Tiskové zprávy
Arnika - Program Toxické látky a odpady: „Budoucnost bez jedů“ v Řevnicích
Cíle petice budou moci lidé podpořit svým podpisem přímo ve stanu Arniky. Výstavu o prázdninách shlédnou celkem návštěvníci na sedmi hudebních festivalech (3). Svoji premiéru měla u příležitosti Dne vody v březnu tohoto roku na Ministerstvu životního prostředí. Řev Řevnice je poslední z letních festivalů, který Arnika s výstavou navštíví.
Kampaň Budoucnost bez jedů je vysoce aktuální jak pro oblast středních Čech v okolí Prahy, tak pro samotné hlavní město. „V Berouně si například dodnes lidé pamatují velký požár podniku Linde Frigera v roce 1998. Díky tomu, že zde hořely materiály obsahující chlorované látky - například PVC, vznikaly během něj dioxiny. Petice Budoucnost bez jedů žádá omezení rizika vzniku toxických látek náhradou problematického PVC za ekologicky méně nebezpečné materiály,“ řekl o vztahu petice k oblasti, kde se festival Řev Řevnice koná, vedoucí kampaně Arniky Budoucnost bez jedů RNDr. Jindřich Petrlík.
„V Praze i ve Středočeském kraji je řada spaloven odpadů a některé z nich dosud nesplňují evropskou normu pro emise dioxinů ze spaloven odpadů. Podle měření z roku 2003 ji například spalovna v motolské nemocnici překračovala až 44x. Dioxiny vznikají také při spalování odpadů v radotínské cementárně,“ doplnil Petrlík.
Zbavovat Zemi toxického znečištění pomáhají například mezinárodní úmluvy, které omezují anebo dokonce zakazují použití určitých toxických látek (například Stockholmská úmluva – 4). Na trh jsou však uváděny stále další látky, které jsou pro životní prostředí novou hrozbou. Arnika prostřednictvím výstavy navrhuje jako řešení tohoto problému přijetí dostatečně přísných požadavků na testování chemických látek před jejich uvedením na trh. To by mohla zavést nová chemická politika Evropské unie nazývaná zkratkou REACH.
1) Dioxiny jsou vysoce toxické látky nebezpečné již ve stopových koncentracích. Kumulují se v živočišných tukových tkáních. Jejich koncentraci v životním prostředí zvyšují i drobné prachové částice. Dlouhodobé působení dioxinů a PCB vede k poškození imunitního a nervového systému, dále ke změnám endokrinního systému (zejména štítné žlázy) a reprodukčních funkcí. Některé studie prokázaly také jejich vliv na snížení inteligence, snížení schopnosti soustředění a vliv na chování (hyperaktivita u dětí). Jsou to látky, které se dlouhodobě kumulují v těle. (zdroj: webové stránky Státního zdravotního ústavu – htt://www.chpr.szu.cz - „Dioxiny v potravinách“)
(2) Polychlorované bifenyly (PCB) byly vyráběny od roku 1930 jako chemické látky pro průmyslové využití. Jsou to velice stabilní chlororganické látky. Nerozpouštějí se ve vodě, zato se vážou na tuky. Používaly se do transformátorových a kondenzátorových olejů, do barev, plastifikátorů, ale třeba také na propisovací papíry a do inkoustů. Dokonce i do rtěnek. Poté, co byl zjištěn jejich negativní vliv na lidské zdraví, byla v roce 1984 zakázána jejich výroba i v tehdejším Československu (v Chemku Strážské na Slovensku). Dodnes jsou přítomny především v transformátorech a kondenzátorech a jsou nejspíše nejproblematičtější látkou v odpadech. V již velice nízkých koncentracích poškozují hormonální a imunitní systém člověka. Lidé, kteří přicházeli pravidelně do styku s vysokými koncentracemi PCB onemocněli tzv. chlorakné, dysfunkcemi jater, měli dýchací potíže a řadu dalších zdravotních problémů.
(3) Itinerář putovní výstavy Budoucnost bez jedů: 2. – 5. 7. 2004 - Rock for people – Český Brod 16. – 18. 7. 2004 – Boskovice 24. 7. 2004 – Drátofest, Náměšť na Hané 30. 7. – 1. 8. 2004 – Benátská noc, Malá Skála (u Jablonce nad Nisou) 14. 8. 2004 – Setkání 2004, Konopiště 20. – 22. 8. 2004 – Trutnov Open Air Music Festival, Trutnov 28. 8. 2004 – Řev Řevnice, Řevnice
(4) Stockholmská úmluva – mezinárodní dohoda, jejíž ratifikací se signatářské státy zavazují k eliminaci 12 nejvýznamnějších persistentních organických látek. Úmluva vstoupila v platnost dne 17. května 2004. K 15. 7. 2004 ji ratifikoval již 71 stát. ČR tuto mezinárodní dohodu ratifikovala dne 6. srpna 2002. Jakých problémů se týká konkrétně v České republice lze nalézt například v článku na webových stránkách Arniky: http://www.arnika.org/clanky.shtml?x=181078. Český překlad tiskové zprávy UNEPu ke vstupu úmluvy v platnost najdete na této internetové adrese: http://www.arnika.org/clanky.shtml?x=181062. Návrh Národního implementačního plánu Stockholmské úmluvy pro Českou republiku lze nalézt na internetových stránkách TOCOENu (http://www.tocoen.cz).
Text petice Budoucnost bez jedů-II.