Luboš Pavlovič "> Chemická recyklace (zatím) životní prostředí nešetří - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/chemicka-recyklace-zatim-zivotni-prostredi-nesetri
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika: Chemická recyklace (zatím) životní prostředí nešetří

16. října 2023 | Arnika
Autor: Luboš Pavlovič, tel: 73291850
Výstupní látky z těchto technologií mohou obsahovat různá aditiva (barviva, změkčovadla) a prvky nebo nečistoty, které se vyskytují už ve zpracovávaných plastech. Komerčně dostupné chemické recyklační jednotky jsou ještě i dnes vzácné. U těch, které existují, a těch, které existovaly, často chybí informace o podrobnostech k použitým technologiím a výstupech, včetně toxických látek, které obsahují. Studie o nich byly často prováděny samotnými společnostmi a mohou být zkresleny směrem k pozitivním výsledkům, případně získaná data neposkytují a neumožňují tak jejich kritické zhodnocení.
Velký projekt pyrolýzy odpadů firmy Thermoselect v Karlsruhe zkrachoval mimo jiné poté, co se ukázalo, že není schopen plnit limity pro emise látek jako jsou dioxiny či oxidy dusíku. Došlo také k úniku 120 000 kubických metrů kontaminované vody do Rýna.
Jako pozitivní příklad se v České republice často zmiňuje technologie ERVOeco postavená pilotně u Litvínova. Nikdo však nezaznamenal, že neprošla žádným procesem posuzování vlivů na životní prostředí a nesleduje ve svých výstupech kritické toxické látky, včetně dioxinů. Není také jasné, k čemu se mají výstupní materiály z této technologie použít a zda nevyžadují další čištění. "Prostě trpí stejnými dětskými nemocemi jako značná část ostatních technologií tzv. chemické recyklace,” shrnul Jindřich Petrlík z Arniky – programu Toxické látky a opady.
Podle přednášejících je významným hlediskem skutečnost, že většina technologií chemické recyklace v podstatě soutěží s jinými, k životnímu prostředí ohleduplnějšími formami recyklace. Stejně jako ony totiž potřebuje tytéž, obvykle vytříděné jednodruhové plasty, které přitom lze recyklovat mechanicky, což je způsob šetrnější k životnímu prostředí, mající nižší energetické nároky. “Důležité je výrobu a používání plastů výrazně omezit a používat především ty dobře recyklovatelné bez obsahu toxických látek. Chemická recyklace však v současnou chvíli spíše slouží jako omluva pokračování v jejich nadužívání.” řekla Nikola Jelínek z Arniky – programu Toxické látky a odpady.
Druhým důležitým faktorem je, že výstupem z chemické recyklace je ve velkém množství případů materiál, který neslouží k výrobě nových plastů, ale má být používán jako palivo. Nedosahuje však dostatečné čistoty a kvality, a proto musí docházet k jeho dalšímu čištění a ředění, než může být použit či prodán. Shrnuto: Chemická recyklace je v mnoha případech pouze způsobem, jak vyrobit (nekvalitní) palivo, nikoli skutečnou recyklací, jak zástupci firem často slibují, když se snaží svá zařízení “prodat” veřejnosti.

Více informací se dozvíte v nové odborné studii spolku Arnika “Spalovny odpadů a životní prostředí: https://arnika.org/spalovny-a-zivotni-prostredi

Pro více informací prosím kontaktujte tiskového mluvčího organizace Arnika Luboše Pavloviče (lubos.pavlovic@arnika.org, +420 606 727 942).
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist