https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/boj-proti-klimatickym-zmenam-bereme-vazne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Boj proti klimatickým změnám bereme vážně

17. prosince 2019 | Liberecký kraj
Také náš kraj se v posledních letech potýká s dlouhodobým suchem a na druhou stranu povodněmi, čelí extrémním meteorologickým jevům, vymírají původní druhy a rozšiřují se u nás druhy nepůvodní a invazní.
Chystaný dokument Strategie rozvoje Libereckého kraje 2021+, který má nastavit, jakým směrem se bude život v našem kraji ubírat v nadcházejících letech, se významnou měrou zabývá i klimatickými změnami, které se bezprostředně dotýkají také Libereckého kraje a každého z nás. V řadě oblastí navrhuje způsoby, jak na klimatické změny reagovat. Jde do hloubky a nabízí jasné postupy, jimiž chceme v Libereckém kraji na dramatické změny životního prostředí reagovat nebo už reagujeme.

V plánu máme celou řadu konkrétních způsobů, jak těmto negativním klimatickým dopadům předejít. Zapojena budou města i obce, ale také rodiny a jednotlivci. Každý se na zlepšení stavu našeho kraje může osobně podílet. Významným opatřením je např. podpora zadržování vody v krajině, které již financujeme v několika projektech částkou ve výši 6 milionů korun. Kraj podporuje i takzvaná zeleno-modrá opatření v obcích a městech tak, aby dešťová voda neodtékala rychle do kanalizací, ale vsákla se do půdy a zajistila dostatek vláhy pro městskou zeleň. A v této oblasti již pracujeme i na řadě dalších opatření, nabízíme poradenství, včetně terénního a projektové přípravy od odborníků z Agentury regionálního rozvoje, kteří zájemců pomáhají s přípravou pro čerpání dotací.

Strategie rozvoje Libereckého kraje 2021+ počítá se zohledněním klimatických změn také v dalších odvětvích běžného života. Například v oblasti cestovního ruchu chceme podporovat jeho šetrné formy s ohledem na životní prostředí, dále v podnikatelské oblasti vyzdvihovat aktivity firem v oblasti environmentální. Další oblastí, kam se s ohledem na klima ještě více zaměříme, je doprava a její zefektivnění, neopomeneme ani obnovitelné zdroje energie a správné hospodaření s energiemi či oblast odpadového hospodářství a řadu dalších odvětví. Samozřejmě nezapomínáme ani na osvětu a výchovu dětí.

Problematiku klimatických změn zohledňujeme ve všech oblastech života obyvatel Libereckého kraje a současně jsme připraveni na podporu opatření, nápadů i pozitivních změn vynaložit potřebné peníze. Kritické hlasy, které nám vyčítají, že investujeme málo peněz do problematiky řešení klimatických změn, tak pouze dokazují svoji neznalost a nezájem. Strategický dokument je totiž veřejně přístupný (http://bit.ly/strategie2021), občané měli možnost opakovaně v rámci debat po celém našem kraji říct k němu svůj názor a také ho připomínkovat. Každý si tak může udělat obrázek o tom, zda se Liberecký kraj dostatečně věnuje problematice klimatických změn či nikoli.

Martin Půta, hejtman Libereckého kraje

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist