https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/chranime-nejvzacnejsi-rostlinu-mladoboleslavska.posledni-populace-horecku-nahorkleho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

CSOP Klenice: Chráníme nejvzácnější rostlinu Mladoboleslavska. Poslední populace hořečku nahořklého

23. listopadu 2020 | CSOP Klenice
Autor: Ondřej Kořínek, tel: 725732474
Na pomoc silně ohroženým hořečkům nahořklým vyrazili starší i nejmladší členové ČSOP Klenice. Posekali a pohrabali jednu z mála lokalit, kde lze ještě tyto nádherné rostliny nalézt.

Do akce nejprve vyrazil silný muž se sekačkou, který louku u Vlčího Pole posekal. Druhý den převzali štafetu ženy s dětmi vybaveni hráběmi. Za dodržení tehdy platných koronavirových předpisů pomohli shrabat a odstranit biomasu, aby se příští rok hořcům dařilo ještě lépe než letos. Počasí jim přálo, a tak chytali poslední sluneční paprsky a obdivovali barevný podzim v lese.

„Hořeček nahořklý je náš nejvzácnější druh, který nám tady v regionu kvete. Jedná se o kriticky ohrožený druh, na které byl vypsán i záchranný program, jelikož jeho počty dramaticky klesají v celé ČR. U nás se mu naštěstí daří,“ okomentovala předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

Louku u Vlčího Pole se stvoly hořečkům nahořklých jsme objevili v roce 2016. Na přelomu 21. století zde rostla ještě bohatá životaschopná populace čítající přes 150 kusů. Po převedení pozemku z orné půdy na lesní se zde zasázel smrkový les a hořečky začaly rapidně ubývat. Po získání souhlasu jsme v březnu 2016 provedli razantní asanaci pozemku. Od té doby se o pozemek každoročně staráme.

Hořečky mají světle fialové květy a kvetou od srpna do října. Mají rády bazičtější půdu, ale nejsou příliš náročné, a tak v minulosti rostly i na jiných substrátech. Ke své vitalitě ovšem potřebuje potlačování konkurenčně silnějších druhů a obnaženou půdu. Kdysi byly hořečky na našich lukách hojné, nyní se tento druh vyskytuje asi na 80 lokalitách. Jejich ústup je způsobem především absencí hospodaření na loukách a pastvinách.

Hořeček nahořklý patří mezi zákonem chráněné silně ohrožené druhy. Vážnost situace si uvědomuje i státní ochrana přírody, a proto připravila záchranný program. Podrobné informace k programu a péči o rostlinu si lze přečíst na stránkách záchranných programů.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist