https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/europoslanec-peksa-odklon-od-uhli-musi-byt-co-nejrychlejsi-jinak-nesplnime-zavazky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Europoslanec Peksa: Odklon od uhlí musí být co nejrychlejší, jinak nesplníme závazky

2. února 2021 | Česká pirátská strana
Konec uhlí v nedohlednu. Vláda včera stáhla z jednání materiál s doporučením Uhelné komise přestat využívat uhlí pro teplo a elektřinu v roce 2038. Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy je ale uvažovaný rok příliš pozdě. Na obnovu krajiny a nová odvětví Česko dostane desítky miliard korun, musí ale splnit ambiciózní emisní závazky.

Pro dřívější odklon od uhlí v roce 2033 jsou ve vládě ministři za ČSSD. I tento rok je ale podle Peksy a dalších Pirátů moc pozdě. „Abychom dodrželi závazky v rámci Zelené dohody, musíme do roku 2030 snížit naše emise minimálně o 55 % a dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Pokud budeme konec spalování uhlí stále odkládat, těžko tyhle závazky splníme,“ upozorňuje Peksa, který v Evropském parlamentu působí ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku.

Materiál teď půjde do připomínkového řízení. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka vláda není pod časovým tlakem. S tím ale Peksa nesouhlasí.

„Do české ekonomiky potečou v příštích několika letech desítky miliard korun z evropského rozpočtu, a to právě na transformaci regionů, které jsou nejvíce zasaženy odchodem od uhelného a silně znečišťujícího průmyslu. Čím dřív s uhlím skončíme, tím dříve můžeme začít s obnovou krajiny zničené těžbou a přechodem k udržitelnějšímu průmyslu. Pokud ale budeme s odchodem od uhlí otálet, na finanční injekce z Unie můžeme zapomenout,“ komentuje europoslanec.

Evropská unie totiž poskytne finanční podporu a technickou pomoc těm, kteří se k přechodu na udržitelnou ekonomiku odhodlají. Jde o tzv. mechanismus pro spravedlivou transformaci. Ten má v období 2021–2027 přispět v přepočtu nejméně 2,6 bilionu korun v nejvíce postižených regionech.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist