Radek Drahný "> Čeští a polští mladí ochránci putovali po Krkonoších - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cesti-a-polsti-mladi-ochranci-putovali-po-krkonosich
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Čeští a polští mladí ochránci putovali po Krkonoších

9. července 2004 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný
Dnes příchodem na Rýchorskou boudu skončilo sedmidenní putování českých a polských mladých ochránců přírody po Krkonošském národním parku a Karkonoskiem parku narodowem.

Akce se zúčastnilo celkem 20 lidí, z nichž bylo 9 českých a 7 polských dětí ve věku od 10 do 20 let a 4 organizátoři, vždy po dvou z každé správy národního parku. Jejich trasa vedla po území obu národních parků. Celá skupina vyšla v sobotu minulý týden z Horních Míseček směrem do polské Sklarzske Poreby. Během týdenního putování navštívili v chronologickém pořadí hrad Chojník na polské straně, Labskou louku a Labský důl, Kozí hřbety, Úpské rašeliniště a Bialy Jar na polské straně.

Hlavní organizátorka za českou stranu, odborná pracovnice Správy KRNAP, PaedDr. Helena Leblochová ke složení skupiny uvedla: „Máme tady děti z Ekoklubu Rýchorák, ale jsou tu i děti, které se zúčastnily některé naší akce a projevily zájem o další činnost. To je pro nás zárukou, že jim jde skutečně o přírodu, že mají zájem něco se dozvědět a naučit a ne jenom někam odjet a bavit se.“ Prvotním cílem této akce je poznávání přírody. Neméně podstatným prvkem je však zkvalitňování česko-polských vazeb. „Řekla bych, že tato česko-polská spolupráce se prohlubuje. Účastníci mají snahu srovnávat českou a polskou přírodu. V terénu se seznámí s tím, jak jsou české Krkonoše pozvolné a polské naopak příkré. Třeba se také učíme názvy květin, jak je co řekne polsky a naopak česky.“ dodala Leblochová. Volný čas děti využívaly k získání nových informací o životě ve druhé zemi a k učení se cizímu jazyku. Obzvláště populární bylo vzájemné učení jazykolamů. Za nimi však obtížností v mnohém nezůstávaly ani biologické názvy, které se účastníci navzájem učili. Jen pro zajímavost v současnosti všude hojně bíle kvetoucí sedmikvítek evropský se polsky řekne ´šedmáček lešny´. Všichni účastníci se jednohlasně shodli na tom, že se biologii chtějí věnovat v budoucnu i profesionálně.

Na závěr lze použit citaci paní Leblochové: „Putovali jsme po Krkonoších tolikrát a přicházíme na to, že je pořád co objevovat.“

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist