Karolína Šůlová "> Dosavadní výsledky měření v okolí Spolany neprokázaly výrazné znečištění - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dosavadni-vysledky-mereni-v-okoli-spolany-neprokazaly-vyrazne-znecisteni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Dosavadní výsledky měření v okolí Spolany neprokázaly výrazné znečištění

27. března 2003 | MŽP ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 267 122 944, 724 102 406
Zhodnocení stavu kontaminace okolí Spolany Neratovice perzistentními organickými látkami bylo cílem studie, kterou na zakázku Ministerstva životního prostředí zpracovala skupina 18 předních českých expertů [1]. Dosavadní výsledky neprokázaly výrazné zvýšení koncentrace těchto látek, přesto odborníci doporučili v průzkumu pokračovat.

Expertní skupina měla k dispozici výsledky stanovení dioxinů a dibenzofuranů (PCDDs/Fs), polychlorovaných bifenylů (PCBs) a organochlorových pesticidů (OCPs) v okolí Spolany Neratovice, které byly prováděny v období před záplavami a po nich do listopadu 2002. Analyzováno bylo celkem 21 vzorků půd, 33 vzorků sedimentů, 27 vzorků vod, 1 vzorku smetků po sanaci, 1 vzorku sanačního odpadu, 3 vzorky jehličí, 1 vzorek vajec, 1 vzorek kachního tuku, 9 vzorků ryb, 4 vzorky zeleniny a 3 vzorky dalších potravin. Výsledky byly porovnány mimo jiné také s výsledky analýzy 14 vzorků sedimentů odebraných z jiných lokalit v povodí Labe a Vltavy. Obsah dioxinových látek byl tedy stanoven v celkem 118 vzorcích, z nichž 19 vzorků bylo odebráno před povodní, zbytek po ní [2].

Příslušné instituce se budou návrhy skupiny expertů zabývat. Aktualizovaná analýza rizik byla zadána Fondem národního majetku a byla již zahájena.

Celkové hodnocení výsledků analýz vzorků z okolí Spolany Neratovice a návrhy opatření

Na základě expertního zhodnocení výsledků analýz vzorků prostředí z okolí Spolany Neratovice, a.s. před a po povodních v roce 2002 se expertní skupina jednomyslně shodla na následujícím hodnocení:

· Dosud získané výsledky nesvědčí o výrazném zvýšení koncentrace dioxinových látek v labských sedimentech z okolí závodu Spolana Neratovice v důsledku jeho zaplavení při povodni 2002. Rovněž srovnání s hodnotami dioxinů naměřenými v různých částech Labe a Vltavy vede k závěru, že říční sedimenty v okolí areálu Spolany nejsou zmíněnými látkami znečištěné významněji než ostatní území ČR nebo další regiony.

· Analýza dioxinů v půdách v okolí závodu neprokázala významně vyšší hodnoty ve srovnání s průměrem České republiky.

· Data získaná měřením v areálu závodu a jeho bezprostředním okolí svědčí o tom, že kontaminace dioxiny se týká pouze některých částí areálu Spolany Neratovice a určitých lokalit v jeho blízkosti (meliorační strouha).

· Výsledky naznačují, že původní výroba pesticidů pravděpodobně není jediným zdrojem kontaminace dané oblasti PCDDs/Fs (možným dalším zdrojem by mohla být technologie výroby chloru amalgámovou elektrolýzou s grafitovými anodami – ukončena v roce 1975).

· Kromě dioxinových látek byla detekována kontaminace vzorků prostředí organochlorovými pesticidy (půdy v okolí Spolany, vody v areálu Spolany a některých biotických vzorků).

· Nalezené hodnoty koncentrací dioxinů ve vodě, sedimentech a půdách nepředstavují akutní rizika ohrožení zdravotního stavu obyvatelstva.

· Data, která by charakterizovala expozici a zátěž populace žijící v sledované oblasti, nejsou k dispozici.


Na základě těchto závěrů navrhla kompetentním orgánům následující opatření:

· Dokončit zmapování stavu kontaminace půd z areálu závodu PCDDs/Fs, OCPs a PCBs vzhledem k tomu, že se jedná o provoz chlorové chemie. Jedná se jednak o koncentrační gradienty v okolí budov z původní výroby OCPs, dále zjištění jaká je situace v okolí staré elektrolýzy a dalších provozů včetně analýz možné kontaminace v dešťové kanalizaci. Na základě výskytu 2,3,7,8-tetrachlordibenzo-p-dioxinu (2,3,7,8-TCDD) a ostatních kongenerů vytipovat další potenciálně problémová místa. To znamená provedení doplňkových odběrů vzorků a analýz, ale především těsnou spolupráci se znalci místních poměrů a historie.

· Ověření případných změn obsahu dioxinů i dalších POPs v labských říčních sedimentech způsobených zatopením areálu Spolany Neratovice (ale i dalších průmyslových či komunálních skládek, úložišť a provozů) při povodni v r. 2002. Odběry by se měly uskutečnit po opadnutí jarních větších vod, tj. květen až červen r. 2003. Výsledky tohoto ověření budou důležité nejen pro české, ale i německé orgány (MKOL, město Drážďany, atd.).

· Na vybraných místech před a za Spolanou Neratovice zajistit sledování kontaminace vod relevantních POPs (monitorování možného vyplavování kontaminace do povrchových a podzemních vod) pomocí dlouhodobých pasivních vzorkovačů (SPMD). Monitorování propojit se stávajícím systémem biologického monitoringu, realizovaného ČHMÚ (paralelně realizovat s monitorováním labských říčních sedimentů, po opadnutí jarních vod).

· Prozkoumání celé délky strouhy v obci Libiš. Ta ale odvodňuje jen část Spolany, takže je na místě provést průzkum i ostatních odtoků. Potřebná je podrobná revize tůně v Černínovsku a dalších podobných na druhém břehu.

· Analyzovat obsah POPs v rybách z Labe, předběžně na 4 lokalitách (Labe u Obříství, Černínovsko, Labe u Štětí – Mělníka a pod Ústím nad Labem). Alespoň na jednom místě by měly být odebrány ryby různého stáří a nejvíce lovených druhů (lze zjistit od místní organizace rybářského svazu z přehledu o úlovcích za rok 2002), aby bylo možné provést doporučení ohledně konzumace.

· Pokud jde o sadu analyzovaných vzorků, jsou k dispozici omezené údaje týkající se obsahu látek s dioxinovým efektem v potravinách (místně produkovaných a z konzumní sítě). Data, jenž jsou k dispozici, ukazují na nízkou hladinu PCDDs/Fs v rybách i místně pěstované zelenině. Výjimkou bylo zjištění vyšších obsahů v případě analyzované tkáně kachny a vejce odebírané Greenpeace ČR a TV Nova, které bude nutné dále prošetřit kontrolními odběry.

· Provést dodatečné analýzy vajec od vybraných maloproducentů s cílem záchytu možné kontaminace a potvrzení nebo vyvrácení nalezené vysoké hodnoty u vajec odebíraných Greenpeace.

· Pro posouzení stavu zátěže dané oblasti persistentními látkami je možné také využít vzorky volně žijící zvěře (zajíci, divoká prasata).

· Pro odhad expozice populace navrhnout studii zaměřenou na dietární expozici a zátěž populace hodnocených látek (průkaz v krevním séru, či jiných tělních tekutinách a tkáních). Vyhodnocení provést s přihlédnutím k dostupným datům pro českou populaci a k datům v EU.

· V návaznosti na prováděnou rizikovou analýzu v zájmové oblasti bude vhodné zvážit možnost vyčistit meliorační strouhu a kontaminovaný sediment zlikvidovat.

· Trvale zatravnit postižené lokality pro omezení výparu sorbovaných látek z půd a zamezení unášení částeček kontaminované půdy větrem do okolí.

· Dosud nalezené hodnoty PCDDs/Fs v půdách a zelenině vedou k závěru, že nejsou důvody pro omezení pěstování zeleniny v hodnocené oblasti. Přesto by bylo vhodné provést kontrolní stanovení obsahů sledovaných látek v místně produkovaných potravinách (špenát, salát, kapusta, kořenová zelenina).

· Vhodné by bylo provést kontrolní průzkum půd okolí Spolany a to jak ze zatopených tak nezatopených ploch v době po jarním tání.


· Výsledky tohoto souhrnu budou předány jako podklady pro podrobnou rizikovou analýzu.

Poznámky:
[1] Ve skupině by zastoupeny resorty životního prostředí, zdravotnictví, zemědělství, vysoké školy a soukromé firmy a byla vedena Prof. RNDr. Ivanem Holoubkem, CSc, vedoucím Centra RECETOX Masarykovy univerzity v Brně.

[2] Studie je v plném znění zveřejněna na internetových stránkách Ministerstva životního prostředí: www.env.cz, rubrika aktuality
Karolína Šůlová, tel: 267 122 944, 724 102 406
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist