https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceska-ochrana-prirody-pomaha-gruzinskym-kolegum
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR a Správa KRNAP: Česká ochrana přírody pomáhá gruzínským kolegům

30. července 2012 | AOPK ČR a Správa KRNAP
Na svou první terénní misi do Gruzie odlétá v úterý 7. srpna tým českých ochranářů, kteří mají do konce příštího roku pomoci svým gruzínským kolegům připravit zonaci a Plán péče o Chráněnou krajinnou oblast (CHKO) Tušeti, jednu z prvních dvou CHKO, vyhlášených v této kavkazské zemi. Zonace by měla rozlišit jednotlivé části (zóny) CHKO, které se liší svou kvalitou, zachovalostí přírodního prostředí, způsobem a intenzitou jejich využívání. Pro jednotlivé zóny budou stanovena obecná pravidla a zásady jejich ochrany a využívání, podrobně popsaná v Plánu péče.

Plán péče o CHKO Tušeti vznikne jako výsledek jednoho z projektů oficiální zahraniční rozvojové spolupráce ČR, kterou koordinuje Česká rozvojová agentura (ČRA) v rámci rozpočtu resortu Ministerstva zahraničních věcí ČR. Odbornou část prací zajistí experti z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) a Správy Krkonošského národního parku (Správa KRNAP).

První startovací mise v Gruzii se uskutečnila již na sklonku dubna a zúčastnili se ji zástupci ČRA a náměstci ředitelů AOPK ČR Michael Hošek (vedoucí projektu) a Správy KRNAP Jakub Kašpar. „Dubnová mise byla krátká, ale o to intenzivnější. Během tří dnů jsme se setkali se zástupci gruzínské Agentury pro chráněná území (APA), odbornými nevládními organizacemi, které se angažují v ochraně přírody a rozvoji turistického ruchu, vedením okresu Achmeta, který má CHKO Tušeti ve správě, i se zástupci obyvatel vesnic, které leží vysoko v horách Tušetie,“ říká Michael Hošek.

„Práce na plánu péče bude náročná, rozloha CHKO Tušeti není právě malá,celá oblast leží vysoko v horách a je fyzicky přístupná jen čtyři měsíce v roce,“ dodává Jakub Kašpar. „Máme ale na co navazovat, především na práci amerických kolegů, kteří dokončují plán péče o tamní národní park a přísně chráněnou přírodní rezervaci, ale i na zkušenosti místních profesionálů ze Správy Národního parku Tušeti a místních obyvatel, kteří přijali CHKO i národní park doslova za vlastní,“ říká Kašpar.

Srpnová mise, která potrvá dva týdny, má za cíl podrobnou rekognoskaci terénu a jeho přírodního bohatství, ale také místního tradičního hospodaření, kterým je převážně chov ovcí. Právě uchování podmínek tradičního způsobu života místních obyvatel je jedním ze základních cílů, které bude plán péče o CHKO Tušeti sledovat. „Bude třeba skloubit stále rostoucí turistický ruch s potřebami místních hospodářů, podnikatelů a pastevců a zároveň ochránit přírodní hodnoty, které CHKO Tušeti má,“ vysvětluje Jindřich Chlapek ze Správy CHKO Jeseníky, jeden z členů odborného týmu.

Projekt s názvem „Preparation of Management Plan for Tusheti Protected Landscape“, který právě začíná, má být ukončen do 31. prosince 2013 a plánovaný rozpočet dosahuje výše 2,5 milionu korun, které pocházejí od Ministerstva zahraničních věcí. Zahraniční spolupráci implementuje dle zákona Česká rozvojová agentura, která na průběh tohoto projektu dohlíží.

Podrobnější informace:
Mgr. Michael Hošek, michael.hosek@nature.cz, 724 918 198
Mgr. Jakub Kašpar, jkaspar@krnap.cz, 724 175 927

Další informační zdroje:
http://www.apa.gov.ge
http://www.tusheti.ge
http://www.czda.cz
http://www.nature.cz
http://www.krnap.cz
http://www.europarc.cz
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist