https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/senat-schvalil-dulezite-zakony.prichazime-s-propojenim-socialni-a-zdravotni-pece-i-lepsi-ochranou-ovzdusi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Senát schválil důležité zákony. Přicházíme s propojením sociální a zdravotní péče i lepší ochranou ovzduší

22. ledna 2025 | KDU-ČSL
Senátoři schválili zákon o sociálně-zdravotním pomezí z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva zdravotnictví. Zákon počítá s efektivním propojením sociálně-zdravotních služeb. Tento krok, podle předsedy senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Josefa Klementa, umožní poskytování komplexní péče v nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných, domovech pro seniory a centrech duševního zdraví. Zároveň prošla Senátem novela o ochraně ovzduší, která má za cíl důraz na kvalitnější monitoring emisí, větší ochranu před prašností a zápachem i elektronizaci a posílení kompetencí obcí.


Sociálně-zdravotní pomezí

„Jedná se o obrovský krok kupředu pro pacienty i pečující, a to z hlediska dostupnosti služeb. Vznikne nová služba sociálně-zdravotní lůžkové péče a zároveň bude možné poskytovat zdravotní péči v sociálních nepobytových službách,“ vysvětlil místopředseda KDU-ČSL a náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník.

Cílem tohoto zákona je zajištění garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě, lepší naplňování potřeb pacientů v sociální i zdravotní rovině a pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy, pro které má zdravotní stav významný dopad i na jejich sociální situaci.

„Jsem rád, že konečně propojujeme oddělené systémy péče pro jednotlivé pacienty. Teď konečně vzájemně zkoordinujeme sféry sociální a zdravotní péče, které dosud byly oddělené. Věřím, že to hlavně pomůže ke zlepšení kvality života pacientů či klientů, kteří zároveň potřebují obě složky péče. Bylo velkým paradoxem, že tato agenda dvou ministerstev dosud nebyla řešena ve spolupráci. Jsem rád, že se nyní, i za silné účasti našeho ministra Mariana Jurečky, podařilo připravit tento zákon,“ řekl předseda senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Josef Klement.

„Úpravou zákona o sociálních službách lámeme několik desetiletí trvající bariéru tzv. sociálně-zdravotního pomezí v prostředí pobytových zařízení. Novela je pečlivě prodiskutovaná a přináší pozitivní změny jak pro sociální pracovníky, tak i pro zdravotnický personál,“ sdělil k návrhu zákona Lumír Kantor, předseda senátního Výboru pro sociální politiku. Podle něj je správné, že zákon podstatně zvyšuje podíl sociálních pracovníků na některých zdravotních úkonech, jako je např. podávání léků. Zároveň posiluje i jejich odbornost. „Pro mě jde o velmi podstatný pozitivní moment. Za to si obě ministerstva zaslouží potlesk,“ dodal Kantor.


Ochrana ovzduší

Schválená novela o ochraně ovzduší je dalším krokem k celkové ochraně vody a půdy. Nová pravidla rozšiřují povinnost kontinuálního měření emisí na další zdroje a zavádějí elektronické hlášení dat do centrálního systému, což zajistí jejich rychlou dostupnost. Stavební firmy budou mít zákonnou povinnost snižovat prašnost na staveništích a při demolicích. Novela rovněž zavádí minimální odstupy mezi obytnými domy a zdroji znečištění, aby se snížily negativní dopady na obyvatele. Daná opatření přispějí k čistšímu a zdravějšímu prostředí pro nás všechny.

„Po ochraně vody a půdy přicházíme s dalším krokem pro lepší ochranu přírody – s důrazem na čistší ovzduší. Zároveň usilujeme o větší digitalizaci a snížení administrativy. Novela zavádí nové povinnosti, jako je kontinuální měření emisí i u dalších zdrojů, například v sektoru tavení skla, petrochemie nebo vápenek. Díky nepřetržitému sledování provozu bude jasné, zda firmy opravdu používají filtry a odlučovače po celý rok, nejen při jednorázových měřeních. Data z měření se budou nově předávat elektronicky přímo do centrálního systému, což firmám ušetří zbytečné papírování,“ vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

„V Česku máme více než 600 000 občanů, kteří bohužel žijí v oblastech, ve kterých jsou překročeny emisní limity, tedy stav kvality ovzduší. Tyto limity se sice daří snižovat, ale velkým přínosem k tomu, aby se zlepšila kvalita ovzduší, je právě tato komplexní novela. Velmi vítám to, že nově může MŽP stanovit aglomerace, v nichž jsou zvýšené emisní limity. Opatření může stanovit, jak má dojít v těchto zónách s vysokou koncentrací znečišťujících látek k jejich snížení. To sice dosud bylo také možné, ale nebylo to závazné. Panu ministrovi Hladíkovi a jeho úřadu patří velké poděkování za to, že dosáhli značného zlepšení ve sledování kvality ovzduší,“ doplňuje místopředsedkyně Senátu PČR Jitka Seitlová (KDU-ČSL).
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist