https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cesko-zazije-cernou-hodinku-hodina-zeme-je-tu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ekologický institut Veronica: Česko zažije černou hodinku, Hodina Země je tu!

Na dnešní den připadá 5. ročník Hodiny Země, celosvětového happeningu na podporu ochrany klimatu. Po celém světe budou od 20:30 do 21:30 místního času zhasínat svá světla města, firmy a lidé, kteří považují změnu klimatu za jeden z nejvážnější problémů současnosti. V České republice se k události prozatím přihlásilo 125 měst a obcí, 46 firem a tisíce jednotlivců. První minuta hodiny bude na některých místech věnována uctění obětí katastrofických událostí v Japonsku.

Břeclav, Havířov, Chomutov, Kutná Hora, Liberec, Opava nebo Ústí nad Labem patří ke 125 českým městům, městysům a vesnicím, které dnes večer na hodinu potemní. Přidají se tak k více než 4700 městům ze 133 států, které se účastní celosvětového happeningu na podporu ochrany klimatu - Hodiny Země 2011. Lidé se mohou k Hodině Země přihlásit také prostřednictvím události na Facebooku.

Jak ukazují poslední vědecké výzkumy, např. zpráva Kodaňská diagnóza, globální emise skleníkových plynů musí během 5-10 let vyvrcholit a začít rychle klesat, má-li mít svět rozumnou naději vyhnout se těm nejhorším dopadům změny klimatu. Ke stabilizaci klimatu musí globální emise oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů klesnout téměř k nule ještě před koncem tohoto století.

Ekologický institut Veronica představil v rámci české Klimatické koalice koncepci Chytrá energie - konkrétní a propočtený plán, jak se během 40 let může proměnit energetický metabolismus české ekonomiky a takřka o 90 % snížit emise CO2. Plán kombinuje razantní opatření zaměřená na efektivní využívání energie, podporu nových technologií a domácích obnovitelných zdrojů energie.

Mezi zhasnutými místy nebudou ani letos chybět např. náměstí Times Square v New Yorku, socha Krista v Riu de Janeiro nebo Eiffelova věž v Paříži. První minuta bude na některých místech věnována uctění obětí přírodní katastrofy, která v minulých dnech zasáhla Japonsko. Ze známých osobností se k akci hlásí například generální tajemník OSN Ban Ki-moon či britský premiér David Cameron. Akci pořádá světová ochranářská organizace WWF, koordinaci v České republice zajišťuje Ekologický institut Veronica.

Aktuální informace, včetně mapy měst, loga, starších tiskových zpráv, fotografií, Kodaňské diagnózy a Chytré energie, získáte na www.hodinazeme.cz. Mezinárodní informace naleznete na www.earthhour.org.

Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica k tomu prohlásila: „Symbolické zhasnutí je pouze začátkem. Po Hodině Země musí přijít dlouhodobé a koncepční změny ve způsobu jakým získáváme a využíváme energii. I k tomu odkazuje letošní logo Hodiny Země s velkým plus.“

„Přidejte se i vy! Udělejte si dnes od 20:30 černou hodinku a ukažte, že vám není lhostejná budoucnost naší planety,“ dodává Jan Labohý z Ekologického institutu Veronica, koordinátor Hodiny Země v ČR.

Kontakty:
Jan Labohý, koordinátor Hodiny Země 2011
(mezinárodní i místní dění v kampani Hodina Země)
jan.labohy@veronica.cz, 777 323 762

Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica
(odborná garantka programů na ochranu klimatu a k efektivnímu využívání energie)
yvonna.gailly@veronica.cz, 777 323 792

Aktivita je součástí projektu „Zhasněte a uvidíte“, který byl finančně podpořen Státním fondem životního prostředí a Ministerstvem životního prostředí.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist