https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/czu-je-opet-nejekologictejsi-univerzita-v-cr
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká zemědělská univerzita: ČZU je opět nejekologičtější univerzita v ČR

Rok tvrdé práce se vyplatil. ČZU poskočila v žebříčku UI Green Metric World University Rankings na 31. místo. Patří tak ke světové špičce v ohleduplnosti k životnímu prostředí.

Hospodaření s vodou, vzdělávání a nakládání s odpady. To jsou kategorie, ve kterých ČZU získala nejvyšší ohodnocení. I díky tomu poskočila podle čerstvě publikovaného žebříčku o 15 míst nahoru oproti předchozímu roku. „Už v loňském roce jsme zaznamenali skvělý úspěch. To že se nám za rok podařilo posunout se o tolik dopředu, je jasným důkazem, že rok naší tvrdé práce se vyplatil. Rozhodně se ale chceme i nadále posunovat dopředu,“ uvedl rektor ČZU Petr Sklenička.

Žebříček se zaměřil na 6 kategorií, patřila mezi ně samotná infrastruktura, energie a klimatická změna, odpad, voda, doprava a výuka. Mezi vysoce hodnocené podkategorie na ČZU pak patřilo například množství zelených ploch v kampusu, chytré technologie implementované do budov, program na recyklaci odpadů, zadržování vody v kampusu či například poměr předmětů zaměřených na udržitelnost. „Naše aktivity se v těchto směrech neustále rozšiřují. V nedávné době jsme například otevřeli nový High-tech technologie-výukový pavilon, kde se využívá systému rekuperace energie a kromě jiného je tu dešťová voda odváděna do vsakovacích studní,“ vysvětlil rektor.
Takzvanými „zelenými“ technologiemi bude disponovat i Pavilon tropického zemědělství, který je momentálně ve výstavbě. Budova bude mít systém zachytávání dešťové vody propojený s jímkami a retenční nádrží. Voda se následně bude používat na zalévání. „Pavilon také bude mít předsazenou fasádu s popínavými rostlinami nebo také dva stojany na dobíjení elektromobilů,“ popsal Dan Heuer, specialista společenské odpovědnosti ČZU.

Do udržitelných aktivit jsou motivovaní také studenti. ČZU totiž pořádá každoročně soutěž, v jejímž rámci studentské týmy vymýšlí projekty zaměřené na udržitelnost kampusu. V letošním roce se tak díky tomu povedlo zavést vratné kelímky na kávu a začít studenty a zaměstnance motivovat k tomu, aby si u automatů na kávu nebrali plastové kelímky, ale chodili například se svými hrnečky. Dále se podařilo v pěší zóně mezi kolejemi nainstalovat LED žárovky, které jsou příznivější pro spánek a nepřitahují hmyz.

Díky studentům také úspěšně funguje Freeshop, tedy obchod, kde kdokoliv může nechat nepotřebné věci a cokoliv si zase odnést. Služba funguje zdarma. V ČZU shopu je k dispozici bezobalový prodej kosmetiky a čisticích prostředků. Na udržitelnost se zaměřuje i nově chystaný sortiment univerzitních propagačních předmětů. Podrobnější informace k udržitelným aktivitám na ČZU, objevíte na webu https://csr.czu.cz/cs/.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist