https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/do-roku-2050-bude-70-leteckych-paliv-v-eu-ekologickych-schvalili-europoslanci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Do roku 2050 bude 70 % leteckých paliv v EU ekologických, schválili europoslanci

13. září 2023 | Česká pirátská strana
Europoslanci dnes odsouhlasili nová pravidla pro letecká paliva. Jedná se o první legislativu v historii EU týkající se dekarbonizace leteckého průmyslu. Legislativa známá jako ReFuelEU Aviation je součástí balíčku Fit for 55 a je posledním zbývajícím tématem v oblasti dopravy, který je potřeba v rámci balíčku dojednat.

Aerolinky budou mít nově povinnost nahrazovat podíl fosilního kerosinu, který se nachází v konvenčním leteckém palivu, udržitelnými ekologickými alternativami (syntetická paliva, která mají anglickou zkratku SAF - sustainable aviation fuel). SAF při spalování vypouštějí do atmosféry méně skleníkových plynů. Letecké společnosti budou mít povinnost přidávat do konvečních paliv stále větší podíl SAF. Do roku 2025 by SAF měly tvořit 2 % paliv dodávaných na letiště v EU. Do roku 2050 se tento podíl postupně zvýší na 70 %.

“Letecký průmysl se na evropských emisích v dopravě podílí z více než 13 % a jeho emise stále rostou, je proto dobře, že se povedlo přijmout pravidla na jeho postupnou dekarbonizaci,” komentuje pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. “Důležité ale je si uvědomit, že škodlivé pro životní prostředí nejsou pouze emise CO2, ale i jiné zplodiny, které v průběhu letu vzniknou, typicky aromáty, síra a naftaleny. Ty v této legislativě obsaženy nejsou, podařilo se nám zasadit toto téma na pořad dalších jednání, která budou v této oblasti na evropské úrovni probíhat.”

Nová pravidla se budou vztahovat na všechny lety odlétající z letišť v EU. Ta budou muset zajistit, že jejich infrastruktura pro čerpání paliv bude dostupná a vhodná pro distribuci SAF. Provozovatelé letů budou také smět tankovat pouze v případě, že to bude nezbytné. Legislativa se tak chce vyvarovat praxe přetankovávání, kdy přebytečná paliva vedou při letu k vyšším emisím i úniku uhlíku.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist