Jan Korytář "> Další tisícovka jilmů do přírody Libereckého kraje - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dalsi-tisicovka-jilmu-do-prirody-libereckeho-kraje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Společnost přátel přírody: Další tisícovka jilmů do přírody Libereckého kraje

29. dubna 2005 | Společnost přátel přírody
Autor: Jan Korytář , tel: 776 561 736, 482 751 195
Ohrožené jilmy rozváží v těchto dnech pracovníci Společnosti přátel přírody školám po celém Libereckém kraji. V rámci projektu Šance pro jilmy vysadilo sdružení v uplynulých dvou letech 1858 sazenic této vzácné dřeviny. Nyní jich chce do krajiny s pomocí žáků a studentů vrátit další tisícovku.

V České republice se tradičně vyskytují tři druhy jilmů: jilm vaz, jilm habrolistý a jilm horský. Dříve byly neodmyslitelnou součástí krajiny – rostly v lesích, při březích řek a potoků, na mezích a v remízkách, v alejích podél cest, v parcích i uličních stromořadích měst. Dnes se s nimi díky houbovému onemocnění zvanému grafióza setkáte jen výjimečně. Tomuto onemocnění, zavlečenému k nám ve třicátých letech ze zahraničí, padlo za oběť přibližně 90% jilmů na území naší republiky.

„Grafióza je stálým problémem. Přesto věříme, že má naše snažení smysl. Vycházíme z toho, že jilmy, které přežily jsou proti této nemoci odolnější. Semena z těchto stromů sbíráme a v lesních školkách z nich pěstujeme nové sazenice.“ vysvětluje Jiří Antl ze Společnosti přátel přírody.

Jilm je zajímavý i tím, že jeho plody, na rozdíl od většiny našich listnáčů, nedozrávají až na podzim, ale již na přelomu května a června. Semínka vypadají jako malé lehké penízky a vítr je dokáže přenášet na velké vzdálenosti. Pokud je bezvětří a spadnou na zem, mohou pod statným stromem vytvořit i několikacentimetrovou vrstvu.

Vedoucí Společnosti přátel přírody dodává: “Největší radost máme z toho, že se do projektu každým rokem hlásí více škol a že se nám díky jejich zájmu daří vracet jilmy opravdu do celého kraje. Ideální by bylo, kdyby si každý žák mohl během své docházky na ZŠ vysadit alespoň jeden svůj strom.“. V projektu bude Společnost přátel přírody pokračovat i za rok, kdy rozšíří nabídku stromů do škol o další druhy.

Bližší informace: SPP – Jan Korytář (tel. 776 561 736) nebo Jiří Antl (tel. 777 647 557)
e-mail: jilmy@cmelak.cz

Společnost přátel přírody (dříve Staří ochránci Jizerských hor) - občanské sdružení vzniklo v roce 1994. Sdružuje zejména mladé lidi se zájmem o nenásilné prosazování trvale udržitelného způsobu života a vytváření harmonických vztahů mezi lidmi a přírodou. Sdružení si klade za hlavní cíle mj. přispět v co největší míře k obnově přirozených lesů, a to nejen v Jizerských horách, k záchraně ohrožených původních dřevin a přitom chce zapojit do své činnosti co nejširší veřejnost. Sdružení hospodaří v šesti lesních školkách a pracuje v něm nyní 16 stálých pracovníků. Kromě praktické ochrany přírody se věnuje mnoha formám ekologické výchovy.
Jan Korytář , tel: 776 561 736, 482 751 195
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist