Jiří Kulich "> Co se chystá v září a událo v červenci a srpnu na SEVERu - Středisku ekologické výchovy SEVER - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/co-se-chysta-v-zari-a-udalo-v-cervenci-a-srpnu-na-severu-stredisku-ekologicke-vychovy-sever
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

SEVER - Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory: Co se chystá v září a událo v červenci a srpnu na SEVERu - Středisku ekologické výchovy SEVER

31. srpna 2005 | SEVER - Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory
Autor: Jiří Kulich, tel: 499 874 326, 499 874 280
Nabízíme vám přehled akcí a aktivit, které se připravují ve středisku ekologické výchovy SEVER v Královéhradeckém a Ústeckém kraji v září 2005 a také ohlédnutí za červencem a srpnem 2005.

Co se chystá v září 2005 na SEVERu

Česká republika:

Ve dnech 6.-9.9. budou pracovníci SEVERu lektorovat na Veletrhu ekologických výukových programů na Pálavě.

Školám a dalším zájemcům je distribuována kompletní nabídka programů a služeb SEVERu v ekologické výchově na školní rok 2005/2006 (např. ekoporadna, publikace a pomůcky, výukové programy pro žáky a studenty, semináře pro učitele, služby krajského koordinátora EVVO aj.

16.-18.9. se bude na pracovišti SEVERu v Horním Maršově konat terénní seminář – „Živý les“ pro učitele a pedagogické pracovníky II. stupně ZŠ a SŠ, seminář podpořily LESY ČR

Královéhradecký kraj:

Od 1. do 3.9. bude probíhat ve středisku SEVER v Horním Maršově kurs pro tým učitelů ze ZŠ Úprkova Hradec Králové na téma ekologická výchova ve škole

V sobotu 17.9. se již po druhé konají v Hradci Králové DOŽÍNKY, organizované Královéhradeckým karjem a firmou CHOVSERVIS Hradec Králové. Středisko SEVER se na akci podílí a zároveň využije této akce k propagaci výstavy „Chléb náš vezdejší“ a další činnosti.

14.9. zajišťujeme seminář ekologické výchovy pro tým učitelů na ZŠ Dukelských hrdinů, Pardubice, 23.- 25.9. pak proběhne na pracovišti SEVERu v Horním Maršově terénní seminář pro učitele biologie z Olomoucka zaměřený na poznávání krkonošské přírody

V rámci projektu Škola pro udržitelný život proběhnou ve dnech 19.- 21.9. a 29.-30.9. konzultační dny na jednotlivých zapojených školách (celkem 19 škol v Královéhradeckém, Pardubickém a Středočeském kraji).

Město Hradec Králové:

1. září se naši pracovníci zúčastní jako spoluorganizátoři společně s KMS Moravské Předměstí v Hradci Králové akce pro veřejnost s názvem „Život s pejskem na sídlišti.“

Na úvod "Evropského týdne mobility" 16.9. zorganizuje středisko SEVER v Hradci Králové akci pro školy a veřejnost „Naše město bezpečné a čisté“. Návštěvníci si budou moci zkusit jízdu zručnosti na kole či koloběžce, dozvědí se něco o měření čistoty ovzduší související s dopravou ve městě a čeká na ně mnoho dalších aktivit.

V rámci „Dne otevřené přírody“ 17.9. koordinovaného celorepublikově REC - Regionálním ekologických centrem České republiky, provedeme návštěvníky Přírodním parkem Orlice začleněným do systému chráněných území Natura 2000. Akce se zúčastní a budou nápomocni i členové přírodovědného klubu SVIŽNÍK.

19.9. v 16:30 proběhne vernisáž, která slavnostně otevře výstavu „Chléb náš vezdejší“, věnovanou vývoji zemědělství od počátku 19.století po současnost se zřetelem na šetrné hospodaření a řemeslnou výrobu. Akce potrvá do 14.10.

Krkonoše:

Na školní vzdělávací pobyty (pobytové výukové programy) do Horního Maršova přijedou studenti z OA Turnov (5.-9.9. a 19.-23.9.), z gymnázia Dvůr Králové n. L. (12.-16.9.) a ze ZŠ Machov (26.-30.9.)

V sobotu 3.9. se chystá na faře v Horním Maršově (centrum DOTEK) „Rozloučení s prázdninami“. Součástí víkendové akce je několik tvořivých dílen – Zvuk dřeva (pro děti), Keramická dílna (pro děti) a Zvuk dřeva I (pro dospělé). V neděli 4.9. bude pokračování dílen v centru DOTEK – Smyslové vnímání přírody (pro děti), Zvuk dřeva II (pro dospělé).

Pro Klub Oko v Horním Maršově je připraven nový program akcí na září a říjen (zahrnuje např. dílny a promítání).

Ústecký kraj:

14. září proběhne v prostorách Domu dětí a mládeže v Ústí nad Labem setkání Poradního sboru environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty (EVVO) v Ústeckém kraji. Tento sbor sdružuje subjekty zabývající se EVVO na krajské úrovni. Patří mezi ně např. zoologické zahrady, neziskové organizace, školy a školská zařízení atd. Na programu jednání bude realizace projektu Informační systém EVVO v Ústeckém kraji a oficiální ustanovení vrcholného orgánu této oblasti Krajské rady EVVO ÚK.

14. září bude ve spolupráci s Pedagogickým centrem Děčín uspořádán seminář „Vnímejte přírodu všemi smysly“. Proběhne ve městě Děčín a je určený pro pedagogické pracovníky mateřských škol a 1. stupňů základních škol.

Pro velký úspěch jarních exkurzí Za Naturou na túru do národní přírodní památky Bílé stráně jsme se rozhodli pokračovat v exkurzích pro žáky 2. stupňů základních škol i v měsících září a říjnu.

Tento měsíc budou probíhat intenzivní přípravy listopadové konference k ekologické výchově KAPRADÍ (Konzultace A PRAktické DÍlny) – sestavování programu, kontaktování externích lektorů, organizační zajištění akce, tisk materiálů atd. Nad pořádáním této konference již převzali záštitu ministryně školství, mládeže a tělovýchovy JUDr. Petra Buzková a ministr životního prostředí RNDr. Libor Ambrozek.

Město Litoměřice:

Bude vyhlášena speciální nabídka ekologických výukových programů při příležitosti zahájení nového školního roku. Jedná se o dva programy určené pro žáky základních škol:
1.Výprava do odpadkového koše - Každý den naplní lidstvo milióny odpadkových košů. Skládky však pomalu přetékají, spalovny nejsou ideálním řešením, některé suroviny na výrobu pomalu docházejí. Můžeme některé odpady použít znovu nebo je přeměnit na další užitečné věci? Společně si vyjasníme základní pojmy jako jsou obaly, odpady, recyklace, kompostování a další.
2. Co se skrývá pod hladinou - program pomůže dětem lépe se orientovat ve světě vodních organismů. Pokusíme se pomocí lupy a klíče určit nejběžnější vodní živočichy, poznat jejich životní podmínky i vývojové cykly. Nakonec si připomeneme jak funguje koloběh vody v přírodě.

20. září se bude konat v prostorách SEVERu první zasedání Dětského zastupitelstva města Litoměřice školního roku 2005/2006. Na programu bude vzájemné seznámení nových členů, volba starosty (ky), stanovení si priorit pro první pololetí průběžného roku.

Budou probíhat setkání dobrovolníků SEVERu a přivítání nových členů.

Dále v měsíci září bude poskytována pomoc a poradenství při řešení problémů životního prostředí. Doba pro dotazy veřejnosti je zatím vyhrazena na úterky od 8 do 15 hodin.

V tomto měsíci budou vrcholit přípravy na oficiální otevření nově zrekonstruované a vybavené ekologické poradny. Plánovaný termín otevření je stanoven na 4. října.

==========================
Co se událo v červenci a srpnu 2005 na SEVERu

Česká republika:

V týdnu od 30.7. do 7.8. proběhl ve středisku v Horním Maršově mezinárodní tábor NATURA 2000 určený žákům 2. stupně ZŠ z České, Slovenské a Polské republiky, zaměřený na významné a cenné přírodní lokality zejména Krkonoš. Tábor probíhal v rámci programu Za Naturou na túru a byl uspořádán ve spolupráci s Regionálním environmentální centrem pro střední a východní Evropu (REC). Akce se zúčastnilo 27 dětských účastníků ve věku od 11 do 16 let. Účastníci tábora měli možnost si vyzkoušet a dovědět se v nabitém programu řadu zajímavých informací a poznatků z oblasti ochrany přírody a životního prostředí. Celý tábor vyvrcholil dvoudenním přechodem východních Krkonoš.

V termínu 14. – 20.8. se uskutečnil učitelský kurs „Kantorské pobejtkování na sklonku krkonošského léta...“ Jednalo se o praktický kurs pro učitele z několika krajů ČR k začlenění průřezových témat (zejména tématu Ekologická/environmentální výchova) do školních vzdělávacích programů dle RVP na ZŠ a SŠ. Největší skupinu tvořili učitelé z Liberecka a Královéhradecka.

Královéhradecký kraj:

11.7. se setkali pracovníci SEVERU- pracovišť v Hradci Králové a v Horním Maršově ke společné exkurzi v rámci projektu NATURA 2 000 a ke zhodnocení uplynulého školního roku.

Krkonoše:

V červenci proběhl v prostorách SEVERu v Horním Maršově již tradiční letní tábor pro děti.

31.7. proběhl za hojné účasti mezinárodní (česko-polsko-německý) koncert mladých operních pěvců Krakonošova hudební zahrada. Pořádal SEVER společně se svazkem obcí Východní Krkonoše a obcí Horní Maršov v rámci projektu financovaného z fondů EU (CBC PHARE) "DOTEK"

Od 7.-13.8. se v Horním Maršově konala brigáda pro dobrovolníky a příznivce SEVERU, pracovalo se především v areálu fary – centrum DOTEK.

10.8. navštívila centrum DOTEK (faru) a renesanční kostel v Horním Maršově delegace z Královéhradecké diecéze, biskupové Karel Otčenášek a Dominik Duka

12.8. se při příležitosti maršovské pouti konala prohlídka renesančního kostela a centra DOTEK (fary) v Horním Maršově pro veřejnost. Na prohlídku fary s výkladem a představením tkalcovské dílny přišlo několik desítek lidí.

V týdnu 22.-27.8. proběhl pobytový program pro klienty Stacionáře Liberec, kteří přijeli na turisticko – poznávací pobyt do Krkonoš.

Ústecký kraj:

Středisko SEVER ve spolupráci s dalšími subjekty zabývajícími se EVVO připravilo projekt krajského významu „Ústecký kraj – kraj přírody i člověka“, který bude předkládán v rámci výzvy operačního programu rozvoje lidských zdrojů, grantového schématu Síť envirnonmentálních a poradenských center, 5. září na MŽP ČR.

Poradenství a pomoc při řešení problémů životního prostředí nabízela ekologická poradna při SEVERu. S konkrétními dotazy bylo možné se obracet osobně, telefonicky či mailem. Poradna fungovala každé úterý od 9.00 do 16.00 hodin. Byla poskytována pomoc a poradenství při řešení problémů životního prostředí. Celkem bylo poskytnuto 21 konzultací. Převážně se dotazy týkaly oblastí ochrany zvířat, odpadového hospodářství a úspor energie.

Město Litoměřice:

Byla započata realizace projektu Environmentální poradenství pro veřejnost litoměřického regionu. Cílem projektu je vytvoření a trvale udržitelné fungování ekologické poradny v Litoměřicích, poskytování erudované poradenské a konzultační činnosti veřejnosti, státním i nestátním subjektům.

Proběhly úpravy v přírodním výukovém areálu. Konkrétně došlo k údržbě zeleně, a dřevěných panelů. Byla také započata výsadba nových druhů rostlin. Pokračovaly práce na nové sadě interaktivních vzdělávacích pomůcek pro využití k ekologickým programům zaměřeným na ekosystém lesa, louky a rybníku.

V srpnu probíhala příprava projektu „Kubická míle“, jehož cílem bude monitoring a reakce na okolí života školy v dosahu jedné kubické míle. Tzn. poznání a výzkum problémů z oblastí ekologické, ekonomické a sociální do hloubky. Bylo komunikováno s partnery z Holandska, proběhlo domluvení konkrétních podmínek spolupráce, zažádání o finanční podporu na Nizozemském velvyslanectví z programu MATRA.

Kontakty:
Středisko ekologické výchovy SEVER, Horní Maršov 127, 542 26, tel.499874326, 499874280, sever@ecn.cz
Středisko ekologické výchovy SEVER, Kavčí plácek 121, 500 02 Hradec Králové, tel.495580319, sever-hk@seznam.cz
Středisko ekologické výchovy SEVER, Litoměřice, Na Valech 53, 412 01, tel. 416 734 838, 604 206174, severltm@centrum.cz

Jiří Kulich, tel: 499 874 326, 499 874 280

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist