Zdeněk Čihák "> Děti Země dnes podaly podnět k zastavení stavby parkoviště v Lipně - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/deti-zeme-dnes-podaly-podnet-k-zastaveni-stavby-parkoviste-v-lipne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země - Klub Bohumilice: Děti Země dnes podaly podnět k zastavení stavby parkoviště v Lipně

25. srpna 2003 | Děti Země - Klub Bohumilice
Autor: Zdeněk Čihák, tel: 388 428 073
Klub Dětí Země Bohumilice dnes podal České inspekci životního prostředí podnět k zastavení protiprávně budovaného parkoviště v Lipně nad Vltavou. Na místním šetření za přítomnosti zástupců Krajského úřadu Jihočeského kraje bylo zjištěno, že bylo zastavěno téměř jeden a půl hektaru louky. „Musím přiznat, že takovou situaci jsme ještě nezažili. Přijeli jsme projednávat naše odvolání proti biologickému hodnocení, které se nám jeví poplatné investorovi a hleděli jsme s údivem na téměř dokončenou stavbu,“ komentuje stav Zdeněk Čihák z Klubu Dětí Země Bohumilice.

Celý případ provází podivné jednání místních úředníků. Pověřený pracovník odboru životního prostředí Městského úřadu Český Krumlov nejdříve vydal souhlasné stanovisko k umístění stavby, přestože většina účastníků správního řízení požadovala opak. „To by samo o sobě nebylo tak špatné – respektujeme, že úřad se může na věc dívat jinak než my. Naše odvolání, které jsme proti jeho rozhodnutí podali, však Městský úřad Český Krumlov více než tři měsíce svévolně zadržoval a nepostoupil je Krajskému úřadu, jak bylo jeho povinností. Odvolací orgán se proto o podaných odvoláních nedozvěděl, stavební úřad se domníval, že stanovisko je v právní moci a stavba byla v důsledku toho zahájena.“ dodává Čihák.

Proč je budované parkoviště trnem v oku Dětem Země, Památkářské obci českokrumlovské, Hnutí Duha i Jihočeským Matkám? Kromě vážného poškození krajinného rázu došlo realizací stavby k zásahu do biotopu zvláště chráněné rostliny plešky stopkaté. Za citování stojí část biologické hodnocení, které bylo podkladem rozhodnutí krumlovského úřadu: „Zda se v okrajových částech louky dosud zachoval zbytek populace není možno s jistotou říci. To bude zřejmé až po kompletním ukončení stavebních aktivit v lokalitě.“ Zbývá dodat, že podklady pro toto hodnocení byly získány roku 2000 a dokument samotný vznikl v únoru roku 2003. V této roční době však zjištění skutečného výskytu zvlášť chráněných rostlin nemohlo být provedeno. Snaha občanských sdružení o zjištění skutečného a aktuálního stavu se na Městském úřadě v Českém Krumlově nesetkala s úspěchem, přestože správní řád úřadu ukládá „zjistit přesně a úplně skutečná stav věci“.

„Nezákonný postup orgánů veřejné správy završil stavební úřad ve Vyšším Brodě. Ten na základě vadného a nepravomocného stanoviska českokrumlovského úřadu vydal investorovi stavební povolení. Navíc nás o zahájení stavebního řízení řádně neinformoval a znemožnil nám tak stát se účastníky stavebního řízení, ačkoliv k tomu byl podle zákona povinen. Nyní nezbývá než doufat, že na základě našeho podnětu Česká inspekce životního prostředí probíhající stavbu urychleně zastaví. Část populace chráněných rostlin se tak snad ještě podaří zachránit, provedený zásah do krajinného rázu je bohužel nevratný. Zvažujeme proto podání trestního oznámení na úředníky Městského úřadu v Českém Krumlově pro podezření ze spáchání trestného činu maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti. Pochybil sice stavební úřad i investor, ale hlavní vinu jednoznačně nese odbor životního prostředí českokrumlovského úřadu.“ uzavřel Čihák.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist