Petr Šmíd "> Dnes byl vyhlášen třetí ročník soutěže „Zklidňování dopravy ve městech a obcích“ - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dnes-byl-vyhlasen-treti-rocnik-souteze-zklidnovani-dopravy-ve-mestech-a-obcich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Doprava pro 21. století: Dnes byl vyhlášen třetí ročník soutěže „Zklidňování dopravy ve městech a obcích“

3. března 2004 | Doprava pro 21. století
Autor: Petr Šmíd
Dnešním dnem byl vyhlášen 3. ročník soutěže „Zklidňování dopravy ve městech a obcích“, kterou společně pořádají program Doprava pro 21. století [1], Ministerstvo dopravy ČR, Svaz měst a obcí ČR a měsíčník Moderní obec.

Do soutěže je možno do 31.5.2004 přihlašovat projekty, v jejichž důsledku došlo ke zlepšení životního prostředí a bezpečnosti silničního provozu (zejména s ohledem na jeho nejzranitelnější účastníky - chodce a cyklisty) a které byly realizovány v posledních pěti letech, tj. předané k užívání v roce 1999 a letech následujících. Soutěže se mohou zúčastnit obce, města, městské obvody a části, zastoupené svými statutárními zástupci. Odborná komise vybere nejlepší projekty, jejichž realizátoři obdrží finanční ceny a Cenu měsíčníku Moderní obec. Celkem může mezi oceněné projekty rozdělit 300.000,-Kč. Slavnostní předání cen proběhne v září 2004. V předchozích ročnících komise ocenila celkem 10 projektů [2].
Cílem soutěže je uvést v širší známost kvalitní projekty, které byly v ČR realizovány a inspirovat tak k jejich následování. Zklidňováním dopravy je míněn souhrn opatření, která vedou ke zvýšení bezpečnosti chodců a cyklistů, snížení negativních vlivů dopravy na životní prostředí, zlepšení celkové estetiky veřejných prostranství a spravedlivějšímu přerozdělení veřejného prostoru ve prospěch jiných aktivit, než je automobilová doprava.
Vzhledem k alarmujícím statistikám dopravní nehodovosti je u nás zvyšování bezpečnosti silničního provozu naprostou nutností. Podle údajů IRTAD (Mezinárodní databáze nehod v silniční dopravě států OECD) byla v ČR v roce 2001 úmrtnost při dopravních nehodách, vztažená k počtu ujetých kilometrů, skoro čtyřikrát vyšší než v Británii, Švédsku nebo Nizozemí. Rovněž podíl nehod uvnitř obce na celkovém počtu dopravních nehod je u nás mnohem vyšší než v těchto zemích, přičemž nejvíce postiženou kategorií jsou chodci (BESIP uvádí, že v roce 2003 zahynulo v ČR při nehodách v obcích 155 chodců). Zklidňování dopravy je jednou z cest vedoucích k postupnému zlepšování současného neuspokojivého stavu.
S konkrétními zkušenostmi se zklidňováním dopravy v některých regionech ČR se budou moci seznámit účastníci dvou exkursí [3], které program Doprava pro 21.století uskuteční v dubnu a květnu t.r.

Další informace lze získat na internetové adrese http://doprava21.ecn.cz/soutez.html nebo u koordinátora programu Doprava pro 21.století Petra Šmída (tel. 274 816 727, e-mail petr.smid@ecn.cz).

[1] Program Doprava pro 21. století (společný program Nadace Partnerství a Nadace VIA) chce aktivně přispívat k tomu, aby dopravní politika v naší zemi zahrnovala promyšlenou a dostatečnou podporu trvale udržitelných druhů dopravy (veřejná osobní, cyklistická, pěší) za současného omezování růstu individuální automobilové dopravy. Jednou z priorit programu je bezpečnost silniční dopravy.
[2] Dosud získaly ocenění tyto projekty:
· Zklidnění dopravy v městské památkové zóně v Opavě (odměna 100.000,-Kč)
· Zklidnění průtahu obcí Těšetice (odměna 100.000,-Kč)
· Dopravně zklidňující opatření na průtahu Vsetínem (odměna 50.000 Kč)
· Rekonstrukce místních komunikací v Rybitví (odměna 50.000 Kč)
· Řešení havarijní situace tranzitní dopravy v centru města Chlumce nad Cidlinou (Cena časopisu Moderní obec)
· Okružní křižovatka na náměstí 28. října v Luhačovicích (odměna 100.000,-Kč)
· Úprava zastávky trolejbusů v ulici Na Dlouhých v Plzni (odměna 100.000,-Kč)
· Zklidnění silnice I/58 na průtahu obcí Krmelín (odměna 50.000,-Kč)
· Obytná zóna Plzeň - Nová Hospoda (odměna 50.000,-Kč)
· Velká okružní křižovatka u nádraží v Chebu (Cena časopisu Moderní obec)

[3] Obě jednodenní exkurse jsou určeny pro příslušné pracovníky státní správy, zástupce samosprávy, dopravní policisty, novináře apod. Odbornými průvodci budou pracovníci Centra dopravního výzkumu Brno. Součástí programu bude také setkání s zástupci místní správy, kteří se s účastníky podělí o zkušenosti s přípravou a realizací dopravních opatření. Termíny: 2.4. (východní Čechy) a 4.5. (západní Čechy)

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist