https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cr-nestihla-vcas-zakazat-bisfenol-a-v-kojeneckych-lahvich
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: ČR nestihla včas zakázat bisfenol A v kojeneckých lahvích

22. února 2011 | Greenpeace
Česká republika nestihla přijmout právní předpis, který zakazuje výrobu a prodej kojeneckých lahví s bisfenolem A (BPA). Podle nové směrnice EU (1) měla ČR za povinnost předpis přijmout a zveřejnit do 15. února, což se nestalo. Greenpeace chce, aby byl předpis přijat co nejdřív a navíc minulý týden vyzvalo Ministerstvo zdravotnictví ČR, aby zákaz rozšířilo na všechny výrobky pro malé děti, které přicházejí do styku s potravinami.

Ministerstvo zdravotnictví výzvu Greenpeace nevyslyšelo a potvrdilo, že zákaz bude platit jen pro kojenecké lahvičky. Přitom právě potraviny, do kterých uniká BPA z obalů (lahvičky, plastové nádobí, konzervy) jsou podle závěrů panelu Světové zdravotnické organizace (WHO) největším zdrojem této látky pro lidský organismus. (2) „ Dětský organismus nerozlišuje, zdali se do něj BPA dostalo z lahvičky, hrníčku, konzervy nebo kelímku. Nevidím důvod, proč by to mělo rozlišovat Ministerstvo zdravotnictví a zakázat jen jeden z mnoha výrobků, ze kterých může BPA unikat a dostávat se do dětského organismu,“ vysvětluje Jan Freidinger z Greenpeace.

Aby nebyli kojenci vystavování působení BPA z ostatních produktů, osloví Greenpeace dovozce či zástupce většiny světových výrobců kojeneckých potřeb a všechny velké obchodní a lékárenské řetězce působící v ČR a upozorní je, že by měly bezodkladně přestat nabízet nejen lahvičky s BPA, které budou od června zakázané, ale i veškeré ostatní kojenecké zboží s obsahem BPA.

Působení BPA je spojováno s řadou zdravotních obtíží (3) a největší riziko představuje právě pro dětský organismus, který ho nedokáže odbourat stejně rychle jako dospělí jedinci.

Greenpeace vyzvalo již loni v dubnu ministerstvo zdravotnictví, aby BPA v produktech pro děti omezilo, ale ministerstvo to odmítlo s tím, že nemá dostatek informací o možných rizicích a že nepovažuje za rozumné použít v tomto případě princip předběžné opatrnosti. Většina ostatních členských států a Evropská komise však byla naštěstí jiného názoru a 28. ledna 2011 Komise přijala směrnici, která zakazuje BPA v kojeneckých lahvích


Poznámky:
1) směrnice 2011/8 ES
2) http://www.greenpeace.org/czech/cz/news/potraviny-jsou-hlavn-m-zdrojem/
3) http://hazardshormony.cz/rizikabpa.html


Kontakty:
Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR e-mail: jan.freidinger@greenpeace.org, tel.: 608 729 071
Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR
e-mail: lucie.jakesova@greenpeace.org, tel.: 603 443 140

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist