Radek Honzák "> Dohoda sjednaná předsednictvím posílí ochranu zdraví lidí i zvířat - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dohoda-sjednana-predsednictvim-posili-ochranu-zdravi-lidi-i-zvirat
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

České předsednictví v Radě EU: Dohoda sjednaná předsednictvím posílí ochranu zdraví lidí i zvířat

Pravidla pro zacházení s vedlejšími živočišnými produkty, které nejsou určeny k lidské spotřebě, budou v blízké budoucnosti v celé Evropské unii modernější a přesnější.

To povede k lepší ochraně lidí i zvířat před nebezpečnými chorobami jako jsou virózy prasat a ptáků, nemoc šílených krav (BSE), Creutzfeldt-Jakobova nemoc nebo slintavka a kulhavka, i před látkami jako jsou dioxiny.

Bude to díky dohodě o nové podobě nařízení o vedlejších živočišných produktech, kterou mezi členskými státy a Evropským parlamentem sjednalo české předsednictví EU. Češi navázali na předchozí francouzské předsednictví, které projednávání zahájilo. Předpis schválili europoslanci plenárním hlasováním v pátek 24. dubna a členské státy jej ještě formálně stvrdí na některé z nadcházejících ministerských Rad.

„Tento předpis zvýší ochranu zdraví lidí i zvířat, a navíc pomůže stabilitě vnitřního trhu. Rizika spojená s řadou nemocí a nebezpečných látek v minulých letech několikrát narušila jeho fungování,“ říká Jana Reinišová, zástupkyně stálé představitelky ČR při EU a vedoucí týmu, který dohodu mezi unijními institucemi vyjednal. „Zároveň jde i o příklad dobré spolupráce francouzského a českého předsednictví,“ dodává Reinišová.

Mezi vedlejší živočišné produkty patří třeba kosti a kůže, ale i uhynulá zvířata nebo také odpady z restaurací a kantýn. Dělí se do tří kategorií podle stupně nebezpečnosti. Do první kategorie vrcholně nebezpečných produktů patří například mozky a míchy ovcí a krav, jimiž se může šířit BSE, ale i odpad z jídla podávaného pasažérům na mezinárodních letech. Druhá kategorie zahrnuje například hnůj, obsah trávicího traktu nebo mrtvá embrya zvířat. Nejméně rizikové produkty třetí kategorie, jako ořezy z jatek, mohou být použity pro výrobu krmiva pro domácí mazlíčky či v kosmetickém průmyslu.

Zacházení s těmito produkty upravuje už legislativa z roku 2002, která v posledních letech zastarala. Dojednaná revize zohledňuje nové technologie, poznatky o nebezpečných chorobách a také potřeby občanů i firem. Moderní technologie umožňují například využívat živočišné tuky v energetice, je i možnost kompostování či výroba bioplynu. Díky novému nařízení se omezí rizika, která tyto druhy zpracování mohou znamenat pro zdraví lidí a zvířat. Nový předpis také upřesňuje zákaz krmení hospodářských zvířat masokostní moučkou získanou ze stejného druhu zvířete. Právě takové praktiky se považují za jednu z příčin šíření BSE. Na druhou stranu ale předpis prospívá zachování biodiverzity, protože bere v potaz potravní zvyklosti vzácných druhů zvířat jako jsou supi nebo mědvědi.

Nové nařízení zároveň v souladu s prioritami českého předsednictví EU zjednodušuje administrativu a náklady pro firmy. Prospívá také rozvoji vnitřního trhu zlepšením spolupráce úřadů v jednotlivých členských státech a zefektivněním povolovacích procedur při mezinárodním obchodování s těmito produkty.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist