blf@blf.cz "> Cena zdraví a bezpečného životního prostředí 2006 - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cena-zdravi-a-bezpecneho-zivotniho-prostredi-2006
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Business Leaders Forum: Cena zdraví a bezpečného životního prostředí 2006

9. listopadu 2006 | Business Leaders Forum
Autor: blf@blf.cz, tel: +420 22421 6275
Základním cílem BLF je šířit a podporovat myšlenku společensky odpovědného podnikání firem (CSR). Jedním z aspektů společensky odpovědného chování firem je i ochrana životního prostředí, problematika bezpečnosti práce a podpora vzdělávání v oblasti ekologie.

Business Leaders Forum vyhlašuje již 16. ročník prestižní soutěže „Cena zdraví a bezpečného životního prostředí 2006“. Soutěž je příležitostí pro všechny organizace, které kladně ovlivňují životní prostředí ve svém okolí, tj. nejen průmyslové a servisní podniky, ale i místní komunity, zastupitelstva, školy, akademické kruhy a nevládní organizace. Toto prestižní ocenění obdrží subjekt, jehož činnost vedla v daném roce k nejlepšímu měřitelnému výsledku v oblasti zlepšení životního prostředí, bezpečnosti práce či zdraví zaměstnanců nebo obyvatel v jeho okolí. Udělením ceny BLF vyjadřuje uznání a podporu těm, kteří mají ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj mezi svými prioritami.

BLF každoročně vypisuje soutěž s cílem soustředit projekty, které prokazatelně přispívají ke zlepšení životního prostředí, zdraví a bezpečnosti práce. Počet projektů, přihlášených do soutěže, rok od roku stoupá. Celkový počet přihlášených projektů po dobu existence soutěže se tak vyšplhal na úctyhodných 401 projektů. Finanční náklady na jejich realizaci překročily částku 25 miliard Kč. Díky realizaci přihlášených projektů došlo od roku 1992 ke snížení odpadních látek různého druhu přibližně o 1 888 474 tun, tj. množství, kterým by se naplnil vlak o 6 740 vagónech, což představuje délku 68,5 kilometrů!

Na počátku byl kladen velký důraz na konkrétní přínosy projektu, tedy na snižování odpadů, recyklaci, náhrady škodlivých materiálů šetrnějšími apod. Se začátkem zohlednění konceptu společenské odpovědnosti firem do firemního řízení, jsme ekologickou cenu BLF začali chápat také jako snahu o zvýšení bezpečnosti práce, péče o zdraví zaměstnanců a obyvatelstva, a především snahu o změnu myšlení a přístupů všech, kteří mohou mít vliv na každodenní realitu.

BLF se rozhodlo využít své možnosti a provázat Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí s Evropskou cenou (The EUROPEAN BUSINESS AWARDS FOR THE ENVIRONMENT). Nejlepší projekty, které jsou přihlášeny do Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí jsou proto nominovány do Evropské ceny, která je rozdělena do kategorií: environmentální management, produkt, proces a mezinárodní spolupráce. Každá z kategorií má svá specifika a každá je posuzována samostatně. Všechny vycházejí z konceptu udržitelného rozvoje, který je hlavním sjednocujícím kritériem pro všechny kategorie. Více informací naleznete na internetových stránkách http://ec.europa.eu/environment/awards/index_en.htm. Na začátku letošního roku nominovalo BLF do Evropské podnikatelské ceny životního prostředí společnosti JUWITAL, Kappa Morava Paper, Kovohutě Příbram nástupnická, NORDlogistic, TC MACH, Wiegel CZ žárové zinkování a ŽS Brno. V mezinárodní odborné porotě Českou republiku zastupoval Dr. Roman Vyhnánek.

Pokud se daná společnost – či jiný subjekt – chce zúčastnit soutěže, shrne na 1–2 stranách textu svůj vlastní přínos ke zdraví či k zlepšení životního prostředí, jednu konkrétní akci, investici či jiné zlepšení ukončené v roce 2006. Zároveň je povinen zhodnotit měřitelné přínosy a finanční náklady. Termín pro zaslání příspěvků do soutěže je 31. prosinec 2006. Ze soutěže jsou vyloučeny ty projekty, které byly realizovány pod hrozbou restrikce či penále anebo z nutnosti plnění legislativy. Přihlášené projekty budou posouzeny komisí složenou z významných odborníků v oblasti životního prostředí v čele s prof. RNDr. Bedřichem Moldanem, CSc, ředitelem Centra pro otázky životního prostředí UK. Slavnostní předání ceny bude na jaře roku 2007 na vysoké společenské úrovni za účasti předních představitelů průmyslu a obchodu, veřejné správy a nevládních organizací.

Mezi firmy, které doposud získaly ocenění, patří Komtesa Kutná Hora, Třinecké železárny, Fiomo Praha, Synthesia Pardubice, Vítkovice, Barum Continental Otrokovice, Kovohutě Příbram, Česká rafinérská, Elektrárny Opatovice, Komutex, Tesla Sezam, Metrostav, TC Mach, Wiegel CZ žárové zinkování, Juwital, Kovohutě Příbram nástupnická. Zvláštní ocenění obdržela ZŠ Molákova, Škola Mesit a Karviná 2000, Městský úřad Frýdlant nad Ostravicí, Veskom spolu s Obecním úřadem Borová Lada, Diakonie Broumov, Městský úřad Holešov a Obec Vrutice, TARMAC CZ a.s., MUCOS Pharma CZ, s.r.o. a Středočeské sběrné suroviny.

Další informace o programu můžete nalézt na webových stránkách http://www.blf.cz/cena.

V případe zájmu o další informace, prosím, kontaktujte:
Business Leaders Forum
Ing.Tomáš Nejedlo
tel: +420 22421 6275, e-mail: blf@blf.cz


Příloha

Co je „Cena zdraví a bezpečného životního prostředí 2006“?

Cena zdraví a bezpečného životního prostředí je tradičním projektem Business Leaders Fora.

„Smyslem pořádání „Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí“ je nalézt takové projekty, které přináší zlepšení kvality života a mohou být poučením pro další firmy a organizace k následování. Snažíme se nalézt a symbolicky odměnit ty organizace, které jsou svým chováním odpovědné ke svému okolí. V dnešní terminologii se takové firmy označují jako společensky odpovědné. Těší mne, že v průběhu patnáctiti leté historie soutěže narůstá počet firem/projektů, které se do soutěžě hlásí a opětovně se i vracejí.“
Tomáš Nejedlo, výkonný ředitel BLF


Důvodem vyhlášení této soutěže je základní cíl BLF – „šířit a podporovat myšlenku společensky odpovědného chování podniků (Corporate Social Responsibility - CSR)“, pod který spadá i ochrana životního prostředí, problematika bezpečnosti práce a podpora vzdělávání v oblasti ekologie.

Cílem této prestižní soutěže je ovlivnit ekologické myšlení ve firmách, organizacích a dalších institucích. Ocenění je příležitostí pro ty z nich, které v daném roce uskutečnily projekt vedoucí k výraznému zlepšení životního prostředí, bezpečnosti práce a zdraví zaměstnanců a obyvatel v místě působení.

Jak se do soutěže přihlásit? Pokud se daná společnost – či jiný subjekt – chce zúčastnit soutěže, shrne na 1–2 stranách textu:
a)svůj vlastní přínos ke zdraví či ke zlepšení životního prostředí, jednu konkrétní akci, investici či jiné zlepšení ukončené v roce 2006
b)svůj environmentálně šetrný produkt, proces či management nebo aktivitu zabývající se mezinárodní pomocí/spoluprací
Zároveň je subjekt povinen zhodnotit měřitelné přínosy a finanční náklady. Termín pro zaslání příspěvků do soutěže je 31. prosinec 2006. Ze soutěže jsou vyloučeny projekty, které byly realizovány pod hrozbou restrikce či penále anebo z nutnosti plnění legislativy.

Evropská cena. Nejlepší firmy přihlášené do soutěže jsou nominovány do evropské ceny The European Business Awards for the Environment, která je rozdělena do čtyř kategorií: environmentální management, produkt, proces a mezinárodní spolupráce. Každá z kategorií má svá specifika a každá je posuzována samostatně. Všechny vycházejí z konceptu udržitelného rozvoje, který je hlavním sjednocujícím kritériem pro všechny kategorie. Více informací naleznete na internetových stránkách http://ec.europa.eu/environment/awards/index_en.htm.

Kritéria výběru. Vítězný projekt je každoročně vybrán nezávislou komisí složenou z odborníků v oblasti životního prostředí. Porota vybírá z přihlášených projektů, v nichž jsou popsány konkrétní měřitelné výsledky včetně finančních nákladů vynaložených na zlepšení životního prostředí. Projekty se hodnotí především na základě těchto kritérií: komplexnost, dobrovolnost, finanční objem, originalita, environmentální priority, konkrétní přínos, šíře záběru, charakteristika podniku a sociální dopad.
Komise V jejím čele je prof. Bedřich Moldan z Centra pro ekologické otázky Univerzity Karlovy. Dalšími nezávislými porotci jsou Roman Vyhnánek (NVF), František Dobeš (nezávislý konzultant), Pavel Policar (Utilities & Infrastructure) a Vladimír Machek (Unipetrol Trade).

Dosavadní vítězové. Mezi firmy, které doposud získaly ocenění, patří Komtesa Kutná Hora, Třinecké železárny, Fiomo Praha, Synthesia Pardubice, Vítkovice, Barum Continental Otrokovice, Kovohutě Příbram, Česká rafinérská, Elektrárny Opatovice, Komutex, Tesla Sezam, Metrostav, TC Mach, Wiegel CZ žárové zinkování, Juwital, Kovohutě Příbram nástupnická. Zvláštní ocenění obdržela ZŠ Molákova, Škola Mesit a Karviná 2000, Městský úřad Frýdlant nad Ostravicí, Veskom spolu s Obecním úřadem Borová Lada, Diakonie Broumov, Městský úřad Holešov a Obec Vrutice, TARMAC CZ a.s., MUCOS Pharma CZ, s.r.o. a Středočeské sběrné suroviny.
blf@blf.cz, tel: 420 22421 6275
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist