https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cas-nelehkych-rozhodnuti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Informační centrum OSN v Praze: Čas nelehkých rozhodnutí

Text Bana Ki-moona, generálního tajemníka Organizace spojených národů.


S úderem sedmé miliardy na pomyslných hodinách znázorňujících počet obyvatel Země se rozezněl varovný signál. Sílící veřejné protesty jsou lidovým vyjádřením toho, že rostoucí ekonomická nejistota, nestálost trhů a narůstající nerovnost dosáhly krizového bodu.

Obrovské množství lidí žije ve strachu. Doléhá na ně nejistota a vztek, že vyhlídky na lepší budoucnost se vytrácejí. Doma i na náměstích se ptají: kdo se postará o naše rodiny a komunity? Největším problémem, jemuž vlády států v těchto těžkých dobách čelí, není nedostatek prostředků, ale nedostatek důvěry. Lidé ztrácejí víru, že jejich představitelé a veřejné instituce postupují správně.

Na pozadí tohoto dramatického vývoje se koná nadcházející schůzka skupiny G20 v Cannes. Lídři největších světových ekonomik mají historickou příležitost – a zároveň historický úkol – snížit tento deficit důvěry. Musí být především jednotni a zároveň nabídnout jasný cíl a odvážná řešení. Čas na vyjednávání o postupných krocích je dávno pryč. Na londýnském summitu v roce 2009 prokázali lídři G20 odvahu a tvůrčí přístup při stabilizaci celosvětového finančního systému. Podobně ambiciózní vedení je nutné i dnes.

Všichni si uvědomujeme, že rozpočty jsou velmi napjaté. Snižování rozpočtových výdajů je pro velkou část světa novým příkazem dne. Je zřejmé, že bezprostřední prioritou setkání v Cannes bude podpora rozhodnutí přijatých v Bruselu ohledně krize v eurozóně. Stejně zřejmé je ale i to, že účinná reakce na mnohačetné problémy musí mít globální rozsah.

Musí být navíc podpořena dlouhodobým a ambiciózním sociálním programem. Nemůžeme si dovolit nechat bez povšimnutí ty nejzranitelnější – chudé, ženy, mladé lidi, ani naši planetu. Ti, kteří nesou nejmenší podíl na současném stavu, platí nejvyšší cenu. Žádat je, aby počkali, až budou vyřešeny jiné problémy, je nejen kontraproduktivní, ale i nemorální. V Cannes by se vedoucí představitelé měli dohodnout na konkrétním akčním plánu, který přispěje ke zvýšení životní úrovně všech národů a lidí, a ne jen těch nejbohatších a nejmocnějších.

Co udělat pro chudé?

Představitelé G20 se na loňském summitu v Soulu shodli, že bez rozvoje nemůže existovat udržitelný růst. Rozvíjející se ekonomiky jsou hnací silou budoucnosti. Z Cannes proto musí zaznít silná podpora Rozvojových cílů tisíciletí, zaměřených na chudé. Víme, co funguje. Musíme i nadále investovat do politik a programů na podporu zdraví žen a dětí, výživy a zemědělství či rovnosti pohlaví.

Co pro planetu?

Stejně jako nemůže existovat udržitelný růst bez rozvoje, jdou i ruku v ruce trvale udržitelný rozvoj a ochrana planety. Zdraví, bohatství a blahobyt nás všech závisí na tom, jak budeme hospodařit s přírodním kapitálem Země – s ovzduším, řekami a oceány, s půdou, lesy i širokou rozmanitostí rostlin a živočichů.

Příští rok v červnu, dvacet let po Summitu Země, uspořádá Organizace spojených národů významnou konferenci o udržitelném rozvoji. Rio+20 je příležitostí vymezit jasnou cestu k lepší budoucnosti – k budoucnosti integrovaných řešení vzájemně provázaných problémů. Znamená to přijít s novými iniciativami na zabezpečení potravin a vody. Znamená to posunout vpřed řešení otázek klimatické změny a obnovitelných zdrojů energie i inovativních prostředků financování. Především to ale znamená hledět až za krátkodobý horizont a strategicky přemýšlet, kde kde bychom měli být za deset let. Na summitu Londýně se před třemi lety diskutovalo o stimulaci krátkodobého celosvětového růstu. V Cannes se musíme zaměřit na posílení inteligentních forem dlouhodobých investic. Dnes totiž musíme udělat správná rozhodnutí, která budou utvářet svět zítřka.

A co ve prospěch žen a mladých lidí?

Na celém světě vyšli mladí lidé a ženy do ulic. Dovolávají se svých práv a většího vlivu na ekonomiku a politiku. Ženy a mladí lidé dnes tvoří více než dvě třetiny světové populace. Jsou příští rozvíjející se ekonomikou světa. Musíme jim naslouchat. Musíme udělat vše potřebné k naplnění jejich potřeb a vytváření příležitostí - od zdravotní péče o matky až po stimulaci pracovních příležitostí.

Skupina G20 musí nestranně řešit krizi rostoucí nerovnosti. Pokud se to nepodaří, v budoucnu se nám to vymstí. Společenské odcizení a prohlubování nestability ohrozí stabilitu, bezpečnost a prosperitu pro všechny.

Pro světové lídry je summit v Cannes důležitou zkouškou. Svět se pozorně dívá. Přijatá rozhodnutí přímo či nepřímo ovlivní všechny země a lidi. Neúspěch by měl katastrofální důsledky. S dávkou moudrosti a prozíravosti lze tuto chvíli využít k tomu, abychom položili základy zdravé, zelené a inkluzivní ekonomické prosperity pro všechny. Neudělejme chybu: tato nelehká rozhodnutí nelze odkládat. Jejich čas je právě teď.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist