https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceska-republika-muze-splnit-kvotu-45-pro-zpetny-odber-vyslouzileho-elektra-a-baterii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

REMA: Česká republika může splnit kvótu 45 % pro zpětný odběr vysloužilého elektra a baterií

31. ledna 2016 | REMA
Autor: Lenka Rudišová
Ekologické chování podporuje Evropská unie různě. Po členských státech například požaduje, aby byly legislativně důslednější v oblasti sběru a recyklace staré elektroniky a baterií. I proto musí podle nové směrnice státy EU v letošním roce vybrat zpět 45 % všech vysloužilých elektrozařízení, ale i přenosných baterií a akumulátorů, které se dostaly do prodeje za poslední tři roky. Přestože jsou evropské nároky vysoké, skupina REMA svými průběžnými výsledky dokládá, že této povinné kvóty lze dosáhnout.

Ačkoliv by se evropské kvóty a opatření mohla zdát přehnaná, odborníci upozorňují na ohromnou ekologickou zátěž, kterou současná konzumní společnost představuje. Jen ve Spojených státech se podle odhadů vyhodí každý den tři sta padesát tisíc mobilních telefonů a sto třicet tisíc počítačů. V České republice zase řada lidí často skladuje nepotřebné věci doma. Přitom jen mobilní telefony obsahují řadu cenných kovů, jako jsou zlato či stříbro. Podle odhadů je ale ve finále zrecyklováno pouhé jedno procento těchto zařízení. Baterie končící na skládkách zase obsahují velké množství zinku či železa.

I proto dlouhodobě vznikají opatření a projekty, které mají lidi povzbudit v zodpovědném chování a neodhazování nepotřebných zařízení do popelnic či skladování ve skříních a sklepech. Češi mají již přes 10 let možnost ze zákona na výběr mnoho míst, kde mohou elektroniku zanechat. „Je možné odvézt věci na takzvaná místa zpětného odběru, což jsou například prodejci spotřebičů. Dále jsou tu speciální sběrná místa, která je nyní možné najít v řadě institucí, měst a obcí,“ vyjmenovává David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která se zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrospotřebičů a baterií. „Povinnost odebírat elektroodpad mají také všechny obchody s elektrem s prodejní plochou větší než čtyři sta metrů. Menší spotřebiče musí přijmout zdarma. Lidé už tak v prodejnách nemusí nutně kupovat nové zboží,“ dodal Vandrovec s tím, že další variantou jsou pak výkupny druhotných surovin. Ze zákona ale musí mít nově zřízeno místo zpětného odběru, což ne všechny mají.

Se starou televizí do práce, do školy či k sousedům

Zajímavým způsobem se snaží Čechy motivovat řada ekologických projektů, která cílí na všechny skupiny obyvatelstva. „Pro děti jsou zřizována v rámci projektu Zelená škola sběrná místa ve školách. Projekt Zelená firma zase zapojil už téměř dva tisíce společností do ekologické likvidace nepotřebných spotřebičů, baterií či tonerů. Projekt Buď líny podporuje hromadný sběr v rodinách a mezi sousedy. Bezplatný svoz a zpracování elektroodpadu mohou využít i obce zapojené do projektu Zelená obec,“ popsal stěžejní projekty skupiny REMA David Vandrovec.

Odborníci se shodují, že osvětová kampaň i přístupnost sběrných míst fungují. „To dokládají i naše statistiky, podle kterých byl například mezi lety 2013 a 2014 o třetinu větší sběr elektra. Porovnáme-li rok 2013 a 2015, vzrostl sběr téměř trojnásobně,“ komentoval výsledky Vandrovec.
Lenka Rudišová tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist