Radek Drahný "> Cena vstupného do polského Krkonošského národního parku se zvyšuje - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cena-vstupneho-do-polskeho-krkonosskeho-narodniho-parku-se-zvysuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Cena vstupného do polského Krkonošského národního parku se zvyšuje

28. února 2023 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Ředitelství polského Karkonoského Parku Narodowého (KPN) informovalo, že s platností od 1. března zvyšuje cenu vstupného do národního parku. Dosud jednodenní vstupné stálo 8 Zł, třídenní pak 20 Zł. Nově bude vstupné stát 9 Zł, resp. 24 Zł.

Pokladny jsou na přístupech z polského vnitrozemí. Při vstupu do KPN z české strany na ně nenarazíte, návštěvníci si mohou zakoupit vstupné do KPN elektronicky na adrese https://kpn.eparki.pl/, případně přímo v terénu přes QR kódy, dostupné třeba na rozcestnících, či u pracovníků agentury, která vstupné do polských národních parků vybírá. Snížené vstupné platí žáci a studenti, důchodci, hendikepované osoby a vojáci z povolání. Děti ve věku do 7 let vstupné platit nemusí.

Kompletní ceník vstupného do KPN najdete zde: https://kpnmab.pl/zmiana-cen-biletow-wstepu-oraz-za-udostepnianie-karkonoskiego-parku-narodowego-od-1-marca-2023/n

Na rozdíl od polských národních parků, kde návštěvníci vstupné platí už téměř 30 let, na území českých národních parků vstupné vybírat možné není. V současné době to neumožňuje platná legislativa. Přesto průzkumy veřejného mínění, které Správa KRNAP na toto téma nechala zpracovat, ukazují, že návštěvníci by zpoplatnění vstupu na území národního parku podpořili. S potenciálním zavedením vstupného do KRNAP ve výši 30 Kč na osobu a den by souhlasily téměř dvě třetiny návštěvníků (64 %). Podpora vstupného roste nejen s věkem, ale také s frekvencí návštěv. Tedy čím častěji a déle lidé do Krkonoš jezdí, tím jsou ochotnější za vstup do národního parku platit [1].

Turisté procházející po hřebenové Cestě česko-polského přátelství vstupné do KPN neplatí vzhledem k přeshraničnímu charakteru cesty.


Poznámky:
[1] Socioekonomický výzkum návštěvnosti národních parků, MindBridge Consulting pro Správu KRNAP, 2018-2019, https://old.krnap.cz/data/File/projekty/spolecny_pristup_pece/190903zaverecna_zprava_final.pdf

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist