Jan Procházka "> Celostátní sčítání čápů černých - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/celostatni-scitani-capu-cernych
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Agentura ochrany přírody a krajiny: Celostátní sčítání čápů černých

V letošním roce probíhá již 2. celostátní sčítání čápů černých. Čáp černý (Ciconia nigra) v posledních desetiletích 20. století rozšířil svůj hnízdní areál směrem na západ a v současnosti hnízdí na celém území České republiky. V roce 1994 bylo zorganizováno 1. celostátní sčítání čápů černých a stav populace v ČR byl odhadnut na 330 hnízdních párů. V letošním roce probíhá 2. celostátní sčítání, které by mělo přispět k poznání vývoje naší populace v posledních deseti letech.

Cílem tohoto sčítání je opět co nejúplnější podchycení výskytu čápů černých a zejména jejich hnízdišť na celém území ČR. Každý zájemce a spolupracovník by měl ve sledovaném území zaměřit pozornost na lokality, kde se čápi černí v předchozích letech pravidelně a opakovaně vyskytovali nebo hnízdili. Cílem je v letošním roce zkontrolovat a potvrdit hnízdění na pravidelných hnízdištích, dle možnosti nalézt hnízdiště nová nebo na základě pozorování vytipovat lokality, kde čápi pravděpodobně hnízdí.

Přestože čáp černý pravidelně hnízdí na vhodných místech České republiky, jedná se stále o vzácný a výjimečný druh naší fauny chráněný podle zákona. Proto je nutno veškerá známá i nově objevená hnízda podřídit především ochranářskému režimu a ptáky zbytečně nerušit. Ke zjištění výsledku hnízdění většinou postačí jediná kontrola v hnízdní sezóně.

V případě, že není nalezeno hnízdo, je možno v průběhu července až první poloviny srpna pozorovat vyvedená mláďata s rodiči na lokalitě, kde došlo k úspěšnému vyhnízdění.

Prosíme všechny, kteří mají informace, pozorování o tomto druhu, aby svoje poznatky (i negativní) zaznamenali do formuláře (dotazníku), který můžete vyplnit i on-line na internetové adrese www.nature.cz/capcerny (pro každou hnízdní lokalitu a hnízdo je potřeba vyplnit dotazník samostatně), popř. zajímavé informace, poznámky můžete poslat na speciálně pro tento účel zřízenou adresu capcerny@nature.cz.

Vyplněný dotazník odešlete ihned po potvrzení hnízdění v průběhu července a srpna, nejpozději však do 20. září 2004.

Předem Vám všem děkujeme za Vaši spolupráci a pomoc, bez níž by naše společná akce nemohla být uskutečněna. Více informací získáte na Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR, Kališnická 4-6, 130 23 Praha 3- Žižkov, telefon 283 069 246; fax 283 069 247; mobil 724 166 122; e-mail františek_pojer@nature.cz a na výše uvedené internetové adrese.

Ing. Jan Procházka
AOPK ČR

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist