Aneta Kudolániová "> Den Země: méně masa v jídelníčku může pomoci snížit emise a omezit globální oteplování - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/den-zeme-mene-masa-v-jidelnicku-muze-pomoci-snizit-emise-a-omezit-globalni-oteplovani
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ProVeg Česko: Den Země: méně masa v jídelníčku může pomoci snížit emise a omezit globální oteplování

22. dubna 2024 | ProVeg Česko
Autor: Aneta Kudolániová, tel: +421944013993
Méně masa v jídelníčku může dle nové studie z března vést ke snížení emisí skleníkových plynů a pomoci omezit globální oteplování na 1,5 °C. Stravovací návyky hrají při ochraně Země klíčovou roli, kdy současná nadspotřeba masa nejen v Česku výrazně přispívá ke klimatické krizi. Snížení naší ekologické stopy tak nemusí znamenat pouze investici do elektromobilu nebo fotovoltaiky, ale například omezení naší spotřeby masa.
Urgenci ochrany Země potvrzují rekordně stoupající teploty, kdy rok 2023 byl nejteplejší v historii systematického měření a v posledních měsících stoupá teplota rychleji než vědci a vědkyně předpokládali. Nová studie publikovaná v Science Advances journal poukazuje nejen na benefity omezení masa pro lidi, půdu a potravinové systémy, ale také na rychlost, kterou můžeme emise snížit.
Globální potravinový systém je v současnosti zodpovědný za třetinu emisí skleníkových plynů, přičemž potraviny živočišného původu vypouštějí dvakrát více skleníkových plynů než potraviny rostlinného původu.
Podle nedávno zveřejněné studie k tzv. planetární stravě EAT Lancet, by měl příjem masa a masných produktů odpovídat přibližně 60 g denně, což je výrazně menší množství, než 150g porce, která je běžně podávaná v rámci jediného jídla. „Spotřeba masa v České Republice je násobně vyšší, než kolik udávají tato doporučení (220 g masa v hodnotě na kosti/osobu/den). Jednoduchou záměnou masa za rostlinné zdroje bílkovin tak můžete pomoci jak svému zdraví, tak i ochraně životního prostředí.” doplnila specialistka na výživu ProVeg Česko Mgr. Veronika Baťová.
Způsobů, jak snížit podíl masa v jídelníčku je mnoho. „Supermarkety jsou plné nejrůznějších rostlinných alternativ mléčných a masných produktů a můžete tak vyzkoušet to nejmodernější, co rostlinná kuchyně nabízí. Hlavním zdrojem bílkovin (a tedy i náhradou masa) v plnohodnotném rostlinném jídelníčku by však měly být především luštěniny včetně sóji a sójových produktů, jako je tofu či tempeh. Zájemcům a zájemkyním o ochranu naší planety skrze to, co mají na talíři, bych doporučila naši výzvu Veggie Challenge, která je nabitá tipy a informacemi,“ zmiňuje komunikační manažerka ProVeg Česko Eva Hemmerová.
V zemích, kde se potraviny živočišného původu konzumují v přebytku, je přechod k rostlinnější stravě jedním z nejúčinnějších opatření zmírnění klimatické změny a adaptivní strategií.
Aneta Kudolániová, tel: 421944013993
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist