https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/eu-se-dosud-nedohodla-na-primych-platbach-zemedelcum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Evropská komise, český text ICEU: EU se dosud nedohodla na přímých platbách zemědělcům

Dne 10. června se v Lucembursku sešli ministři zahraničních věcí členských států EU k podrobnému projednání rozšíření EU během zasedání Rady pro všeobecné záležitosti. Ministři přivítali „značný pokrok“ dosažený za španělského předsednictví, avšak nedospěli ke shodě v otázce společného stanoviska ke kapitole o zemědělství. Názorové rozdíly mezi členskými státy přetrvávají v otázce, od kdy by měli zemědělci v nových členských státech využívat výhod plynoucích ze Společné zemědělské politiky EU v plném rozsahu.

Těžištěm diskusí je úhrada přímých plateb zemědělcům. Kandidátské země tvrdí, že by je měly přijímat ihned po vstupu a v plném rozsahu. Komise jejich výplatu doporučuje až od roku 2005, a i tehdy jen postupně tak, aby úrovně ve stávajících členských státech dosáhly až v roce 2013. Francie a Irsko v zásadě s Komisí souhlasí, ale Německo a Nizozemsko jsou silně proti jakýmkoli přímým platbám. Spojené království a Švédsko vyzývají k odložení rozhodnutí až na pozdější dobu.
<p>
Rozdíly mezi členskými státy odrážejí jejich strategické zájmy na zemědělské podpoře ze strany unie: ty státy, jejichž platby do rozpočtu EU převyšují příjmy, již nyní vyzývají ke snížení výdajů v rámci nadcházející reformy Společné zemědělské politiky a k zafixování dalšího souboru finančních výhledů EU od roku 2007, zatímco státy, u nichž je poměr příspěvků a příjmů opačný, tedy celkově recipienti z rozpočtu EU, si přejí potvrzení koncepce dotací zemědělcům.
<p>
Dohody již bylo dosaženo ve většině aspektů kapitoly o zemědělství včetně veterinárních a fytosanitárních otázek tak, aby se zachovala vysoká úroveň nezávadnosti potravin v EU i po rozšíření. Otázka přímých plateb měla být opět posouzena na zasedání Rady pro všeobecné záležitosti dne 17. června.
<p>
Předseda rady, španělský ministr zahraničí Josep Piqué vyzval všechny členské státy, aby „prokázaly pružnost“ při návrhu na dodržení harmonogramu vstupních jednání. Komisař pro rozšíření Günter Verheugen prohlásil, že se domnívá, že stále ještě existuje „dobrá možnost“ nalezení společného stanoviska k celému zemědělství kromě přímých plateb, tedy alespoň neformálně, což by mělo umožnit další postup prací v kandidátských zemích. Není však pravděpodobné, že by se EU shodla na plném znění společného stanoviska ještě do bruselského summitu, jenž se má konat v říjnu letošního roku.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist