https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cena-tepla-s-limity-tezby-nesouvisi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Cena tepla s limity těžby nesouvisí

14. března 2011 | Greenpeace
Reakce na čtvrteční vyjádření MPO ve věci prolomení územních ekologických limitů těžby.

Obavy, že expertní studie, které měly popsat stav teplárenského odvětví, vznikly účelově s cílem znovu otevřít debatu o prolomení či neprolomení limitů těžby uhlí v severních Čechách, se potvrdily. (1) „Nezávislá“ teplárenská komise MPO dospěla k verdiktu. Ten vzhledem k jejímu složení nemohl ani překvapit: uhlí za limity je údajně nutné k tomu, aby nevzrostla cena tepla. Toto zásadní tvrzení, které dnes prezentoval ministr průmyslu, však trpí zásadními nedostatky.

Vázat cenu tepla na existenci limitů je naprosto účelové a neopodstatněné. Cenu tepla by prolomení limitů v nejbližších deseti letech rozhodně neovlivnilo. Dle informací samotného ministerstva by k navýšení cen tepla mělo dojít v roce 2015, nicméně k těžbě za limity by nedošlo dříve než v roce 2023.

Ministerstvo alibisticky navrhuje, že s limity zruší i vyvlastňovací zákony a pak si stát nad celým problémem umyje ruce a nechá vlastníky, ať se s těžaři dohadují sami. Na první pohled je to absurdní: pravděpodobnost, že se všichni majitelé pozemků s těžaři dohodnou, je minimální. Návrhy ministerstva tak buď postrádají elementární logiku, nebo jsou předznamenáním zostření boje o limity a tlaku na to, aby nebyla přijata ani novela horního zákona, a tedy odstraněny vyvlastňovací paragrafy.

Další klíčovou skutečností je, že smyslem limitů těžby není „jen“ chránit vlastníky pozemků a nemovitostí, nýbrž i lidská sídla, zdraví obyvatel, přírodu a krajinu. Limity kromě obou bouráním ohrožených obcí chrání mj. i 27tisícový Litvínov, a to před osudem horším, než má Ostrava. V případě ministerstvem navrhovaného scénáře už nebudou mít Litvínovští žádnou možnost se k dění v jejich bezprostředním okolí jakkoli vyjádřit. Stát má předně odpovědnost za ochranu svých občanů, a nesmí se jí zbavit a jednoduše ji přehodit na vlastníky.
„Pokud by se vláda opravdu rozhodla ponechat 27 tisíc obyvatel Litvínova napospas hluku, prachu a vibracím z Tykačových velkorypadel těžících 500 metrů pod jejich okny (což pan ministr Kocourek dneska navrhl), myslím, že by zároveň mohla začít uvažovat o svém rozpuštění. Stát, který nechrání své občany, je celkem k ničemu,“ uvedl dnes v reakci na vyjádření ministerstva Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpece ČR.

Ministr Kocourek tímto krokem otevřeně velí k porušení předvolebních slibů vlastní strany. Je otázkou, je-li toto uhelné angažmá jeho soukromou iniciativou, nebo jestli má své kroky vydiskutované se svým předsedou Nečasem a získal k tomu podporu celé ODS.

Poznámky:
(1)Viz TZ Greenpeace z 9. 3. 2011: Taková komise tu ještě nebyla: Vojíř a jeho uhelná parta; http://www.greenpeace.org/czech/cz/press/Vojir-a-jeho-uhelna-parta

Kontakty:
Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR
e-mail: lucie.jakesova@greenpeace.org, tel.: 603 443 140
Jan Rovenský, vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace ČR
e-mail: jan.rovensky@greenpeace.org, tel.: 723 623 238

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist