https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/chcete-se-odreagovat-zapojte-se-do-mezinarodni-souteze-city-nature-challenge-2020
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Chcete se odreagovat? Zapojte se do mezinárodní soutěže City Nature Challenge 2020

20. dubna 2020 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 724 102 406
Od pátku 24.4. do pondělí 27.4. se i letos koná mezinárodní klání mezi městy celého světa o co největší počet pozorovaných druhů.

Z našich měst se letos do soutěže City Nature Challenge 2020 [1] nově přihlásilo také Brno. Pražané a Brňané si tak mohou koronavirová omezení trochu zpříjemnit, když se do soutěže zapojí. Stačí si k tomu stáhnout aplikaci iNaturalist a v uvedeném termínu posílat záznamy pozorovaných druhů zvířat nebo rostlin. Počítají se všechna zaslaná data z území Prahy a Brna.

Zápisem pozorování třeba veverky přispějete k poznání o jejím rozšíření (http://veverka.nature.cz) a pomůžete tak zaplnit bílá místa biodiverzity (http://bilamista.nature.cz). Každé pozorování se počítá, každý druh je zajímavý.

„Soutěž City Nature Challenge 2020 má ukázat, že příroda je bohatá a rozmanitá i ve velkých městech. A to skoro na každém kroku. Stačí se jen dívat. Podobným akcím vždy moc fandíme a jsme rádi, že se můžeme jako partneři soutěže zapojit i letos. Zároveň ale moc prosíme návštěvníky brněnských i pražských chráněných území, aby byli ohleduplní a dodržovali pravidla chování v přírodě. Ne všude je totiž dovoleno chodit mimo vyznačené cesty. Jinde zase mohou hnízdit vzácné druhy ptáků a velké množství lidí je může rušit“, říká Lucie Záhorová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

AOPK ČR soutěž podporuje od roku 2018, kdy se Česká republika zapojila poprvé. V Praze se organizace ujalo Národní muzeum a v Brně má soutěž na starosti Hvězdárna a planetárium Brno.

Poznámka:
[1] Samotný projekt vznikl v roce 2016 v USA a zorganizovaly ho Natural History Museum v Los Angeles a California academy of Science v San Franciscu. První ročník byl tak logicky soubojem pouze mezi těmito dvěma městy. V rámci osmidenního konání bylo zaznamenáno přes 20 tisíc pozorování a díky zpětné vazbě více než tisícovka účastníků se informace o této výzvě rychle rozšířila do dalších měst USA. Praha se do projektu City Nature Challenge zapojila poprvé v roce 2018. Loňský ročník proběhl ve 159 městech z celého světa. Zúčastnilo se přes 35 tisíc lidí a bylo zaznamenáno více než 963 tisíc pozorování. Praha obsadila v tomto ročníku 40. místo s více než 7 000 zaslanými záznamy, což je v porovnání s rokem 2018 více než čtyřnásobný nárůst.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist