Jarmila Krebsová "> Dnes startuje světový klimatický summit v Mexiku - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dnes-startuje-svetovy-klimaticky-summit-v-mexiku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Dnes startuje světový klimatický summit v Mexiku

29. listopadu 2010 | MŽP ČR
Autor: Jarmila Krebsová, tel: 267 122 417
V pondělí 29. listopadu začíná v mexickém Cancúnu světový summit OSN, kde účastníci z více jak 190 států světa budou hledat společnou dohodu v otázce ochrany globálního klimatu. Tato jednání navazují na loňské zasedání, které proběhlo v dánské Kodani a jehož výsledná Kodaňská dohoda hovoří například o potřebě zabránit nárůstu globální teploty o více jak 2º C v porovnání s obdobím před průmyslovou revolucí nebo o potřebě mobilizovat finanční prostředky ve výši 100 mld. USD na pomoc rozvojovým zemím do roku 2020.

“Přes intenzivní jednání v letošním roce jsou rozvinuté i rozvojové státy stále daleko od přijetí nové právně závazné dohody, kterou můžeme spíše očekávat až v následujícím roce 2011 v Jihoafrické republice“, říká náměstek ministra životního prostředí Ivo Hlaváč, který povede českou delegaci v Mexiku. Nová dohoda by tak měla navázat na Rámcovou úmluvu OSN o změně klimatu a Kjótský protokol, který vyprší již v roce 2012.

Během dvou týdnů vyjednávání v Cancúnu se očekává diskuse o balíčku důležitých rozhodnutí, který má sloužit jako základ budoucí dohody určující “pravidla hry“ po roce 2012. S tímto výstupem summitu souhlasí drtivá většina zúčastněných států, existují však rozdílné představy o tom, které klíčové prvky by měly tento vyvážený balíček tvořit. Státy EU včetně České republiky usilují o rozhodnutí v oblasti snižování emisí skleníkových plynů se zahrnutím dvou nejvýznamnějších světových emitentů USA a Číny. V rámci této debaty rovněž prosazujeme, aby došlo ke schválení jasných pravidel pro měření, vykazování a ověřování emisí skleníkových plynů, kde v současnosti stále panují značné názorové rozdíly, a to zejména na straně rozvíjejících se zemí, jejichž zvyšující se podíl na celosvětových emisích do budoucna ještě výrazněji naroste.

Rozvojové státy naopak spíše volají po uvolnění dodatečných zdrojů financování pro přizpůsobení se negativním dopadům probíhající změny klimatu, které se projevují stále častějšími extrémními jevy, jako jsou povodně nebo období veder a sucha, což se následně negativně promítne na zásobách pitné vody a potravin. Rozvojové země rovněž usilují o daleko vyšší transfer čistých a moderních technologií a navýšení prostředků pro vlastní přípravu a realizaci strategií ochrany klimatu.

Shoda mezi jednotlivými státy panuje na tom, že má být v Cancúnu vytvořen nový „Zelený fond pro ochranu klimatu“, který bude mj. napomáhat nejméně rozvinutým zemím, jejichž obyvatelstvo a ekosystémy jsou vůči vlivům měnícího se klimatu nejvíce zranitelné.

Jednání v Cancúnu by rovněž měla stanovit strategii pro postupné omezení a zastavení odlesňování a likvidaci tropických deštných pralesů, které jsou schopny celosvětově ukládat značné množství oxidu uhličitého a jsou nepostradatelné pro domorodé obyvatele a lokální faunu a floru.

Mezi další témata, o kterých se v Mexiku bude diskutovat, patří i budoucnost Kjótského protokolu, kdy zejména rozvojové země volají po urychleném přijetí nových emisních závazků. Naproti tomu např. Japonsko nebo Kanada v budoucnosti Protokolu, který pokrývá pouhou čtvrtinu světových emisí, nevidí zásadní přidanou hodnotu. Česká republika je pro přijetí nových emisních závazků pouze za podmínky, že bude existovat nová mezinárodní dohoda zahrnující všechny významné emitenty, včetně USA a Číny.

Další debata v rámci Protokolu se povede i o budoucnosti tržních mechanismů a emisního obchodování, kdy je snahou zejména zachovat a vylepšit mechanismus čistého rozvoje (CDM), který generuje uhlíkové kredity, jež využívají i české firmy zapojené do obchodování s evropskými povolenkami v rámci systému EU ETS.

Mezi další, pro ČR důležitá témata, patří i volba metodiky pro započítávání emisí a propadů z lesnictví. O tom, jak by tato metodika měla vypadat, se vede dlouho bouřlivá debata i na úrovni Unie, kde panují rozdílné názory mezi jednotlivými členskými státy.

Na programu české delegace bude i řada bilaterálních jednání, kam patří například setkání s některými japonskými subjekty, se kterými spolupráce již probíhá nebo se připravuje, případně s dalšími státy světa.

Více informací o summitu najdete na stránkách www.unfccc.int

Případné dotazy novinářů na českou delegaci je možné adresovat na ředitele odboru změny klimatu Ing. Pavla Zámyslického:pavel.zamyslicky@mzp.cz
Jarmila Krebsová, tel: 267 122 417
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist