Dalibor Dostál "> Boj s lupinou pokračuje. Dobrovolníci dnes znovu likvidovali invazní rostlinu v milovické rezervaci - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/boj-s-lupinou-pokracuje.dobrovolnici-dnes-znovu-likvidovali-invazni-rostlinu-v-milovicke-rezervaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: Boj s lupinou pokračuje. Dobrovolníci dnes znovu likvidovali invazní rostlinu v milovické rezervaci

26. května 2023 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303
Odstraňování škodlivé, invazní lupiny mnoholisté dnes pokračovalo v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Jejímu vyrývání se věnovali dobrovolníci ze společnosti Takeda.  Lupina patří k nepůvodním druhům, které velmi výrazně ohrožují českou přírodu. Vytváří husté porosty, které vytlačují původní druhy květin. Navíc obohacuje půdu o dusík a tím vytváří podmínky pro šíření plevelů, jako jsou kopřivy nebo šťovíky.

„Šíření invazních druhů představuje jeden z nejzávažnějších problémů v oblasti ochrany přírody. Nejenom že ohrožují biologickou rozmanitost, ale působí také obrovské ekonomické škody. Vědci odhadují, že za poslední půlstoletí způsobily celosvětově finanční ztráty ve výši 1,3 bilionu dolarů,“ zmínil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila ve spolupráci s vědci. „Dobrovolníkům bychom chtěli velmi poděkovat, bez jejich pomoci bychom takto rozsáhlou akci nezvládli,“ ocenil Dalibor Dostál. Akce měla být původně rozsáhlejší, ale kvůli panice způsobené výskytem azbestu v části bývalého vojenského prostoru některé firmy nakonec svoje plány zrušily.

Dobrovolníci se rýči snažili lupinu vyrývat i s kořeny. To je velmi obtížné, protože v některých případech jsou kořeny velmi rozvětvené, a v suché, tvrdé půdě je jejich kompletní odstranění náročné. „Pokud návštěvníci uvidí lupinu v přírodě, mohou alespoň utrhnout její květ. Rostlina sice další rok znovu vyroste, ale zabrání tím dozrání jejích semen, která by tento nebezpečný druh rozšířila do dalších míst,“ doplnil Dalibor Dostál.

Lupina mnoholistá se do rezervace šíří z okolních pozemků, kde proti ní roky nikdo nezasahuje. Dobrovolníci proto v minulých dnech čistili od invazních rostlin i nejbližší okolí rezervace.

Kromě vyrývání invazní lupiny dnes další část dobrovolníků také sbírala odpadky v okolí okružní stezky vedoucí kolem rezervace.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina nebo nákupem na e-shopu www.zelenadomacnost.com, kde je rezervace jedním z podporovaných projektů.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Linde, Vertue, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.
Dalibor Dostál, tel: 420606635303
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist