https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceska-republika-stoji-pred-ukolem-vytvoreni-funkcni-koncepce-danove-reformy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká plynárenská unie: Česká republika stojí před úkolem vytvoření funkční koncepce daňové reformy

Česká republika stojí před úkolem vytvoření funkční koncepce ekologické daňové reformy a odstranění „škodlivých“ dotací. V obojím jsme pozadu za vyspělými státy Evropy a to i ve srovnání s některými novými státy EU 25.

„Daňová zátěž lidské práce činí v ČR až 40 %, naproti tomu spotřební daň představuje pouze 20 %. Více se tedy u nás vyplatí spotřebovávat energii než pracovat, což jednoznačně není správné,“ uvádí Josef Kastl, generální sekretář České plynárenské unie, podle semináře k ekologické daňové reformě konaného Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy.

Výzva, kterou nedávno přinesla zpráva Mezinárodního panelu pro klimatické změny (IPCC), se významně týká i Česka. V EU máme čtvrté nejvyšší emise oxidu uhličitého na obyvatele, a podle zprávy IEA z roku 2005 jsme měli na jednotku HDP mezi 26 členskými zeměmi IEA dokonce nejvyšší znečištění CO2.

Bohužel znečištěné ovzduší v ČR postihuje nejenom velké městské aglomerace, ale i venkov. Spalování tuhých paliv v domácnostech má i přes dosavadní rozsáhlou plynofikaci a teplofikaci území nezanedbatelný podíl na celkové produkci emisí znečišťujících látek. „Ekologicky šetrnější paliva, ke kterým patří i zemní plyn, by měla být zvýhodňována. Právě tento princip má naplňovat ekologická daňová reforma zaváděná v ČR postupně v období od r. 2008 až do r. 2017. Přichází tedy doba, kdy se vyplatí zodpovědně uvažovat o využívání předností zemního plynu a návratnosti plynového vytápění“ říká Josef Kastl, generální sekretář České plynárenské unie. I hlavní město Praha podporuje ekologii ve vytápění a na vytápění plynem přispívá svým občanům až 30.000 korunami. Podporu bude poskytovat až do úplného vytěsnění tuhých paliv. „Měli bychom významně snížit rovněž emise CO2 a dalších látek, které pocházejí z dopravy. Je to možné např. prosazováním používání alternativních paliv. Staré naftové autobusy by ve městech už vůbec neměly jezdit,“ dodává Jaroslav Tománek, Senior Manager České plynárenské unie.

Lidem se dnes dýchá špatně nejen v průmyslových oblastech, ale stále častěji i v menších městech a obcích, zvláště pokud se nacházejí v údolí. Domácnosti mají dnes po dopravě největší podíl na zhoršování kvality ovzduší v ČR.

Kjótský protokol vyžaduje, aby Evropská unie v letech 1990 až 2012 (tj. v průběhu 22 let) snížila množství emisí CO2 o 8 %. Dnešní cíl ochrany klimatu, který byl přijat na březnovém summit EU v Bruselu však znamená, že členské státy EU budou muset v do roku 2020 snížit své emise CO2 celkově o 20 % oproti roku 1990.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist