Markéta Schauhuberová "> Budování plnicích stanic CNG - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/budovani-plnicich-stanic-cng
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká plynárenská unie : Budování plnicích stanic CNG

22. února 2008 | Česká plynárenská unie
Autor: Markéta Schauhuberová, tel: +420 241 027 877
V současné době je uživatelům zemního plynu v dopravě k dispozici 18 veřejných plnicích stanic CNG a do roku 2013 se předpokládá jejich navýšení na cca 41. Výstavba dalších plnicích stanic CNG se předpokládá převážně podél hlavních silničních tahů. Cílem k roku 2020 je nahradit zemním plynem celkem 10% klasických paliv používaných v dopravě, což znamená 350-450 000 CNG vozidel, kterým by mělo být k dispozici 300-400 plnicích stanic. Rozvoj užití CNG současně představuje zajímavý segment trhu a řadu investičních příležitostí (vozidla, stanice, technologie, služby, atd.).

V současné době jsou v Praze dvě plnicí stanice a další dvě až tři by měly být na území Prahy postaveny v tomto roce, jedná se např. o plnicí stanici pro Pražské služby (Praha 9), další by měla být v blízkosti letiště. Ve středních Čechách bude stanice CNG v Nymburku, v Kladně aj. V dalších krajích ČR se objeví ještě letos v Trutnově, Semilech, Pardubicích, České Lípě a Havířově, dále později v Humpolci, Liberci, Brně, uvažuje se i o Třebíči, Břeclavi, Valašském Meziříčí aj. „Paralelně probíhají jednání s majiteli čerpacích stanic (např. SHELL, Benzina aj.) o dalších vhodných lokalitách z hlediska přívodu plynu, kde by bylo možné a vhodné vybudování plnicích míst sloužících pro plnění vozidel stlačeným zemním plynem. Vhodné lokality máme vytipovány i na hlavních tazích - na silnicích 1. třídy a na dálnicích tak, aby mohlo být zajištěno bezproblémové tankování a průjezdnost vozidel na stlačený zemní plyn přes území České republiky od jihu na sever a od východu na západ,“ říká generální sekretář České plynárenské unie Josef Kastl.

V Michelském areálu Pražské plynárenské a. s. navíc bude brzy v blízkosti půjčovny CNG vozidel zprovozněno tzv. „CNG Centrum“. Zde by měli stávající i budoucí uživatelé vozidel na zemní plyn najít vše, co je zajímá. Centrum bude v bezprostřední blízkosti CNG stanice, takže v první řadě si řidiči doplní palivo. Budou moci získat CNG zákaznickou kartu, na kterou mohou plnit CNG po celé republice. K dispozici jim budou mapy těchto stanic u nás i v Evropě. Plánuje se zde také prodej či možnost vypůjčení tzv. domácí plničky.

V CNG Centru se plánuje i vystavování a předvádění CNG vozidel v nejširším možném sortimentu, zajišťování jejich prodeje, zapůjčování a i zajištění navazujících servisních služeb, např. kontroly a revize CNG vozidel, mytí vozidel, zkoušky tlakových nádob a v neposlední řadě zde bude možné získat maximum informací v oblasti užití zemního plynu k pohonu vozidel.

U stanic pro rychlé plnění je doba čerpání srovnatelná s čerpáním klasických kapalných pohonných hmot (3-5 minut). Stanice pro pomalé plnění, které plní CNG pomocí malého kompresoru přímo do nádrže ve vozidle, tj. bez tlakových zásobníků, trvá 5 až 8 hodin. Využívání tzv. domácích plnicích stanic - oficiální mezinárodní název je VRA (Vehicle Refuelling Appliance - zařízení pro plnění vozidel) - by mohlo přispět k dalšímu rozvoji využívání CNG. Pomalupnicí stanice je umístěna např. v garáži, kde se připojí na rozvod plynu podobně jako plynový sporák nebo jiný spotřebič a během několika hodin (zpravidla 5 - 8, v době, kdy vozidlo není v provozu - přes noc nebo v přestávkách jízdy) naplní nádrž ve vozidle zemním plynem stlačeným na 200 barů. Může být tankováno i několik vozidel současně.

V ČR představila domácí plničku jako novinku oficiálně v červnu 2007 na Autosalonu v Brně firma Milox, zastupující v ČR největšího výrobce domácích plniček společnost FuelMaker. Pro řadu podnikatelů nebo firem mohou být tyto pomaluplnicí stanice zároveň s převodem vozového parku na zemní plyn ekonomicky zajímavým projektem.


Česká plynárenská unie (ČPU) byla založena plynárenskými distribučními společnostmi a státním podnikem Český plynárenský podnik, o.z. Transgas, v roce 1994 jako nezávislá a dobrovolná profesní organizace právnických osob. Po 13 let své existence se ČPU věnuje významným tématům ovlivňujícím plynárenství v České republice – dnes zejména ekologické daňové reformě, novele energetického zákona, úpravám vyhlášek pro plynárenství , podpoře využití zemního plynu v dopravě a dalším. Cílem ČPU je pomáhat rozvoji podnikatelského prostředí v oblasti zemního plynu. ČPU dnes sdružuje nejvýznamnější hráče plynárenského průmyslu: obchodníka s plynem RWE Transgas, provozovatele přepravní soustavy RWE Transgas Net, 8 regionálních obchodníků s plynem, 8 regionálních provozovatelů distribučních soustav a RWE Gas Storage, vlastníka podzemních zásobníků. České plynárenství ČPU zastupuje v mezinárodní organizaci EUROGAS.


Pro více informací kontaktujte:


ČPU, paní Markéta Schauhuberová
Novodvorská 82/803
142 01 Praha 4
tel: +420 241 027 877
e-mail: schauhuberova@cpu.cz
http://www.cpu.cz

Markéta Schauhuberová, tel: 420 241 027 877
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist