https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/devastujici-sucha-ohrozuji-male-farmare-v-zambii
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Člověk v tísni: Devastující sucha ohrožují malé farmáře v Zambii

26. března 2024 | Člověk v tísni

Dopady klimatické krize a sucha způsobená jevem El Niño mají především na malé farmáře v Zambii devastující dopady. Podle předpovědi budou sucha dlouhodobě přetrvávat. Už teď mají za následek velké ztráty, především kvůli zničené úrodě a nedostatku vody.

I navzdory této krizi mají farmáři v Zambii nějakou naději. Příkladem je Nang’unyi Bulele, která začala na svém malém pozemku používat biouhel. Díky němu i další zambijští farmáři vypěstovali alespoň nějaké plodiny a mohli tak zabezpečit své rodiny.

Biouhel je podobný dřevěnému uhlí. Vytváří se spálením odpadové biomasy z lesů nebo polí a při jeho výrobě vzniká jen málo kontaminace a zajišťuje bezpečné uchování uhlíku. Navíc na rozdíl od běžného dřevěného uhlí zlepšuje kvalitu polí. Zmenšuje kyselost půdy a pomáhá lépe zadržovat vodu v písčité zemi. Díky tomu se k rostlinám dostane jak voda, tak důležité živiny.

Farmářka Nang’unyi Bulele žije ve vesnici Nakonga a živí svoji sedmičlennou rodinu. „Můj život závisí čistě na zemědělství,“ vysvětluje.

„Mám příjem z prodeje toho, co vypěstuji. Jen tak mohu vydělat peníze na jídlo pro rodinu a vzdělávání svých dětí. Bez pole bychom byli úplně zničení, neměli bychom ani co jíst.“


Humanitární a rozvojová pomoc

Zambie v současnosti čelí největším suchům v historii země. Kvůli jevu El Niño a dopadům klimatické krize bylo období dešťů v sezóně 2023/2024 jedno z nejsušších. Tato dlouhotrvající sucha mají devastující dopady ve všech odvětvích, od zemědělství, přes dostupnost vody až po dodávky energie. Potravinová bezpečnost celé země a miliony živobytí místních obyvatel jsou v ohrožení, stejně tak jako ekonomický rozvoj celé Zambie.

Na 84 zambijských regionů je těmito suchy těžce zasaženo. Z celkových 2.2 milionu hektarů kukuřice byl doposud zničen jeden milion. Také na malém políčku paní Bulele se dopady sucha projevily. Ty části pole, na kterých nepoužila biouhel, téměř celé uschly. Ale místa pohnojená hnojivem z biouhle stále vykazují alespoň nějaké známky života. Přestože byla úroda značně nižší než běžně, sklidila paní Bulele dostatek plodin na to, aby mohla alespoň uživit svoji rodinu během následujících náročných měsíců.

„Tato příšerná sucha znamenají, že je extrémně nízká úroda v celém regionu a všude bude hlad,“ říká paní Bulele. „Ale alespoň z částí, které jsem pohnojila kompostem z biouhle, mám nějaké výnosy. Biouhel mi velmi pomohl."

Zambijští farmáři se budou i nadále potýkat s devastujícími suchy, ale biouhel pro ně může být nadějí na lepší budoucnost. Jak je vidět na farmě paní Bulele a dalších, biouhlel může hrát zásadní roli při adaptaci na stále častější problémy způsobené klimatickou krizí.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist