Ondřej Petrovský "> Cenu Ivana Dejmala převzala bioložka Anežka Bartošová - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cenu-ivana-dejmala-prevzala-biolozka-anezka-bartosova
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody: Cenu Ivana Dejmala převzala bioložka Anežka Bartošová

30. listopadu 2023 | Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody
Autor: Ondřej Petrovský, tel: 605 701 503
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody a Společnost pro krajinu ocenily v letošním roce bioložku a přírodovědkyni Anežku Bartošovou Cenou Ivana Dejmala za mimořádný počin při ochraně přírody související s ochranou lužních lesů, místní krajiny a připravovanou chráněnou krajinnou oblastí Soutok. Zvláštní cena pak byla udělena i Kláře Rothscheinové a Marii Baránková, které přispěly rovněž zásadním dílem k otevřené a férové diskusi o potřebě zvýšené a racionální ochrany místní unikátní přírody a lesů. Cenu předali předseda Společnosti pro krajinu Ing. arch. Ivan Plicka a člen dozorčí rady spolupořádající Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody doc. Miroslav Šulc. Oceněné laureátky společně vysadily dub letní, který bude dominovat nově vysazenému stromořadí.

Kateřina Dejmalová ze Společnosti pro krajinu k ocenění dodává: „Usilovná snaha laureátky o lepší ochranu unikátní lužní krajiny si ocenění jednoznačně zaslouží. Svoji dobrovolnou aktivitou dokázala, že místní občané o ochranu zdejší přírody stojí, její petice nasbírala přes 14 tisíc podpisů. Vznik uvažované chráněné krajinné oblasti Soutok sice není ještě úplně jistý, ale je na dobré cestě i díky aktivitě této výjimečné dámy, která napomohla otevřít prostor pro potřebnou diskusi. Jsem ráda, že letošní cena je doplněna o dvě zvláštní ceny pro dvě další osobnosti, které rovněž napomohly reálné šanci na kvalitnější ochranu soutoku Moravy a Dyje. Ivan takové přístupy velmi vítal, a proto jsem přesvědčená, že jsou ocenění v dobrých rukou“.

„Soutok Moravy a Dyje je největším komplexem lužních lesů ve střední Evropě. Síť slepých říčních ramen, meandrů, mokřadů, tůní a vlhkých luk se solitérními prastarými duby a lesy s mimořádně rozmanitou přírodou je ostrovem života v jinak intenzivně obhospodařované krajině“ zdůraznil zástupce nadace Miroslav Šulc a dodal: „Jedná se o naprosto klíčové území, které zatím postrádá odpovídající legislativní ochranu. Pokud se podaří CHKO Soutok vyhlásit a to i díky podpoře místních občanů, bude odstraněn bezesporu největší dluh české státní ochrany přírody. Letos udělujeme již osmou cenu Ivana Dejmala“ říká Šulc.

„Považujeme za důležité upozornit na konkrétní počiny týkající se krajiny a na jejich příkladě ukázat, jak i jednotlivec může svojí aktivitou pozitivně ovlivňovat prostředí, ve kterém žijeme. Cena Ivana Dejmala je jak čestným uznáním pro samotného laureáta, tak zároveň připomínkou zakladatele naší společnosti Ivana Dejmala. A byl to také on, kdo zodpovědný přístup ke krajině vždy vnímal jako nesmírně důležité téma, kterému je třeba věnovat řádnou pozornost,“ doplňuje Ivan Plicka, předseda spolupořádající Společnosti pro krajinu.

Ivan Dejmal ekolog, urbanista, ministr životního prostředí, navrhovatel zásadní ekologické legislativy, byl celý život iniciátorem a vůdčím duchem mnoha ekologických hnutí a aktivit. Byl zásadním organizátorem a ideovým vůdcem čtyř ročníků konference Tvář naší země – krajina domova. Tyto konference si vytkly za cíl poskytnout prostor, v němž se mohli setkat a vzájemně vyslechnout všichni, kteří se svou životní orientací nebo profesním zájmem tak či onak vztahují ke krajině. Cena Ivana Dejmala navazuje na toto základní poslání konference. Uděluje se jednou za dva roky jako čestné vyznamenání oceňující mimořádný pozitivní počin související s přírodou.

Předchozí laureáti Ceny Ivana Dejmala:
• 2009 - novinář Čestmír Klos, který byl nominován za své celoživotní dílo v propagaci tématu krajiny a šíření myšlenek zlepšujících věci veřejné.
• 2011 - Vladimír Buřt, místostarosta města Horní Jiřetín a neúnavný odpůrce prolomení limitů těžby v Podkrušnohoří.
• 2013 - Dagmar Kjučuková, místostarostka šumavské obce Zdíkov, vůdčí duch Okrašlovacího spolku Zdíkovska, jenž se kromě péče o Zdíkov a šumavskou přírodu a krajinu věnuje i ochranářským aktivitám.
• 2015 - Martin Říha, architekt a urbanista, který je příkladem korektního, o odbornost se opírajícího profesionála, působícího ve veřejné správě, usilujícího o nalezení řešení, splňujících kritéria udržitelného rozvoje území.
• 2017 - Miloslav Nevrlý, který je znám nejen jako vynikající přírodovědec, ale také jako vlastivědný badatel a excelentní popularizátor přírody a historie Jizerských hor.
• 2019 – Lubor Křížek, arborista a ornitolog cenu obdržel za svou dlouhodobou a příkladnou činnost v oblasti nakládání s vodou v krajině.
• 2021 – Petr Orel, vedoucí záchranné stanice v Bartošovicích, který stojí za projektem návratu orla skalního do České republiky.


Laudatio na Anežku Bartošovou

Laureátka se stává držitelkou Ceny Ivana Dejmala za aktivity, které napomáhají zapojovat místní obyvatele do ochrany unikátního přírodního a krajinného prostředí v oblasti soutoku Moravy a Dyje. Dlouhodobě upozorňovala, že problematický intenzivní způsob lesnického hospodaření ohrožuje místní biodiverzitu. Podařilo se jí tak zbořit ustálený mýtus, že místní lidé ochranu území nechtějí anebo se o ni nezajímají. Právě naopak! Díky laureátce a dalším místním lidem, kteří se spojili v iniciativě Zachraňme Soutok, se to zásadně změnilo. Za poslední roky se skupině nadšenců v čele s Anežkou Bartošovou z Lanžhota podařilo ožehavé téma viditelně vnést do veřejného prostoru. Na začátku byl otevřený dopis, který podpořilo více než 250 místních občanů. Tisíce českých vědců pak na výzvu Anežky Bartošové zareagovalo společným prohlášením sedmi odborných vědeckých společností. Vše nakonec vyústilo v celostátní petici, kterou zatím podepsalo už 14 000 signatářů, ve velké míře z místního regionu. Petice ještě nebyla ukončena, podpisy stále přibývají.

To vše vytvořilo prostor k oficiálnímu vyjednávání se samosprávami, hospodáři a dalšími místními obyvateli ke zlepšení péče o toto území formou chráněné krajinné oblasti, která byla ukotvena i do programového prohlášení současné vlády. Měla by zásadně přispět k dlouhodobě udržitelné ochraně a udržitelnému hospodářskému využívání zdejší krajiny. Proces vlastního vyhlašování CHKO byl již zahájen, nicméně v tuto chvíli ještě samozřejmě není stoprocentně jisté, jestli bude ukončen schválením vlády. Šance, že to tak dopadne, je i zásluhou naší laureátky.

Anežka Bartošová vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého, je matkou 4 dětí a členkou občanského sdružení Lužánek, z. s. Ačkoliv má laureátka ve výbavě pracovitost, vytrvalost a zápal pro dobrou věc, v zájmu ochrany Soutoku je potřeba ji podpořit, neboť síly nikoho nejsou nekonečné a bezedné. Proto se Společnost pro krajinu a Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody rozhodly Cenu Ivana Dejmala, udělit právě jí. Je to již osmý ročník tohoto ocenění.

Anežko, díky za všechno. Přejeme ve vašem dalším úsilí v ochraně přírody hodně úspěchů, stejně jako v osobním životě.

Laudatio: doc. RNDr. Miroslav Šulc, CSc., místopředseda Dozorčí rady Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist