Jindřich Pertlík "> České ekologické hnutí podporuje zpřísnění chemické politiky v EU, český průmysl je proti - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceske-ekologicke-hnuti-podporuje-zprisneni-chemicke-politiky-v-eu-cesky-prumysl-je-proti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika: České ekologické hnutí podporuje zpřísnění chemické politiky v EU, český průmysl je proti

10. července 2003 | Arnika
Autor: Jindřich Pertlík, tel: 603 582 984
Sdružení Arnika i mezinárodní koalice Health Care Without Harm Europe, jejíž evropská větev má sídlo v Praze, se připojily k celoevropské Deklaraci za budoucnost bez toxických látek (1). Tato deklarace si klade za cíl podpořit legislativní návrh vycházející z dílny Evropské komise a týkající se zcela nového a převratného přístupu ke kontrole chemických látek na evropském trhu. K 8.červenci 2003 tuto deklaraci podepsalo na 22 000 občanů i 429 organizací nevládního sektoru působících v oblasti ochrany životního prostředí, ženských práv, ochrany veřejného zdraví i dodržování práv spotřebitelů z celé Evropy.

Zatímco české nevládní organizace zpřísnění evropské chemické legislativy podporují, náš průmysl je proti. „Zástupci Svazu chemického průmyslu i například ředitel Spolany to dali jasně najevo na neformálních setkáních, jichž jsme se zúčastnili,“ prohlásil RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika. Konzervativnější část průmyslu a některá ministerstva jsou dokonce proti daleko mírnějšímu a méně rozsáhlému opatření ke kontrole toxických látek, jakým je tzv. integrovaný registr znečišťování. „Po zjištěném zamoření potravin v okolí Spolany Neratovice, v Lysé nad Labem a u Klatov je s podivem, že zpřísnění kontroly pohybu toxických látek oponuje i Ministerstvo zemědělství,“
doplnil tiskový mluvčí Arniky Marek Jehlička. I pro předcházení podobným případům do budoucna by bylo vhodné, aby byl návrh Evropské komise přijat.

Pro návrh nové direktivy Evropské komise upravující nakládání s chemickými látkami a jejich používání se vžila zkratka REACH (Registrace, Evaluace, Autorizace Chemikálií). Tento návrh si klade za cíl zavést nový systém regulace pohybu chemikálií. Jeho podstatou je:
A.Registrace zhruba 30 000 chemických látek, které se v současnosti objevují na evropské trhu v množství více než 1 tuna.
B.Evaluace (zhodnocení) použití těchto chemikálií a dalších látek, u kterých existuje vážné podezření, že mohou mít škodlivé účinky na lidské zdraví.
C.Autorizace (osvědčení) látek, označených za vysoce rizikové. V praxi by to znamenalo, že u těchto rizikových chemikálií by podniky musely žádat o autorizaci k povolení jejich užití při výrobě produktů.

Takový zákon by vyžadoval, aby v následujících 16 letech u všech chemikálií, které se na evropský trh dostávají v množství vyšším než 1 tuna, byly k dispozici informace o zdravotních rizicích souvisejících s jejich výrobou, použitím i likvidací. Důležitým aspektem návrhu je přenesení břemene odpovědnosti při dokazování škodlivosti chemických látek z orgánů veřejné správy na samotný průmysl. Nebezpečné chemikálie (mezi něž Evropská komise navrhuje zařadit karcinogeny, toxické látky poškozující vývoj člověka, látky poškozující hormonální systém a persistentní a bioakumulativní látky) by měly být nutně nahrazovány alternativními materiály, pokud výrobce nedokáže, že výhody jejich použití se vyrovnají rizikům plynoucím z jejich specifického použití.

Důvodem k vypracování nové strategie kontroly chemikálií jsou nové poznatky o jejich negativních účincích na lidské zdraví. Stále více těchto látek je spojováno s rostoucím výskytem vrozených vad, rakoviny a poruch vývojového systému člověka. Více než 350 chemikálií bylo zjištěno při analýzách mateřského mléka. Mnohé z těchto látek se shromažďují v lidském těle a mohou ovlivnit vývoj lidského plodu v matčině těle. Dioxiny a polychlorované bifenyly se vyskytují v našem jídle. V současné době byla ze 141 látek považovaných za potencionálně nebezpečné u jedné třetiny vypracována podrobná analýza rizik a u pouhých pěti (!) regulováno jejich použití v rámci EU.

Margot Walstrom, komisařka pro životní prostředí odhaduje, že připravovaná legislativa by mohla ušetřit 18 až 54 miliard EURO ve výdajích na zdravotní péči při léčbě rakoviny v následujících 30 letech.

Ambiciózní legislativní návrh se dostal pod palbu ostré kritiky ze strany mnohých lobby chemického průmyslu jak v Evropě, tak v USA. Díky změnám v podobě různých výjimek a časovým prolukám se mnohé progresivní návrhy vytratily ze současného znění REACHe.

Petice občanů EU a neziskových organizací volají po opětném zařazení těch principů, které změní postoj ke kontrole chemických látek v rámci EU. Konkrétně tedy požadují:
1.Povinnost vyřadit a nahradit chemikálie, které se shromažďují v lidském těle i životním prostředí (bioakumulativní látky) a porušují hormonální vývoj člověka. Omezené použití těchto chemikálií by mělo být dovoleno pouze na dobu určitou, pokud nejsou k dispozici alternativy a pokud je jejich použití nutné (např. ve farmaceutikách).
2.Plné právo na informace pro podnikatele i spotřebitele včetně povinnosti označovat, jaké chemikálie se nacházejí ve výrobcích
3.Požadavek, aby i dovážené výrobky podléhaly stejným bezpečnostním opatřením jako výrobky, které jsou produkovány v Evropské Unii.

Vládní komise britských vědců nedávno zveřejnila v závěru své studie: „Vezmeme-li v potaz naše současné povědomí o tom, jak chemikálie působí na životní prostředí, můžeme říci, že provádíme experiment gigantických rozměrů s lidstvem i vším živým na této planetě (2).“ Je tedy nezbytně nutné zavádět taková opatření, která okamžitě omezí používání těch chemikálií, které se objevují v mateřském mléce či jsou jinak podezřelé z negativních účinků na lidské zdraví.

Ve světle tohoto návrhu se tedy seznam 125 látek na připravovaném Integrovaném Registru Znečištění zdá jako minimální požadavek na práva o informace o toxických látek.

1.Text celé deklarace je k dispozici i v českém jazyce na www.chemicalreaction.org
2.“Chemicals in products. Safeguarding human health and the Environment”, UK Royal Commission on Environment and Pollution, June 2003. http://www.rcep.org.uk/chemicals.html

Další informace v AJ na
The International Chemical Secretariat
www.chemsec.org
WWF UK’s Chemicals and Health campaign:
http://www.wwf.org.uk/chemicals/
EEB Chemicals web site:
http://www.eeb.org/activities/chemicals/main.htm
Friends of the Earth’s Safer Chemicals Campaign:
http://www.foe.co.uk/saferchemicals
Greenpeace Chemicals Campaign and “Consuming Chemicals”, a report on hazardous chemicals in house dust
http://www.greenpeace.org/chemicals
WWF’s EU chemicals web site (includes introductory briefing):
http://www.panda.org/epo/toxics
EEB, Friends of the Earth, Greenpeace coalition multi lingual website on the legislation
http://www.chemicalreaction.org/
European Public Health Alliance http://www.epha.org/
Women in Europe for a common future http://www.antenna.nl/wecf/WECF.html
BEUC, the European Consumers' Organisation http://www.beuc.org

Kampaň Budoucnost bez jedů
Sdružení ARNIKA: Chlumova 17, 130 00 Praha 3, telefax: 222 781 471, http://bezjedu.arnika.org,
vedoucí kampaně – RNDr. Jindřich Petrlík, 603 582 984,
e-mail:jindrich.petrlik@arnika.org
tiskový mluvčí – Marek Jehlička, 606 727 942, e-mail:marek.jehlicka@arnika.org
Jindřich Pertlík, tel: 603 582 984
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist