https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceska-rozvojova-agentura-podporila-rozvoj-smart-cities-v-severni-africe
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: Česká rozvojová agentura podpořila rozvoj smart cities v severní Africe

19. listopadu 2019 | Česká rozvojová agentura
V rámci Programu B2B podpořila Česká rozvojová agentura podnikatelský plán české softwarové firmy Incinity, jejíž hlavní činností je vývoj, dodání a podpora vlastní integrační platformy pro chytrá města pod názvem Invipo. Ten v současnosti řídí dopravu ve více než 15 městech v České republice a zahraničí, včetně tureckého Izmiru, polské Legnice nebo Olomouce. Díky podpoře ČRA by mělo Invipo pomoci s dopravou i městům v Alžírsku, Maroku, Tunisku a Egyptě.

Příběh Invipo se začíná psát v roce 1994, kdy vzniká ve Zlíně firma CROSS Zlín. V roce 2009 do firmy přichází Lukáš Duffek, nový šéf vývoje a klíčová osoba z pohledu dalšího rozvoje firmy směrem k integrační platformě a chytrým městům. „Software je můj velký koníček, vyrůstal jsem na počítačích a hrách, přešel na programování ještě na základní škole a od té doby mě to nepustilo. Největší výzva při psaní softwaru je taková, že dáte dohromady něco užitečného, co pomáhá a zároveň baví a všichni to pochopí bez manuálu,“ vysvětluje Lukáš Duffek, jak se k programování dostal.

V roce 2015 vzniká zcela nová firma Incinity s.r.o., která se věnuje pouze vývoji Invipa. Cílem je vybudovat silné know-how a profesionální tým, který se stane základem pro vývoj inovativního softwaru. O rok později již Invipo vyhrává prestižní ocenění Intertraffic Innovation Awards 2016, které vyhrálo jako historicky první software.

Invipo řídí i třímilionový Izmir

V roce 2017 se v Turecku dokončil zatím největší ITS projekt v regionu, chytré město Izmir s více než 3 miliony obyvatel. Invipo se stává jedinou softwarovou platformou, která celé město monitoruje a řídí. Je připojeno více než 12.000 koncových zařízení, 21 typů technologie a operátoři mají k dispozici 18 různých modulů. „Smart city se týká všech oblastí, které se týkají života lidí ve městech. Nejvíce samozřejmě dopravy, parkování, veřejného osvětlení, kontaktu s úřady a podobně. Prostě věcí, které jako občan řešíte ve městě nejvíce a dotýkají se vás každodenně,“ popisuje Lukáš Duffek, který vystudoval programování na Masarykově univerzitě v Brně a působil jako programátor a vedoucí vývoje v několika softwarových a technologických firmách.

Nyní se společnost Incinity chystá prozkoumat trhy severní Afriky. Cílem projektu podpořeného ČRA by mělo být využití inovativních řešení a zkušeností Incinity v oblasti smart cities ve vybraných severoafrických zemích s pozitivním dopadem na jejich obyvatele, návštěvníky a firmy a zlepšení jejich služeb. Předpokladem je navázání spolupráce s místními partnery, jako jsou např. oborová ministerstva a veřejné organizace či municipality. Počítá se také s vytvořením pracovních míst v rámci integrace a provozu platformy smart cities.

„Problematika smart cities je nyní v severní Africe velmi aktuální, jak o tom svědčí připravované a realizované projekty, jako např. Casablanca Smart City, Algiers Smart City či projekty několika nových inteligentních měst v Egyptě včetně nového administrativního hlavního města. Incinity sem může přinést své zkušenosti a řešení osvědčená z jiných zemí. Prozatím jsme již v listopadu 2018 navštívili Egypt, setkali jsme se tam s některými potenciálními partnery a jednáme o prvních možných projektech v této zemi,“ říká Lukáš Duffek.

Platforma Invipo vyhrála několik světových cen, např. Innovation Award a Smart Mobility Award na výstavě Intertraffic 2016 v Amsterdamu či Smart City Service Award na Smart Cities Innovation Summit Asia 2017 v Soulu. „Jsem přesvědčená, že díky úspěchům, které má společnost Incinity za sebou a vzhledem ke skutečnosti, že je její platforma Invipo již úspěšně implementována v řadě měst v Evropě, v Asii a na Blízkém východě, se podobně úspěšně uchytí i v severoafrických městech. Projekt navíc přispívá k naplnění globálního cíle udržitelného rozvoje 11., jímž je vytvoření inkluzivních, bezpečných, odolných a udržitelných měst a obcí, což byl také jeden z důvodů naší podpory,“ říká Ludmila Leškovská, která má dotační Program B2B v České rozvojové agentuře na starosti.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist