Josef Duben "> Evropská komise: pro člověka je riziko ptačí chřipky malé, ale… - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropska-komise-pro-cloveka-je-riziko-ptaci-chripky-male-ale
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

SVS ČR: Evropská komise: pro člověka je riziko ptačí chřipky malé, ale…

21. prosince 2005 | SVS ČR
Autor: Josef Duben
Přestože v České republice nedošlo v uplynulých měsících ani k vyslovení podezření na aviární influenzu, počítá Státní veterinární správa ČR i nadále se všemi eventualitami.

V souladu s nařízeními a doporučeními Evropské komise probíhalo a i nadále probíhá v ČR vyšetřování náhlých úhynů ptáků. Zmapovali jsme situaci v chovech drůbeže a vytipovali jsme oblasti, ve kterých by mohlo z hlediska možných tahů ptáků vzniknout zjara určité riziko. Jsou jimi oblast Novomlýnských nádrží na jižní Moravě a některé oblasti Čech s větším množstvím volně chované vodní drůbeže.

Rizika aviární influenzy pro lidi, kteří mají co do činění s drůbeží, tj. pro chovatele a ošetřovatele v zemích EU, jsou podle odborníků malá. Vyplynulo to z jednání v polovině prosince (12. 12.) v Bruselu, kterého se účastnili šéfové veterinárních správ a hlavní hygienici členských zemí, tedy i ČR a odborníci z FAO, WHO a OIE ( Food nad Agriculture Organisation, World Health Organisation a Mezinárodního úřadu pro nákazy zvířat). Za ČR se účastnil ústřední ředitel SVS ČR Milan Malena a Josef Vitásek, ředitel odboru ochrany zdraví zvířat a Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu.

Odborníci konstatovali, že pro lidi pracující v drůbežárnách a ostatních chovech drůbeže je v případě výskytu nákazy riziko nakažením všemi typy H5N1 malé. Riziko nakažení jinými subtypy, jako například vysoce patogenním H7N7 je vyšší, ale jedině za předpokladu přímého kontaktu s nemocnými ptáky, avšak příznaky u člověka jsou v tomto případě mnohem mírnější.

Nadále pak Evropská komise doporučuje sledovat nákazovou situaci, vyhodnocovat reálná rizika a v případě výskytu samozřejmě omezit kontakt s nemocnými ptáky a samozřejmě v případě vzplanutí nákazy používat ochranných pomůcek.

Z uvedeného je podle Milana Maleny zřejmé, že ani Komise, ani Státní veterinární správa ČR na zimu neusíná, naopak počítá s možným případným jarním nebezpečím ptačí chřipky a je připravena na všechny eventuality.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist