Eva Veverková "> Českou republiku navštívil marocký ministr životního prostředí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceskou-republiku-navstivil-marocky-ministr-zivotniho-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Českou republiku navštívil marocký ministr životního prostředí

22. května 2006 | MŽP ČR
Autor: Eva Veverková, tel: 267 122 139
Od 20. do 24. května 2006 je v České republice na oficiální návštěvě marocký ministr teritoriálního rozvoje, vody a životního prostředí Mohamed El Yazghi. 1 Během svého pobytu v Česku si marocký ministr prohlédne Chráněnou krajinnou oblast Moravský kras a navštíví brněnské ekologické veletrhy – Envibrno a Vodovody a kanalizace.

V Brně se také ministr El Yazghi v úterý 23. května setká s ministrem životního prostředí Liborem Ambrozkem. Budou spolu jednat o problematice vodního hospodářství a ochraně lesů, zásobování aglomerací pitnou vodou, čištění odpadních vod a boji proti desertifikaci 2. Dalšími tématy jednání budou otázky znečišťování ovzduší a uplatnění českých environmentálních technologií v rámci projektů zahraniční rozvojové spolupráce v Africe 3.

Další informace:
Zahraniční rozvojová pomoc ČR – http://www.mzv.cz/pomoc
Zahraniční rozvojová spolupráce v gesci MŽP - http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPPMFALB7RC

Poznámky:
[1] Ministerstvo pro teritoriální rozvoj, vodu a životní prostředí Maroka vzniklo v roce 1995. V roce 2003 byl přijat nový rámcový zákon o ochraně životního prostředí. Za ochranu životního prostředí zodpovídají také jiné resorty (např. Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo pro veřejné zdraví). Hlavní politickou koordinaci problematiky životního prostředí zajišťuje Národní rada pro životní prostředí.
[2] Desertifikace - rozšiřování pouští postihuje téměř čtvrtinu celkové rozlohy pevninské rozlohy a téměř 70 % suchých oblastí hrozí další snižování jejich kvality. Příčinou šíření pouští bývá často například nadměrné vypásání nebo nadměrné vytěžování půdy. Důsledky desertifikace jsou jednak ekologické, spojené s ústupem rostlinných a živočišných druhů i celých ekosystémů, jednak sociálně ekonomické. V mnoha afrických zemích vzhledem k provázání sociálních a ekonomických aspektů dnes splývá boj proti desertifikaci s bojem proti chudobě. Desertifikace se tak řadí spolu se změnou klimatu a ztrátou biodiverzity k největším současným celosvětovým problémům v oblasti ochrany životního prostředí, jejichž řešení není možné bez mezinárodní spolupráce a společného úsilí. Proto byla před deseti lety (1994) z podnětu konference OSN o životním prostředí v Rio de Janeiru sjednána Úmluva OSN o boji proti desertifikaci v zemích postižených velkým suchem, zejména v Africe, ve které se hospodářsky vyspělé země zavázaly, že poskytnou zemím ohroženým desertifikací pomoc, a to nejen finanční, ale také ve formě potřebných technologií a “know how”. K červnu roku 2004 k Úmluvě přistoupilo již 191 zemí z celého světa. Česká republika se k Úmluvě připojila v dubnu 2000 jako jedna z prvních zemí střední a východní Evropy.
[3] K řešení globálních environmentálních problémů přispívá MŽP prostřednictvím oficiálního programu zahraniční rozvojové spolupráce České republiky. ČR patří mezi největší donory z nových členských zemí EU (0,11 % HND v roce 2005), tato pomoc se zároveň každoročně navyšuje, jelikož ČR se cítí vázána mezinárodními environmentálními závazky. Přibližně 20 % finančních prostředků vynakládaných na projekty ZRS ČR v roce 2005 bylo realizováno prostřednictvím MŽP ČR.
České republice se vstupem do Evropské unie otevřela možnost podílet se na rozvojových programech EU (CARDS, TACIS, MEDA, ALA). Spolupráce s Marokem se týká program MEDA – nástroj pro realizaci euro-středomořského partnerství (vzniklo v roce 1995 na konferenci v Barceloně) pro státy Středomoří a Blízkého východu. Jeho cílem je vytvoření zóny volného obchodu, zmírňování následků ekonomických reforem, podpora bezpečnosti a stability regionu. Kromě MEDA Maroko využívá pomoci také prostřednictvím evropských programů SMAP a LIFE - programy pro třetí země.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist