https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dalsi-z-pracovniku-bananovych-plantazi-v-guatemale-zabit-pro-ucast-v-odborech
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

NaZemi – společnost pro fair trade: Další z pracovníků banánových plantáží v Guatemale zabit pro účast v odborech

Finanční ředitel guatemalské odborové organizace SITRABI Idar Joel Hernández Godoy byl ve čtvrtek 26. května zabit. Dva muži na motocyklech jej napadli na cestě z banánové plantáže Campo Nuevo do kanceláře SITRABI. Jde o druhou vraždu odborářského předáka v posledních několika týdnech.

„Útoky na odboráře jsou na guatemalských banánových plantážích zcela běžné,“ komentuje situaci Barbora Mrázková z organizace NaZemi, která v ČR koordinuje kampaň Za férové banány!. „V dubnu byl 35 výstřely zabit odborář Oscar Gonzáles, v roce 2007 Marc Tulia Ramírez. Žádná z vražd ani předchozích útoků na členy odborů nebyly nikdy vyšetřeny a nikdo za ně nebyl potrestán,“ uvádí Barbora Mrázková, která situaci na banánových plantážích sleduje.

Guatemala je jedna z nejnebezpečnějších zemí na světě, co se týče obhajoby lidských práv a práce v odborech. Vláda prezidenta Coloma je ve vyšetřování podobných případů naprosto nečinná.

„Už bylo dost beztrestnosti a korupce, která nedovoluje vyšetřit žádný z těchto krvavých zločinů. Nejen odbory, ale i rodiny ztrácejí své blízké. Děti, které ztratily své rodiče, nemají vládu ani jinou autoritu, jež by pro ně cokoli udělala,“ píše ve svém prohlášení odborová organizace SITRABI z regionu Izabal.

„Když je některý vysoký představitel odborů beztrestně napaden, vliv takového zločinu má další následky – zanechává stín strachu na všech ostatních,“ popsala situaci ambasáda USA v Guatemale ve svém prohlášení. USA situaci v Guatemale bedlivě sledují také na základě dohody DR-CAFTA (Dominican Republic-Central America Free Trade Agreement), která vyžaduje dodržování lidských práv a pracovních práv daných konvencemi Mezinárodní organizace práce. Na základě této dohody nyní hrozí Guatemale za ignorování zmíněných práv v zemi arbitráž s USA.

Na banánových plantážích v Guatemale jsou otřesné pracovní podmínky – 16 a vícehodinová pracovní doba, nízké mzdy nepokrývající ani základní životní náklady a nebezpečné pracovní podmínky. „Zaměstnanci jsou dlouhodobě vystaveni kontaktu s nebezpečnými chemikáliemi, aniž by měli možnost se proti nim nějak chránit,“ popisuje koordinátorka kampaně Za férové banány! Barbora Mrázková. Odbory tu tak mají klíčovou roli – díky jejich práci znají zaměstanci svá práva a mohou dosáhnout jejich dodržování.

Otřesné podmínky při pěstování konvenčních banánů pomáhá řešit systém fair trade. Na plantáži certifikované jako Fairtrade se přísně dodržují lidská a pracovní práva včetně minimální mzdy, ochrany zdraví nebo zákazů nucené a dětské práce. Kromě toho je zaručena i ochrana životního prostředí a šetrné chemické ošetření, což v případě banánů (po bavlně nejvíce ošetřovanou plodinou světa) je důležitý aspekt. Český zákazník si banány s certifikací Fairtrade může od letošního roku koupit v prodejnách řetězce Interspar a občas v menších obchodech se zdravou výživou. O dalším šíření eticky produkovaných a obchodovaných banánů se v ČR snaží kampaň Za férové banány! vedená nevládní organizací NaZemi.

Kontakt:
Barbora Mrázková, NaZemi – společnost pro fair trade, koordinátorka kampaně Za férové banány! barbora.mrazkova@nazemi.cz, 777 560 609 (toho času na pracovní cestě ve Střední Americe)
Kateřina Havránková, NaZemi – společnost pro Fair Trade, tisková mluvčí, katerina.havrankova@nazemi.cz, 777 115 977


Další informace:
Mezinárodní kampaň Za férové banány! se snaží upozornit na otřesné podmínky při produkci banánů a prosadit jejich zlepšení. Cílem kampaně Za férové banány! je:
pro zaměstnance banánových plantáží zajistit důstojné pracovní podmínky a zabránit porušování jejich lidských práv
zabránit poškozování životního prostředí v místě produkce
přimět české maloobchody, aby za rozumnou cenu nabídly banány s certifikací Fairtrade® svým zákazníkům

NaZemi – společnost pro fair trade prosazuje globální rozvojové vzdělávání do škol i mimo ně, zasazuje se o zodpovědnost firem v oblasti jejich dodavatelského řetězce a propaguje fair trade jako účinnou podporu chudým pěstitelům a řemeslníkům z rozvojových zemí. Do 1. dubna 2011 existovala pod názvem NaZemi – společnost pro fair trade.

---

Projekt je realizován s finanční podporou Evropské unie. Obsah projektu je zcela na odpovědnosti NaZemi – společnosti pro fair trade a jako takový nemůže být považován za stanovisko Evropské unie.

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist