RNDr. Magdalena Klimovičová "> Evropská komise se podbízí biotechnologickému průmyslu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropska-komise-se-podbizi-biotechnologickemu-prumyslu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace ČR: Evropská komise se podbízí biotechnologickému průmyslu

16. ledna 2006 | Greenpeace ČR
Autor: RNDr. Magdalena Klimovičová, tel: 224 319 667
„Vánoce jsou za námi, ale Evropská komise nadělila v pátek 13. ledna opožděný dárek firmě Monsanto a povolila k prodeji její 3 druhy geneticky modifikované kukuřice.(1) Povolení Komise vydala navzdory studiím, které poukazují na skutečnost, že zemědělci v USA ani kdekoli jinde nezískali jejich pěstováním slibované výhody – snížení spotřeby pesticidů a vyšší výnosy.

„V zájmu koho jedná Komise?“ ptá se Magdalena Klimovičová, konzultantka genetické kampaně Greenpeace. GM plodiny selhaly a Komise jim přesto uděluje povolení navzdory tomu, že neexistuje evropský zákon, který by chránil konvenční a ekologické zemědělce před genetickou kontaminací. „Rozhodnutí Komise vypadá jako odměna Monsantu za jeho vytrvalé snahy zatajit údaje z krmných studií a za úsilí, s jakým chce po celém světě znečistit konvenční a ekologickou zemědělskou produkci,“ dodala dále Klimovičová.

Evropská komise jedná v rozporu s přáním občanů EU a nemá ani požadovanou většinovou podporu členských států pro udělovaní těchto povolení.

Od srpna byly Komisí povoleny ještě 3 další GM plodiny.(2) Ve všech 6 případech byly ignorovány obavy členských států a jen díky nedemokratickému systému bylo možné, aby Komise rozhodla ve prospěch těchto GMO, aniž by bylo dosaženo kvalifikované většiny.

„Greenpeace má zvláště obavy z bezpečnosti kukuřice MON863, která u pokusných potkanů vykazovala negativní vliv na organismus. Příběh MON863 jasně demonstruje nedostatky současného povolovacího systému pro GMO, který je zatížen netransparentností, velmi slabou rizikovou analýzou, rezignací na demokratické principy a přístupem, který dělá z občanů pokusné králíky,“ uvedla Klimovičová.

Všechna GMO komerčně využívaná v EU či ve světě jsou dvojího typu: odolná vůči hmyzím škůdcům a tolerantní vůči herbicidu. V obou případech to nepřináší žádné výhody spotřebitelům. Je to vskutku chabý výsledek 30.ti letého výzkumu a využívání veřejných prostředků. Se 70% občanů EU, kteří odmítají GMO a narůstajícím počtem evropských regionů, které deklarují své přání být GMO-free (3) se Evropská komise svými kroky jasně podbízí biotechnologickému průmyslu a podléhá tlaku ze strany USA. Firma Monsanto usiluje o to, aby veškerá produkce kukuřice na evropském kontinentu byla do roku 2010 geneticky modifikovaná, a to přes narůstající počet členských zemí EU a regionů, které v posledních letech zakázaly GM výrobky.(4)

Další informace:

RNDr. Magdalena Klimovičová, konzultantka genetické kampaně Greenpeace CR,
tel.: 224 319 667, e-mail: magdalena.klimovicova@cz.greenpeace.org

Vladimíra Tejnská, tisková mluvčí Greenpeace CR,
tel.:224 319 667, GSM: 603 443 140, e-mail: vtejnska@cz.greenpeace.cz

http://www.greenpeace.cz/gmo/

Poznámky pro editory:

[1] Monsanto kukuřice GA21 (potravina a potravinové příměsi ), Monsanto kukuřice MON 863 (potravina a potravinové příměsi ), Monsanto kukuřice 863x810 ( dovoz a průmyslové zpracování)

[2] Více najdete na:
http://www.foeeurope.org/GMOs/pending/approvals_timetable_Nov05.pdf

[3]Více informací najde: http://www.gmofree-europe.org/

[4] http://www.foeeurope.org/publications/2006/who_benefits_from_gm_crops_Jan_2006.pdf

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist