Jiří Nezhyba "> ČEZ chce v Prunéřově ušetřit na zdraví Severočechů. Sám ale přesně neví kolik. - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cez-chce-v-prunerove-usetrit-na-zdravi-severocechu-sam-ale-presne-nevi-kolik
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

EPS: ČEZ chce v Prunéřově ušetřit na zdraví Severočechů. Sám ale přesně neví kolik.

18. ledna 2010 | EPS
Autor: Jiří Nezhyba, tel: 775154073
Plány ČEZu na přestavbu elektrárny v Prunéřově neohrožují jen globální klima. Ve hře je i zdraví a kvalita života lidí žijících v širším okolí elektrárny. Elektrárna Prunéřov je největším českým zdrojem emisí jak skleníkového plynu oxidu uhličitého, tak zdraví škodlivých oxidů síry a oxidů dusíku. Pokud ČEZ z ekonomických důvodů odmítá zvýšit účinnosti elektrárny o 10 %, znamená to mimo jiné, že chce ušetřit na zdraví místních lidí. Ne všem Severočechům se ale podobná úspora zamlouvá. ČEZ navíc není schopen veřejnosti vysvětlit, o kolik by byla kvalitnější varianta dražší. Greenpeace a Ekologický právní servis doufají, že ministerstvo životního prostředí vydá v nejbližších dnech k záměru negativní stanovisko.

Plány ČEZu na přestavbu elektrárny v Prunéřově neohrožují jen globální klima. Ve hře je i zdraví a kvalita života lidí žijících v širším okolí elektrárny. Elektrárna Prunéřov je největším českým zdrojem emisí jak skleníkového plynu oxidu uhličitého, tak zdraví škodlivých oxidů síry a oxidů dusíku (1). Pokud ČEZ z ekonomických důvodů odmítá zvýšit účinnosti elektrárny o 10 %, znamená to mimo jiné, že chce ušetřit na zdraví místních lidí. Ne všem Severočechům se ale podobná úspora zamlouvá. ČEZ navíc není schopen veřejnosti vysvětlit, o kolik by byla kvalitnější varianta dražší. Greenpeace a Ekologický právní servis doufají, že ministerstvo životního prostředí vydá v nejbližších dnech k záměru negativní stanovisko.

Obec Hora Svaté Kateřiny leží na hřebenu Krušných hor 25 kilometrů od elektrárny ve směru převládajících větrů. Podle rozptylové studie ČEZu (2) obec leží na hranici území, ve kterém by i po přestavbě elektrárny docházelo k překračování krátkodobých imisních koncentrací oxidů síry. Její místostarosta Petr Pakosta plány na využití zastaralé a méně účinné technologie v Prunéřově odmítá: „Podle oficiálních rozptylových map jsme Prunéřovem postižení víc, než třeba Kadaň - jsme bohužel po větru a vysoko. Není rozhodně pravda, že všechny samosprávy dotčené rozšířením elektrárny se záměrem souhlasí, jak tvrdí ČEZ. My jsme nikdy podobný souhlas nevydali. Pokud by se nás někdo obtěžoval zeptat, určitě bych prosazoval, aby naše stanovisko k záměru bylo negativní. Pokud chce majitel elektrárny ničit naše životní prostředí dalších 25 let, nepřipadá v úvahu, aby na kvalitě použité technologie šetřil."

Okres Chomutov, ve kterém Prunéřov leží, je mj. v důsledku jejího provozu dlouhodobě postižen nejvyššími koncentracemi oxidů síry v Čechách. Možná i proto podepsaly téměř tři tisíce lidí místních lidí petici „Nechceme šrot v Prunéřově!“ (3), která byla počátkem prosince 2009 předána ministrovi životního prostředí Janu Dusíkovi. Signatáři petice žádají, aby byla v Prunéřově buď použita stejně účinná technologie, jako v nedalekých Ledvicích, nebo aby byla do roku 2015 elektrárna zcela uzavřena. Použití „ledvické“ technologie v Prunéřově by (ve srovnání s přestavbou podle plánů ČEZu) snížilo emise oxidu uhličitého o půl miliónu tun ročně (tedy dvojnásobek emisí všech osobních aut v Karlovarském kraji). Ekvivalentně by se snížilo i znečištění oxidy dusíku a oxidy síry.

ČEZ je nejbohatší česká firma, v roce 2008 vydělal 47,4 miliard Kč, tedy téměř pětkrát více, než byl rozpočet celého Ústeckého kraje. Přesto umístění nejlepší dostupné technologie v Prunéřově odmítá z ekonomických důvodů. ČEZ ale buď neví, kolik by na použití horší technologie ušetřil, nebo v této otázce médiím poskytuje nepravdivé informace. Uvedenou částku vyčíslují představitelé firmy jednou na 5 miliard, podruhé na 10 miliard, potřetí pak tvrdí, že žádnou ekonomickou analýzu nemají (4).

"Argumentovat tím, že nemohou dodržet požadavky zákona, protože instalovat účinnější technologii se jim ekonomicky nevyplatí, je samo o sobě dost absurdní," říká právník EPS Jiří Nezhyba a dodává: "Navíc se zdá, že takové argumenty mají sloužit jen k oklamání veřejnosti. Z nejnovějších informací z úst tiskového mluvčího totiž plyne, že ČEZ žádnou cenovou analýzou variant výkonu elektrárny vůbec nemá, a to přestože na ni odkazuje například v dokumentaci posuzování vlivů na životní prostředí.“

Ekologický právní servis kromě toho zjistil, že u nových německých hnědouhelných elektráren jsou přepočtené náklady na 1 GW výkonu až o třetinu nižší, než u elektráren s podkritickými parametry a nedostatečnou účinností, které u nás v Tušimicích staví nebo hodlá v Prunéřově stavět ČEZ (5).

Ministerstvo životního prostředí by mělo v nejbližší době vydat k záměru stanovisko podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. "Doufáme, že ministerstvo projekt v navržené podobě odmítne. Opačný výsledek by byl velmi špatným precedentem. Jednak by se potvrdilo, že ČEZ si v téhle zemi dokáže prosadit cokoliv bez ohledu na platné zákony i zájmy místních lidí. Jednak by na tento případ mohly začít poukazovat další firmy, kterým se platné emisní limity či normy na energetickou účinnost nelíbí,“ uvedl dnes Jan Rovenský z Greenpeace.

Kontakty:
Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR
Tel: +420 723 623 238, e-mail: jan.rovensky@cz.greenpeace.org

Jiří Nezhyba, právník programu GARDE Ekologického právního servisu
Tel: +420 775 154 073, e-mail: jiri.nezhyba@eps.cz

Petr Pakosta, místostarosta obce Hora Svaté Kateřiny
Tel: +420 604 445 908, E-mail: petr.pakosta@iol.cz

Poznámky:
(1) Prunéřov byl v roce 2008:
• největším českým zdrojem emisí oxidu uhličitého (9,21 miliónů tun, tedy o málo méně, než všechna česká osobní auta dohromady),
• největším českým zdrojem emisí oxidů síry (15 400 tun) a oxidů dusíku (16 700 tun),
• druhým největším českým zdrojem emisí polétavého prachu (640 tun).
(Pramen: Integrovaný registr znečištění, http://www.irz.cz/vyhledavani-v-registru. Jde o agregované údaje za celou elektrárnu Prunéřov – údaje pouze pro Prunéřov II evidovány nejsou).

(2) Viz zde: http://tomcat.cenia.cz/eia/download.jsp?view=eia_cr&id=MZP221&file=dokumentaceDOC

(3) Plný text petice si můžete přečíst zde: http://www.pohodacez.cz/zapojtese/petice nebo v příloze této tiskové zprávy.

(4) Co řekli představitelé ČEZ v posledních dnech o rozdílu cen navržené a nejlepší dostupné technologie pro Prunéřov:

Verze „Nevíme“
"Ani nevíme, kolik by stála dražší varianta. To by se muselo udělat úplně jinak, a tak nákladně, že jsme to ani nepočítali," uvedl v Hospodářských novinách 8 ledna 2009 mluvčí ČEZ Ladislav Kříž (http://domaci.ihned.cz/c1-39772140-mikronesie-prunerov-je-jedna-z-tisicu-elektraren-presto-nam-skodi).

Verze „10 miliard“
„Kdyby hypoteticky ČEZ použil technologie, teď samozřejmě v přeneseném slova smyslu, co se použila v Ledvicích, která je ta nejlepší dostupná pro dlouhodobou elektrárnu, tak by podle mě ten rozdíl činil zhruba 10 miliard korun“ uvedl 8. ledna 2009 (tedy ve stejný den) na Radiožurnálu předseda dozorčí rady ČEZ Martin Kocourek (http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/dvacetminut/_zprava/679717)

Verze „5 miliard“
„S takovým číslem zatím nepracujeme, spíš si dovedu představit, že by šlo o pět miliard,“ uvedl v dnešním Respektu mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. (http://respekt.ihned.cz/c1-39904380-prubirsky-prunerov)

(5) Graf srovnání přepočtených nákladů na výstavbu hnědouhelných bloků v ČR a v Evropě:

Podrobnější informace o tom, o kolik jsou nové české elektrárny dražší než německé, naleznete zde: http://www.pohodacez.cz/argumenty/ekonomicke-argumenty


Příloha:
Text petice "Nechceme šrot v Prunéřově!"

"Nechceme šrot v Prunéřově!"
Petice za snížení emisí a zvýšení účinnosti elektrárny Prunéřov
My, níže podepsaní občané Chomutova a dalších měst a obcí v sousedství největší české hnědouhelné elektrárny Prunéřov II, důrazně žádáme, aby ČEZ v souladu s českou a evropskou legislativou při plánované obnově této elektrárny použil tzv. nejlepší dostupnou technologii (BAT) pro nová zařízení s čistou účinností min. 42 %. Zároveň žádáme, aby ČEZ bezodkladně splnil podmínky, které mu letos uložilo Ministerstvo životního prostředí (zejména doplnil dokumentaci vlivů obnovy elektrárny na životní prostředí o variantu s uvedenou nejlepší dostupnou technologií). V případě, že budou tyto naše požadavky odmítnuty, žádáme, aby se ČEZ výslovně zavázal, že uvedená elektrárna bude nejpozději v roce 2015 zcela odstavena.
Podkrušnohoří a jeho obyvatelé jsou již desítky let obětováni těžbě uhlí a jeho neefektivnímu spalování v zastaralých uhelných elektrárnách. Zde vyrobenou elektřinu využívají všichni. Největší užitek z ní má však ČEZ, nejbohatší tuzemská firma, která jen v loňském roce vydělala 47,4 miliard Kč, tedy téměř pětkrát více, než byl rozpočet celého Ústeckého kraje.
ČEZ vydělává miliardy, zatímco Severočeši platí svým zdravím. Trpíme nejhorším životním prostředím a nejhorším zdravotním stavem v celé České republice. Máme proto právo, aby elektrárny v našem kraji využívaly ty nejlepší a nejčistší technologie, které jsou v Evropě k dispozici. ČEZ takovou elektrárnu s čistou účinností přes 42 % nyní staví v Ledvicích. Neexistuje proto podle nás jediný legitimní důvod, proč by tomu v Prunéřově II mělo být jinak.
Odmítáme plány ČEZ „obnovit“ tuto elektrárnu zastaralou technologií na úrovni 80. let minulého století s účinností 38% a provozovat jí v takové podobě další čtvrtstoletí. Pokud ČEZ není schopen či ochoten obětovat část svých zisků na modernější a čistší zařízení, bude lepší, když se plánů na obnovu elektrárny Prunéřov II úplně vzdá a její provoz v brzké době zastaví.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist