Tomáš Tetiva "> Chemická politika EU musí chránit přírodu a zdraví před nebezpečnými chemikáliemi - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/chemicka-politika-eu-musi-chranit-prirodu-a-zdravi-pred-nebezpecnymi-chemikaliemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace ČR: Chemická politika EU musí chránit přírodu a zdraví před nebezpečnými chemikáliemi

20. června 2003 | Greenpeace ČR
Autor: Tomáš Tetiva, tel: 603 414 739
Ekologická organizace Greenpeace dnes zahájila kampaň s cílem získat podporu české veřejnosti pro reformu chemické politiky Evropské unie (EU) směrem k větší ochraně lidského zdraví a životního prostředí. Návrh chemické politiky připravený Evropskou komisí (EK) může veřejnost připomínkovat až do 10. července (1).

“Přes 100 tisíc chemikálií je dnes v EU používáno bez adekvátního posouzení jejich vlivu na zdraví lidí a životní prostředí. Každý pátý zaměstnanec v EU je vystaven působení rakovinotvorných látek a podle údajů samotné komise bude každý rok zdržení reformy příčinou až 4300 dalších zbytečných případů rakoviny. Jen náklady na ochranu zdraví při práci a ochranu zdraví spotřebitelů by v příštích třiceti letech bez změny dosavadní chemické politiky dosáhly až 54 miliard euro,” uvedl toxický expert Greenpeace MUDr. Miroslav Šuta (2).

EU navrhuje zavést systém umožňující používat pouze chemikálie, které projdou procesem posouzení jejich rizik pro lidské zdraví a životní prostředí (“autorizace”). Greenpeace žádá, aby látce “autorizace” vydána nebyla, pokud existuje dosažitelná bezpečnější alternativa. V případě neexistence bezpečnější náhrady by podle Greenpeace směla být chemikálie vyráběna jen do doby, než bude vyvinuta dosažitelná alternativa.

Pod tlakem průmyslové lobby EK rezignovala na klíčové návrhy nové chemické politiky – povinnost průmyslu poskytovat veřejnosti údaje o bezpečnosti prodávaných chemikálií a vytvoření systému pro vyřazování nejnebezpečnějších 1500 chemikálií z užívání. Hrozí tedy, že průmysl bude pokračovat ve výrobě i těch nejrizikovějších látek nahraditelných bezpečnějšími alternativami a že veřejnost ztratí právo na řádnou ochranu před chemikáliemi v dovážených výrobcích.

“Reforma chemické politiky je jednou z nejvážnějších reforem v EU za posledních 10 let a dotýká se života a zdraví každého z nás. Rozhodnutí o regulaci rizikových chemikálií pravděpodobně padne v době, když už Česko bude členem EU. Každý z nás má dnes možnost ovlivnit, jestli se budeme muset i budoucnu bát nebezpečných jedů v tak běžných výrobcích jako je třeba kosmetika, čistící prostředky, hračky nebo elektronika,” konstatoval MUDr. Šuta.
Tomáš Tetiva, tel: 603 414 739
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist