Dalibor Dostál "> Divocí koně a zubři místo golfového hřiště. U Lipna dnes vznikla nová rezervace kopytníků - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/divoci-kone-a-zubri-misto-golfoveho-hriste.u-lipna-dnes-vznikla-nova-rezervace-kopytniku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: Divocí koně a zubři místo golfového hřiště. U Lipna dnes vznikla nová rezervace kopytníků

12. května 2023 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303
Nová rezervace velkých kopytníků vznikla dnes v jižních Čechách nedaleko Lipenské nádrže. Na místě bývalého golfového hřiště na dohled od známé Stezky v korunách stromů vyrůstá lokalita pro zubry a divoké koně. První transport zvířat tam dnes odjel z rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.

„Odchyt zvířat byl velmi náročný, oproti předpovědi počasí se velmi rychle oteplilo, takže jsme museli spěchat, jinak by uspaným zvířatům hrozilo přehřátí,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která Milovickou rezervaci založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Další převozy zvířat budou následovat v příštích dnech.

Rezervaci u Lipna založila společnost Jihočeské ekofarmy, zvířata pro ni bezplatně poskytla ochranářská společnost Česká krajina. Lipenská rezervace je druhou v Jihočeském kraji a celkově dvanáctou v České republice. „Jsme rádi, že je o tento moderní způsob péče o krajinu v Česku tak velký zájem. Rezervace po vzoru milovického projektu zakládají města, kraje, neziskové organizace, soukromí vlastníci pozemků a ode dneška i zemědělské podniky. Právě pro ně může být pastva velkých kopytníků do budoucna atraktivní, protože by mohla smysluplně řešit plochy, které musí nově zemědělci ponechávat bez hospodaření,“ doplnil Dalibor Dostál. Další rezervaci velkých kopytníků by v Jihočeském kraji mohla vzniknout ještě do léta.

Pastva velkých kopytníků velmi výrazně obnovuje a zvyšuje biologickou rozmanitost krajiny, a na rozdíl od pastvy hospodářských zvířat pomáhá také v oblasti ochrany klimatu. Pastevní ekosystémy totiž vážou o 50 procent více uhlíku, než veškeré lesy na Zemi.

Příprava převozu zvířat do Jihočeského kraje se neobešla bez komplikací. Před několika dny uhynula mladá zubří samička, která měla k Lipnu rovněž odjet. Příčinou byl nouzový režim zásobování vodou, který musela rezervace v bývalém vojenském prostoru zavést, protože již dva a půl roku marně čeká na souhlas se zřízením napajedla. „Ani smrt vzácného zvířete na situaci bohužel nic nezměnila, na souhlas se zřízením napajedla čekáme dál,“ uvedl Dalibor Dostál a navázal: „Tento případ vyvolal velkou kritiku práce úřadů v České republice ze strany veřejnosti. Pro upřesnění musím doplnit, že vznik napajedla neblokují úředníci z Milovic, protože rezervace zasahuje i na území mimo katastr města.“

Milovická rezervace je světově nejsledovanějším českým projektem v oblasti ochrany přírody. Věnují se jí média na pěti kontinentech. Milovice jsou první lokalitou na světě, kde se objevily všechny tři druhy velkých kopytníků Evropy.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina nebo nákupem na e-shopu www.zelenadomacnost.com, kde je rezervace jedním z podporovaných projektů.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist