Jitka Pilbauerová "> Evropa i přes rozdílné výsledky směřuje ke splnění Kjótského protokolu, říká EEA - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropa-i-pres-rozdilne-vysledky-smeruje-ke-splneni-kjotskeho-protokolu-rika-eea
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Evropa i přes rozdílné výsledky směřuje ke splnění Kjótského protokolu, říká EEA

17. října 2008 | MŽP ČR
Autor: Jitka Pilbauerová, tel: 267 122 944
Původní patnáctka států EU, které se zavázaly plnit tzv. Kjótský protokol, by měla společně v letech 2008-2012 dosáhnout plánované redukce skleníkových plynů o 8 %. Státy EU-12 (tj. země, které přistoupily do EU v letech 2004-2007, tedy i Česká republika) by také neměly mít problém splnit své individuální kjótské závazky. Vyplývá to ze zprávy, kterou včera zveřejnila Evropská agentura životního prostředí (EEA).

Zpráva „Skleníkové plyny v Evropě 2008 – trendy a další vývoj“ se zabývá množstvím emisí skleníkových plynů v letech 1990 - 2006 a dalším vývojem v letech 2008 - 2012, tj. v období platnosti tzv. Kjótského protokolu. Podle zprávy EEA lze předpokládat, že v období 2008-2012 zemím EU-15 by se mohlo podařit společně snížit emise skleníkových plynů dokonce o více než 11% v porovnání s rokem 1990.

„Výsledky jednotlivých států EU-15, které podepsaly Kjótský protokol, jsou rozdílné. Některé členské státy nedělají stále tolik, aby dosáhly kjótských závazků. Zemím EU-15 jako celku by se to však mohlo povést,“ vysvětlila profesorka Jacqueline McGlade, ředitelka EEA.

Už v roce 2006 se podařilo čtyřem zemím EU-15 (Francii, Řecku, Švédsku a Velké Británii) snížit plánované množství skleníkových plynů. Osm zemí EU-15 (Rakousko, Belgie, Finsko, Německo, Irsko, Lucembursko, Nizozemí a Portugalsko) by podle zprávy EEA také mělo dosáhnout svých cílů. Dánsku, Itálii a Španělsku se to však patrně nepodaří.

Státy EU-12, kam patří i Česká republika, si stanovily individuálně hranici redukce emisí skleníkových plynů od 6 do 8 procent a předpokládají její dosažení. Pouze Malta a Kypr nemají žádné cíle. „Česká republika nebude mít se splněním svého kjótského závazku žádný problém, naše emise v roce 2007 byly zhruba o čtvrtinu nižší, než v roce 1990. To se podařilo především díky výrazným strukturálním změnám české ekonomiky v 90. letech. Naopak přebytky ušetřených emisí můžeme v rámci Kjótského protokolu prodat jiným zemím či v aukci a výnos použijeme na další snižování emisí – nejen skleníkových. Pomůžeme domácnostem s výměnou kotlů na uhlí, s instalacemi obnovitelných technologií i se zateplováním domů a bytů,“ říká ministr životního prostředí Martin Bursík. „Ovšem energetická náročnost naší ekonomiky je stále o téměř polovinu vyšší, než je evropský průměr a naše skleníkové emise nadále neklesají. Kromě investic do energetické spotřeby budov musíme také výrazně omladit český vozový park a snažit se zvrátit trend rostoucí automobilové dopravy,“ dodává ministr Bursík.

Zpráva EEA také upozorňuje, že je nutné přijmout klimaticko-energetický balíček a také jej do roku 2020 důsledně realizovat.
Jitka Pilbauerová, tel: 267 122 944
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist