https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dusledky-brexitu-ohrozuji-ekologicke-zavazky-britanie-i-jeji-energetickou-bezpecnost
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Agentura J.L.M.: Důsledky brexitu ohrožují ekologické závazky Británie i její energetickou bezpečnost

15. září 2016 | Agentura J.L.M.
Britská vláda premiéra Davida Camerona plánovala, že nejpozději do roku 2022 postupně odstaví všechny uhelné elektrárny, aby země dosáhla svých cílů v omezování emisí. Měly být nahrazeny elektrárnami plynovými, jadernými i energií z obnovitelných zdrojů. Dalším aspektem problému je skutečnost, že spotřeba primární energie se v Británii z přibližně 70 procent opírá o ropu a zemní plyn, jehož domácí produkce klesá, a tím rostou nároky na dovoz.

Ale poté, kdy těsná většina voličů v červnu rozhodla o odchodu Británie z Evropské unie, to všechno nejspíš bude jinak. Vyvstala otázka, zda ostrovní ekonomika bude moci zachovat dosavadní energetické vazby se zeměmi Evropské unie.

"Bude-li naše energetická bezpečnost ohrožena, nezbude nic jiného, než životnost uhelných elektráren, které se nyní podílejí na celkové výrobě proudu skoro čtvrtinou, výrazně prodloužit," míní Alex Harrison z londýnské poradenské firmy Hogan Lovells. Upozorňuje, že Británie se po odchodu z EU nebude moci podílet na vytváření pravidel, jimiž se řídí evropský trh s energií. "Z toho pro nás plyne značná nevýhoda a také potenciální riziko pro spolehlivé zásobování energií," varuje Paul Dorfman z Ústavu energetiky při londýnské University College.

Předchozí vláda se dohodla s francouzským koncernem EdF, že ve spolupráci s čínskými investory postaví na jihozápadním pobřeží Anglie novou jadernou elektrárnu označovanou jako Hinkley Point C s instalovaným výkonem 3200 megawattů. Jde o investici ve výši 18 miliard liber (v přepočtu 574 miliard korun), z toho by měli čínští partneři financovat zhruba třetinu. Jenže britská premiérka Theresa Mayová, kterou do funkce vynesl brexit, nečekaně rozhodla, že její vláda musí projekt Hinkley Point C ještě důkladně posoudit. Zpochybněn je zejména Contract for Difference (CfD), tedy doplácení rozdílu mezi tržní cenou elektřiny a cenou nezbytnou pro zajištění návratnosti investice. Podle kritiků projektu Hinkley Point C je ale CfD příliš drahé řešení.

Zdroj:
http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-08-22/brexit-worsens-u-k-energy-supply-risk-as-coal-retirement-looms
http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-07-18/north-sea-field-shutdowns-to-climb-as-brexit-deepens-oil-gloom
http://www.energy-uk.org.uk/energy-industry/electricity-generation.html

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist