Lucie Ješátková "> Charlota, mládě bílého tygra z nelegálního chovu v České republice, našla nový domov v Německu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/charlota-mlade-bileho-tygra-z-nelegalniho-chovu-v-ceske-republice-nasla-novy-domov-v-nemecku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Charlota, mládě bílého tygra z nelegálního chovu v České republice, našla nový domov v Německu

26. července 2023 | MŽP ČR
Autor: Lucie Ješátková, tel: 267 122 835, 267 122 534
Mezinárodní organizace na ochranu zvířat FOUR PAWS za podpory Ministerstva životního prostředí ve středu 26. července 2023 úspěšně přemístila roční mládě bílého tygra ze Zoo Hodonín do svého záchranného centra pro volně žijící zvířata TIERART v Německu. V loňském roce zadržely Charlotu kontrolní orgány soukromé osobě, která zveřejnila videa bílého tygra na sociálních sítích. Mladá tygřice je jednou z tisíců velkých koček, které se v Evropě každoročně stanou obětí nelegálního komerčního obchodu s ohroženými druhy.

Poté, co majitel zveřejnil videa tygřice na sociálních sítích, odhalily české orgány kompetentní pro kontrolu a vymáhání CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin) její nelegální chov a zvíře zabavily. Policie ČR původ tygřice stále vyšetřuje.

„Tygřici jsme přijali 7.8.2022 jako tříměsíční mládě, jež předtím vyrůstalo jako domácí mazlíček. V naší zoo se zvířeti dostávalo rovnocenné péče v přístupu, krmení, výběhu a enrichmentu jako u ostatních kočkovitých šelem, naopak více času věnovali chovatelé snaze o jeho socializaci. Mládě jsme později umístili do výběhu tygrů ussurijských a naši samici na nutnou dobu přesunuli do náhradních prostor. S ostatními tygry jsme však Charlotu z bezpečnostních a etických důvodů nikdy nespojili, měla ale možnost kontaktu přes mříže. U návštěvníků hodonínské zoo se bílý tygr stal pro svoji unikátnost velmi oblíbeným. V současné době váží přes 60 kilogramů,“ popisuje ředitel Zoo Hodonín Martin Krug.

V současné době je v České republice legální chovat tygra pouze s řádnou dokumentací prokazující legální původ a nabytí exempláře. Podle národní legislativy CITES musí být všichni tygři registrováni příslušným krajským úřadem. Kromě toho je chov tygrů podmíněn povolením, které udělují příslušné veterinární orgány.

"Jsme rádi, že Charlota dorazila v pořádku do svého nového domova v Německu, kde se jí dostane veškeré potřebné péče a bude vyrůstat v prostředí, které podporuje přirozené chování tygrů. Děkujeme českým úřadům za rychlé jednání při záchraně Charloty a podporujeme jejich úsilí o ochranu tygrů. Budeme i nadále podporovat Ministerstvo životního prostředí při hledání dlouhodobě udržitelných řešení pro tygry a další velké kočky, které postihl podobný osud jako Charlotu. Divoká zvířata nepatří na dvorek ani do soukromých domů. Kruté vykořisťování velkých koček musí konečně skončit," říká generální ředitel organizace FOUR PAWS Josef Pfabigan.


Česká republika: Tygří obchod

Organizace FOUR PAWS spolupracuje s českými úřady od roku 2018, kdy pomohla identifikovat Českou republiku jako centrum nelegálního obchodu s tygry a odhalila transakce mezi českými obchodníky a vietnamskými překupníky. V roce 2021 organizace FOUR PAWS významně přispěla k návrhu pokynů, který určuje pravidla vývozu živých tygrů narozených a odchovaných v zajetí v Evropské unii (tzv. EU Tiger Guidance). Česká republika se spolu se Slovenskem zasadila o tuto iniciativu na setkáních expertů členských států EU, což vedlo k tomu, že Evropská komise dokument přijala v dubnu 2023.

„Přísnější domácí omezení obchodu a chovu tygrů Česká republika prosazuje od roku 2018. Tato opatření spolu s obrovským úsilím, které projevily příslušné kontrolní orgány CITES, vedly k poklesu nelegálního obchodu s velkými kočkami, ale stále je co dělat, jak nám právě ukazuje příběh Charloty. Jedním ze zásadních způsobů, jak podpořit prosazování práva a pomoci ukončit nelegální obchod s tygry, by proto byla implementace nových evropských metodických pokynů k vývozu tygrů přímo do příslušných nařízení EU o obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. To by omezilo obchod s tygry pouze pro legitimní účely v zájmu ochrany druhu," vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Bílí tygři jsou často záměrně šlechtěni kvůli komerční hodnotě.

Bílí tygři a lvi patří navzdory rozšířenému omylu ke stejnému druhu jako jejich normálně zbarvení kolegové. Jejich bílá srst je způsobena vzácnou recesivní mutací, která se sice v přírodě přirozeně vyskytuje, ale musí jí nést oba rodiče. Proto jsou bílí tygři a lvi ve svém přirozeném prostředí velmi vzácní. Právě díky tomu mají vysokou komerční hodnotu, což vede u zvířat chovaných v zajetí k záměrnému křížení zvířat s recesivní mutací. Tato praxe bohužel často zahrnuje příbuzenskou plemenitbu, která má vliv na zdraví a celkový stav zvířat. Výsledkem je, že bílí tygři a lvi v zajetí často trpí růstovými abnormalitami, jako jsou šilhavé oči, což je i případ Charloty.


Záchranné centrum pro divoká zvířata TIERART

Záchranné centrum pro divoká zvířata TIERART, který provozuje organizace FOUR PAWS v německém Maßweileru, poskytuje vhodný domov velkým kočkovitým šelmám, které byly odebrány z nevyhovujících podmínek ze zoologických zahrad, cirkusů nebo v soukromých chovů. V TIERARTu pečují o řadu původních divokých zvířat, jako jsou lišky, jezevci, divoké kočky, zajíci nebo ježci. V roce 2021 zde bylo otevřeno první útočiště pro osiřelé rysy. Volně žijícím druhům zvířat, která jsou v TIERARTu přijata, je poskytnuta lékařská péče a po uzdravení jsou vypuštěna zpět do přírody. Zvířata, která nemohou být vypuštěna a exotická zvířata, jako jsou tygři, zde nacházejí trvalý domov.

Charlota byla převezena ze Zoo Hodonín do záchranného centra autem za doprovodu veterináře, který dohlížel na její zdraví během celého převozu.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist