https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cislo-tydne-76-miliard-za-ropu-jsme-loni-poslali-do-statu-a-firem-ovladanych-pohlavary-z-panama-papers-cr-potrebuje-snizit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Číslo týdne: 76 miliard za ropu jsme loni poslali do států a firem ovládaných pohlaváry z Panama Papers. ČR potřebuje snížit závislost na fosilních palivech

7. dubna 2016 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Lidé z blízkého okolí Vladimíra Putina, ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev i vnuk kazašského vůdce Nursultana Nazarbajeva [1] jsou nejen prominentními klienty firmy Mossack Fonseca, kteří ukrývají své bohatství v daňových rájích. Jsou také spojeni s dodavateli 99,8 procent ropy do ČR. Do společností přímo či nepřímo ovládaných těmito prezidenty tak z naší země odteklo jen v roce 2015 76 miliard korun [2].

Více informací o těžbě ropy a chování režimů, které dodávají ropu do ČR a do EU najdete v infolistu Hnutí DUHA: http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2015/11/kdyz_tezba_ropy_poskozuje_lidska_prava.pdf

Současné nízké ceny ropy příjmy oslabují, ale v minulých letech byly enormní. Česká republika se tak nechtěně podílela na upevňování jejich moci a porušování lidských práv.

Vladimír Putin si svou moc a domácí oblibu zajistil zejména díky navrácení Ruska mezi přední velmoci, a to v minulosti rostoucími cenami ropy a zemního plynu. Ruské úřady zakazují či rozhánějí protesty za použití násilí, blokují řadu internetových stránek. Neziskové organizace jsou státem nuceny se označovat jako "zahraniční agenti". Výhrůžky novinářům a tlak na nezveřejňování kontroverzních nesouhlasných materiálů jsou na denním pořádku. Řada aktivistů je ve vězení. Vraždy novinářů a aktivistů jsou vyšetřovány nestandardně a s průtahy [3].

Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev je u moci od roku 2003, kdy převzal funkci od svého otce Gejdarova, někdejšího člena nejvyššího vedení Komunistické strany Sovětského svazu. Ten stál v čele země skoro bez přerušení od roku 1969. Opozice zvolení Alijeva označila za zmanipulované. Za jeho vlády se Ázerbájdžán stal jedním z nejautoritativnějších postsovětských států. Při protivládních demonstracích došlo k zatýkání občanů i pronásledování novinářů [4]. V posledních dnech se ještě ke všemu obnovil konflikt mezi Ázerbájdžánem a Arménií v Náhorním Karabachu.

Také kazašský režim prezidenta Nursultana Nazarbajeva využívá finance z vývozu ropy a nucenou přízeň či toleranci evropských zemí k potlačování opozice a budování kultu osobnosti. K posílení své osobní moci využívá Nazarbajev klanových a etnických struktur a rozsáhlého policejního aparátu [5]. V zemi vládne už od roku 1990 a ohlásil plán vládnout až do roku 2020 - z toho důvodu zadal svým vědcům úkol, aby se snažili odhalit tajemství nesmrtelnosti [6].

Největším dodavatelem zemního plynu do ČR je opět Rusko. Také domácí uhlí představuje z hlediska odlivu peněz problém. V Panama Papers figuruje i Daniel Křetínský, vlastník uhelných elektráren a tepláren. Také Pavel Tykač vlastní svůj Czech Coal přes neprůhlednou firmu sídlící na Kypru [7].

Česká vláda udělala zatím první krok ke snížení závislosti země na dovozu ropy a plynu i na uhelných dolech, když schválila přípravu antifosilního zákona, který se osvědčil v Británii a dalších zemích EU [8]. Musí však velmi přidat na tempu projednávání zákona, aby neohrozila jeho přijetí, jak slíbila ve svém programovém prohlášení.

Vláda ovšem musí současně prosazovat i konkrétní opatření pro snížení závislosti na fosilních palivech. Podle Hnutí DUHA by měla začít novelou zákona o podporovaných zdrojích energie a rozhýbat výstavbu obecních větrných elektráren, které mohou už za patnáct let vyrobit více než například dvě staré velké uhelné elektrárny ve Chvaleticích a Počeradech dohromady.

Zajímavosti z energetiky i dalších oborů najdete každý týden na webu www.cislotydne.cz

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Mezi Panamskými papíry najdeme obrazně řečeno také naše účty z čerpacích stanic. Česká závislost na fosilních palivech pomáhá autoritativním režimům. Ale také peníze z tuzemského nerostného bohatství se zčásti ztrácejí v daňových rájích a doma zůstává znečištění. Proto je potřeba, aby vláda co nejrychleji přijala antifosilní zákon a připravila další konkrétní opatření, která rozhýbou čisté domácí zdroje energie a sníží plýtvání přírodními surovinami."


Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] http://www.eurasianet.org/node/78086
[2] Statistika zahraničního obchodu http://apl.czso.cz/pll/stazo/STAZO.STAZO (kód KN8 pro zemní plyn je 27112100 a pro ropu 27090090)
[3] http://www.amnesty.cz/rusko/
http://www.amnesty.cz/pripady/pripad/rusko-vitisko
[4] http://www.amnesty.cz/pripady/pripad/azerbajdzan-manzele-janusovi
http://www.amnesty.cz/pripady/pripad/aktiviste-nida-ve-vezeni
https://www.amnesty.org/en/countries/europe-and-central-asia/azerbaijan/report-azerbaijan/
[5] https://www.amnesty.org/en/countries/europe-and-central-asia/kazakhstan/report-kazakhstan/
[6] http://zpravy.idnes.cz/kazachstan-nazarbajev-elixir-mladi-jogurt-fjz-/zahranicni.aspx?c=A121106_213810_zahranicni_aha
[7] http://byznys.ihned.cz/c1-60328420-tykacova-kyperska-firma-vlastnici-czech-coal-si-vyplatila-dividendu-655-milionu
[8] http://hnutiduha.cz/aktualne/vlada-schvalila-pripravu-antifosilniho-zakona-muze-se-stat-velkym-obratem-k-cistsi
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist