Václav Pavel "> Chřástal polní v CHKO Orlické hory - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/chrastal-polni-v-chko-orlicke-hory
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Chřástal polní v CHKO Orlické hory

20. srpna 2013 | AOPK ČR
Autor: Václav Pavel
V letošním roce se v Orlických horách podařilo zmapovat výskyt chřástala polního na celém území chráněné krajinné oblasti. Výsledkem je 74 volajících samců, což dokládá početnou a prosperující hnízdní populaci tohoto ohroženého druhu ptáka.

Chřástal polní (Crex crex) je pták z řádu krátkokřídlých, o trochu menší a štíhlejší než koroptev. Hnízdí od západní Evropy po střední Asii, je tažný, evropští ptáci zimují v subsaharské Africe. Na naše území přilétá v květnu, zpátky na zimoviště odlétá během září a října.

Žije skrytě ve vegetaci na vlhkých loukách a pastvinách, v ČR hnízdí roztroušeně na celém území, hlavně ve vyšších polohách. Většinou ho nespatříme, ale jeho přítomnost snadno zjistíme podle nápadného vytrvale opakovaného volání réprép réprép produkovaného začátkem léta hlavně večer po soumraku a v nočních hodinách. Samci takto obhajují svá teritoria a lákají samičky. Pokud uspějí a samička v jejich teritoriu zahnízdí, opouštějí ji a pokračují ve svém nočním chřástání na nové lokalitě.

Chřástal polní je jako ohrožený pták zařazen do seznamu zvláště chráněných druhů živočichů ČR, a je tak zákonem chráněný, včetně biotopu, který obývá. Pro jeho ochranu je důležité mít představu, kde a v jakém množství se na daném území vyskytuje. K tomu slouží monitoring zaměřený na zjišťování hlasových projevů volajících samců. V červnu, kdy je tok chřástalů v plném proudu, je nebytné během několika nocí zmapovat maximum lokalit, aby potenciální chyba vzniklá přesunem jednotlivých samců byla co nejmenší.

V Orlických horách se od roku 2004 tradičně mapuje výskyt chřástala polního v Ptačí oblasti Orlické Záhoří, která byla vyhlášena hlavně na jeho ochranu. V letošním roce se podařilo zmonitorovat chřástaly kromě ptačí oblasti i na celém území CHKO. Výsledkem je 74 volajících samců a příjemné zjištění, že tento zajímavý a vzácný pták v našich horách stále nachází početná útočiště.
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist