https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceska-republika-financuje-projekt-zamereny-na-ochranu-rek
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZV ČR: Česká republika financuje projekt zaměřený na ochranu řek

15. října 2021 | MZV ČR
Arnika s odborníky z VŠCHT odebírala v Moldavsku vzorky vody a půdy a radila, jak reagovat na otravy ryb. Transformační spolupráce v Moldavsku zaměřená na ochranu řek, jíž se Arnika od loňského roku díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí České republiky v rámci Programu transformační spolupráce věnuje, není zdaleka jen o výsadbách stromů či komunitních akcích. Jelikož musí moldavské řeky čelit dlouhodobému průmyslovému znečištění, odborníci z Arniky připravili vzorkovací plán a vydali se v srpnu do Moldavska odebírat vodu a půdu pro analýzy v českých laboratořích.

Pro vzorkovací misi bylo v součinnosti s moldavským partnerem Arniky - asociací ochránců řek Eco-TIRAS - vybráno hned několik lokalit zatížených průmyslovou činností. Během pěti dnů tým expertů Vysoké školy chemicko-technologické v Praze navštívil řadu horkých míst: město Rezina s cementárnou Lafarge, Rybnici s ocelárnou a cementárnou, skládku komunálních odpadů hlavního města Kišiněva u vesnice Tintareni a podobnou skládku města Balti, a průmyslovou zónu u města Vatra.

Všechny vzorky vody, říčních sedimentů a zemědělské půdy byly převezeny do laboratoří VŠCHT. Zde se bude zjišťovat obsah těžkých kovů a organických látek. Prostřednictvím toho chtějí odborníci nejen zjistit míru znečištění řek toxickými látkami z průmyslových provozů, ale také vyhodnotit dopad průmyslu na zemědělství, jež je pro obyvatele venkova klíčovým zdrojem obživy. Výsledky analýz budou známy do konce roku.

Součástí vzorkovací mise Arniky, VŠCHT a Eco-TIRASu byl také praktický workshop s názvem “Jak reagovat na hromadné úhyny ryb a správně odebírat vzorky vody”, který byl připraven z důvodu opakovaných úhynů ryb v různých úsecích Dněstru. Příčinou může být právě průmyslové znečištění - moldavská inspekce životního prostředí však nikdy nedošla k jasnému závěru ani označení viníků. Workshop vedl Marek Šír z Ústavu chemie ochrany prostředí VŠCHT a jeho cílem bylo vysvětlit účastníkům, jak správně odebrat a konzervovat vzorky vody, které by následně mohla analyzovat Arnika ve spolupráci s univerzitou. Moldavské řeky by tak mohly získat lepší ochranu.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist