https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceska-zemedelska-univerzita-vi-jak-racionalne-planovat-obnovitelne-zdroje-energii
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Lukáš Pacek: Česká zemědělská univerzita ví, jak racionálně plánovat obnovitelné zdroje energií

13. června 2014 | Lukáš Pacek

Cílem řešitelů projektu RESTEP – Regional Sustainable Energy Policy based on the Interactive Map of Sources bylo vytvořit nástroj pro tvorbu racionálních podnikatelských záměrů a koncepcí energetické politiky podporujících rozvoj OZE v souladu s principy ochrany životního prostředí, udržitelnosti a regionální svébytnosti.

„Vytváříme nástroj, který je svým konceptem zcela unikátní nejen v ČR, ale i na mezinárodní úrovni,“ uvedl hlavní řešitel, prof. Ing. Pavel Tlustoš, CSc., děkan Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU. „Věříme, že námi vyvíjená aplikace umožní efektivnější využití obnovitelných zdrojů energie, které nebude v rozporu s principy udržitelného rozvoje, a tím, jak doufáme, postupně navrátí obnovitelným zdrojům ztracenou reputaci.“

Hlavním výstupem projektu je interaktivní software pracující s několika desítkami expertních datových vrstev zahrnujících:

1) kvantifikaci potenciálu primární zemědělské produkce, lesních těžebních zbytků, biologicky rozložitelných komunálních odpadů, energetického potenciálu větru, slunce i vody,
2) stávající spotřebu různých typů biomasy či dalších zdrojů,
3) stávající instalace OZE či systémy centrálního zásobování teplem,
4) omezení využití OZE daná zájmy ochrany životního prostředí a biodiverzity.

Na základě těchto dat je mapa nástrojem, který umožňuje modelovat využitelný potenciál OZE vybraného regionu (minimálně o ploše základní územní jednotky) při zachování potravinové soběstačnosti a s respektem k životnímu prostředí. Pro lepší orientaci ze strany uživatelů je mapová aplikace RESTEP doplněna o encyklopedii poskytující podrobné informace o jednotlivých vrstvách.

Cílovými skupinami projektu jsou zejména orgány státní správy a samosprávy, pro něž bude RESTEP pomůckou pro rozhodování např. při tvorbě energetických koncepcí, strategií a územních plánů, při posuzování vhodnosti jednotlivých investičních záměrů souvisejících s OZE atp. Mapa RESTEP bude přínosem i pro investory, kterým umožní získat více informací o regionálních souvislostech a míře vhodnosti uskutečnění jejich záměrů v dané lokalitě. V neposlední řadě RESTEP cílí i na zainteresovanou veřejnost, či nevládní organizace, jimž dává do ruky expertní nástroj k nestrannému posouzení záměrů a strategií v oblasti OZE.

V současné době je projekt ve finálním stádiu, interaktivní aplikace je prakticky hotová a v těchto dnech je řešitelským týmem představována jednotlivým krajským úřadům. Finální verze mapy plánovaná na léto 2014 bude zdarma a bez omezení ve formě softwarové aplikace přístupná komukoli s možností připojení k internetu. Více na: http://www.restep.cz/cz/

Projekt RESTEP, realizovaný ČZU, byl finančně podpořen Evropskou komisí v rámci programu LIFE+. Jde o jeden ze dvou prvních projektů podpořených z tohoto programu v České republice.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist