Vladimíra Tejnská "> Evropa odmítá geneticky modifikované plodiny navzdory rozhodnutí WTO - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropa-odmita-geneticky-modifikovane-plodiny-navzdory-rozhodnuti-wto
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Evropa odmítá geneticky modifikované plodiny navzdory rozhodnutí WTO

8. února 2006 | Greenpeace
Autor: Vladimíra Tejnská

Greenpeace dnes důrazně odmítlo rozhodnutí Světové obchodní organizace (WTO) ve sporu mezi hlavními světovými vývozci genetiky modifikovaných plodin (USA, Kanada a Argentina) a Evropskou unií. Světová obchodní organizace rozhodla, že EU a šest jejích členských států porušily obchodní pravidla, když se bránily dovozu GM plodin a GM potravin na své území.

 V roce 2003 podaly USA, Kanada a Argentina – tři největší světoví producenti a vývozci GMO - u WTO žalobu proti Evropské unii kvůli jejímu moratoriu na schvalování nových GMO, které platilo od roku 1998. EU mezitím moratorium částečně zrušila, 6 členských států však uvalilo národní zákazy některé GM plodiny, jež EU pustila na trh. Tyto národní zákazy byly rovněž předmětem žaloby ze strany USA. [1]

„Verdikt jen dokazuje, že WTO řadí obchodní zájmy na nejvyšší příčku a není schopna kvalifikovaně rozhodovat o věcech týkajících se životního prostředí. Americká vláda a agrochemické společnosti se zoufale snaží protlačit GMO krmivo a potraviny na trh. Ani tento verdikt jejich frustraci nezmění,“ řekla Magdalena Klimovičová, koordinátora genetické kampaně Greenpeace ČR.

Vítězství proklamované Spojenými státy ve věci geneticky modifikovaných organismů je  falešné. Veřejnost, spotřebitelé a stále narůstající počet vlád různých zemí světa zůstává vůči GMO v opozici. V Evropě nebude ani nadále existovat trh pro riskantní GMO. Evropské státy, navzdory probíhajícímu sporu na půdě WTO, v roce 2005 jasnou většinou hlasovaly pro zachování národních zákazů [2], jejichž počet nadále stoupá.

Řecko minulý týden oznámilo rozšíření svého zákazu na osivo GM kukuřice firmy Monsanto.  Rakousko se rovněž dalo nedávno slyšet, že zamýšlí zakázat dovoz GM řepky. Zákazy pěstování GMO vyhlásilo minulý rok i Polsko a Maďarsko, 172 regionů a 4500 evropských obcí se prohlásilo za GMO-free zóny a Švýcarsko rozhodlo o zákazu pěstování GMO v referendu. Evropa je tak stálá ve svém odporu vůči GMO. Rakouská vláda se již včera dala slyšet, že ať bude výsledek sporu ve WTO jakýkoliv, své zákazy rušit nehodlá.

Vzhledem k tomu, že se tento případ týká pouze obchodu s GMO, nebude mít vliv na platná pravidla ohledně jejich pěstování. Stejně tak se tento případ netýká požadavků EU na značení GM potravin, které zůstane zachováno.

„Rozhodnutí možná povzbudí USA k útoku na stávající pravidla označování. EU a dotčené vlády by měly okamžitě iniciovat kroky k revizi světového obchodního zákona a zajistit, aby tato pravidla neohrožovala princip předběžné opatrnosti,“ dodala na závěr Klimovičová.

 

   Další informace:

   RNDr. Magdalena Klimovičová, konzultantka genetické kampaně Greenpeace ČR,
   tel.: 224 319 667, e-mail: magdalena.klimovicova@cz.greenpeace.org
  

 
  
    Poznámky pro editory:

[1] Zpráva Greenpeace o sporu WTO:
http://eu.greenpeace.org/downloads/gmo/WTObriefing0602.pdf

 
    [2] Více informací o národních zákazech:

    http://eu.greenpeace.org/downloads/gmo/NationalBans0507.pdf

Greenpeace briefing: The US War on Biosafety (2003) can be found at:     http://www.greenpeace.org/international_en/multimedia/download/1/306507/0/wto_brief_final.pdf

 

  

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist